reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

MUX 3 TVP pozostanie na razie w DVB-T [akt.]

dodano: 2022-03-24 18:37 | aktualizacja: 2022-03-25 15:25
autor: Anita Kaźmierska | źródło: UKE/satkurier.pl

TVP siedziba Woronicza Telewizja Polska W kwietniu br. Urząd Komunikacji Elektronicznej wszcznie postępowanie dotyczące zmiany planu zagospodarowania częstotliwości, tak aby TVP nadal mogła w MUX 3 nadawać w standardzie DVB-T, maksymalnie do 31 grudnia 2023 roku. Ma to związek ze zbrojną napaścią Rosji na terytorium Ukrainy. Celem jest zapobieżenie dezinformacji i zapewnienie nieprzerwanego funkcjonowania Regionalnego Systemu Ostrzegania, bowiem część gospodarstw domowych nadal może nie być przystosowana do odbioru DVB-T2/HEVC.

kot antena NTC naziemna telewizja cyfrowa kotek


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
MUX 3 nadal w DVB-T ze względu na atak Rosji na Ukrainę

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Mariusz Kamiński, zwrócił się pismem do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Jacka Oko, o zmianę rezerwacji częstotliwości dokonanych na rzecz Telewizji Polskiej, przeznaczonych do nadawania w trzecim multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej, tak aby sygnał tego MUX-u mógł być nieprzerwanie transmitowany w standardzie DVB-T (lub standardzie DVB-T2, według wyboru TVP), także po 29 czerwca 2022 roku, aż do dnia 31 grudnia 2023 roku, po czym nadawanie w MUX 3 byłoby realizowane w standardzie DVB-T2.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji powołał się na art. 123 ust. 1 pkt. 3 Prawa telekomunikacyjnego, który mówi, że „Rezerwacja częstotliwości może zostać zmieniona lub cofnięta, w drodze decyzji Prezesa UKE, w przypadku: 3) wystąpienia okoliczności prowadzących do zagrożenia obronności, bezpieczeństwa państwa lub bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Jak informuje UKE, ma to związek ze zbrojną napaścią Rosji na terytorium Ukrainy oraz eskalacją działań dezinformacyjnych o zasięgu międzynarodowym, niosących zagrożenia dla obronności i bezpieczeństwa Rzeczpospolitej Polskiej oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego, a także mając na uwadze istotną rolę telewizji publicznej w ochronie polskiej racji stanu, komunikowania stanowiska naczelnych organów państwa oraz funkcjonowaniu Regionalnego Systemu Ostrzegania. RSO jest realizowane przez Telewizję Polską we współpracy z MSWiA, a jego zasięg działania jest wprost powiązany z zasięgiem MUX 3.

W związku z tym pismem, podjęte zostaną następujące kroki przez prezesa UKE:
  1. 22 marca 2022 roku wszczęte zostało postępowanie dotyczące zmiany ww. decyzji rezerwacyjnej. Jej treść została uzgodniona z przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Witoldem Kołodziejskim. Telewizja Polska nie wniosła uwag.
  2. 24 marca 2022 roku wydana została nowa decyzja rezerwacyjna, która umożliwia korzystanie ze standardu DVB-T lub DVB-T2 dla MUX 3 do 29 czerwca 2022 roku.
  3. Na wniosek Telewizji Polskiej, do 27 marca 2022 roku wydane zostaną nowe pozwolenia radiowe, pozwalające na kontynuowanie nadawania w standardzie DVB-T na MUX 3.
  4. W kwietniu 2022 roku wszczęte zostanie postępowanie dotyczące zmiany planu zagospodarowania częstotliwości w zakresie umożliwiającym nadawanie MUX 3 w standardzie DVB-T lub DVB-T2 do 31 grudnia 2023 roku. Plan zostanie poddany 30-dniowym konsultacjom społecznym.
  5. Wszczęte zostanie postępowanie w sprawie zmiany decyzji rezerwacyjnej z punktu 2. Jej treść zostanie uzgodniona z przewodniczącym KRRiT. Nowa decyzja będzie umożliwiała korzystanie ze standardu DVB-T dla MUX 3 do 31 grudnia 2023 roku.

Oferta programowa MUX 3 bez zmian

Jak informuje UKE, wszystkie te kroki nie obejmują jakichkolwiek zmian programowych na MUX 3, zapewnią także zgodne z planem uwolnienie pasma 700 MHz do 30 czerwca 2022 roku na potrzeby ogólnokrajowej sieci mobilnej.

Aktualnie w MUX 3 dostępne są następujące kanały: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3*, TVP Historia, TVP Info HD, TVP Sport HD oraz Sprawdzam TV (w HD i HEVC).

Telewizja Polska będzie mogła zmienić standard nadawania MUX 3 z DVB-T na DVB-T2 w dowolnie wybranym przez siebie terminie do 31 grudnia 2023 roku, po wcześniejszym uzyskaniu nowych pozwoleń radiowych.

Aktualizacja 25.03.2022 r.:

Telewizja Polska oficjalnie potwierdziła, że czasowo utrzyma nadawanie kanałów na MUX 3 w dotychczasowym standardzie DVB-T/MPEG-4.
 

- Dzięki tej decyzji widzowie, których odbiorniki nie są jeszcze przystosowane do nowego standardu telewizyjnego DVB-T2/HEVC, nie utracą dostępu do najważniejszych programów TVP1, TVP2 czy TVP Info i zyskają więcej czasu na przygotowanie się do tej zmiany - czytamy w komunikacie TVP.

- Mając na uwadze obecną sytuację geopolityczną wynikającą ze zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę oraz nasilonej polityki dezinformacyjnej o zasięgu międzynarodowym, a co za tym idzie konieczność zabezpieczenia nieprzerwanego dostępu obywateli do wiarygodnych źródeł informacji oraz Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO), na wniosek MSWiA Urząd Komunikacji Elektronicznej podjął decyzję o przesunięciu w czasie zmiany standardu nadawania na DVB-T2/HEVC dla MUX 3 - dodano.

- Inwazja Rosji na Ukrainę zbiegła się z migracją naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce do nowego standardu nadawania - DVB-T2/HEVC. Mamy do czynienia z sytuacją wyjątkową, w której musimy nadzwyczajnie reagować. Decyzja o czasowym utrzymaniu standardu nadawania DVB-T dla programów informacyjnych TVP ma na celu zapewnienie nieprzerwanego dostępu widzów do wiarygodnej i rzetelnej informacji - powiedział Jacek Kurski, prezes zarządu Telewizji Polskiej.

- Telewizja naziemna jest od wielu lat najpopularniejszą platformą odbioru sygnału telewizyjnego w Polsce. W obecnych, skomplikowanych czasach najważniejszą powinnością nadawcy publicznego jest zapewnienie obywatelom nieprzerwanego dostępu do wiarygodnych informacji oraz zapewniając pewną i jak najszerszą komunikację. TVP przyjmuje decyzję regulatora ze zrozumieniem. Czasowe utrzymanie dotychczasowego standardu nadawania na MUX 3 zminimalizuje ryzyko pozbawienia części widzów - posiadających odbiorniki starszej generacji dostępu do programów telewizji publicznej, a także Regionalnego Systemu Ostrzegania - mówi Marcin Klepacki, dyrektor Biura Dystrybucji TVP.


* Wersja TVP3 dostosowana do regionu; w SD (poza Warszawą i okolicami, gdzie dostępna jest TVP3 Warszawa HD).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna w Polsce


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

399 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...