reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Phuket Sandbox, czyli jak się bawić w piaskownicy

dodano: 2022-02-05 10:32 | aktualizacja: 2022-02-08 17:23
autor: Marta Karendał / Janusz Blamowski | źródło: SAT Kurier 11-12/2021

Phuket Tajlandia, w związku z pandemią, wprowadziła drakońskie obostrzenia dotyczące podróżowania, jedne z najostrzejszych na świecie. Przez długie miesiące nawet obywatele Tajlandii i członkowie ich rodzin mieli problem z powrotem do domu. Dla turystów kraj był całkowicie zamknięty. Dopiero od lipca 2021 r. władze postanowiły eksperymentalnie otworzyć dla zagranicznych turystów wydzielony obszar Tajlandii – wyspę Phuket. Jest to największa wyspa Tajlandii (542 km2 powierzchni) z górzystym i pokrytym tropikalnymi lasami wnętrzem oraz kilkoma pięknymi piaszczystymi plażami. Wyspę oblewają ciepłe wody Morza Andamańskiego, słynącego z bogatej rafy koralowej.

Marta Karendał / Janusz Blamowski
Phuket


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Anteny i telewizja

Ogólnie o antenach w Tajlandii pisaliśmy we wcześniejszych tekstach o Ko Tao, Ko Phangan, Bangkoku czy Hua Hin, więc szkoda się tu powtarzać.

W przypadku wyspy Phuket ogólnie jest dużo mniej anten satelitarnych i nie ma wcale anten naziemnych. Wynika to z tego, że to miejsce turystyczne z ponad 400 hotelami, gdzie instalowane są duże, siatkowe anteny satelitarne na pasmo C, które dostarczają sygnału dla instalacji zbiorczych. Miejscowa ludność raczej mało ogląda telewizji, a jak już to ma telewizję w komórkach lub komputerach. Spotyka się małe, kolorowe anteny satelitarne dla tajskiej platformy DTH – TrueVisions. Jednak jest ich bardzo mało, zwykle są pomarańczowe, jasnozielone lub niebieskie. Co ciekawe prawie wcale nie ma białych anten, które są tak modne w Europie. Nie ma też ceglastych czy żółtych kolorów czasz. Czasami widać zupełnie czarne anteny, ale to rzadkość.

Kultura tajskich instalacji antenowych jest słaba (zwisające kable, byle jak zainstalowane anteny, itd.), ale co ciekawe wiele anten jest założonych na stojaku w tym samym kolorze – taki komplet. Konwertery są dość mocno skręcone, więc instalator musi wiedzieć, jak ustawić kąt skręcenia LNB.

I jeszcze jedna istotna uwaga, że nie ma tam żadnych anten z drugim konwerterem, Monoblock LNB czy multifeed. Nie ma takiej potrzeby, bo wszystko jest z jednej pozycji Thaicom 6/8 (78,5°E) – dotyczy to pasma C (4 GHz) i pasma Ku.

Na koniec ciekawostka, że 22 listopada norweska Telenor Group i tajska C.P. Group, uzgodnili fuzję swoich biznesów w Tajlandii. Platforma TrueVisions ma się połączyć z operatorem telekomunikacyjnym DTAC.

Poniżej fotografie anten z Tajlandii.
 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Azja


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

259 zł Więcej...

SAT Kurier - 11-12/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...