reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

MUX 3 TVP pozostanie na razie w DVB-T [akt.]

dodano: 2022-03-24 18:37 | aktualizacja: 2022-03-25 15:25
autor: Anita Kaźmierska | źródło: UKE/satkurier.pl

TVP siedziba Woronicza Telewizja Polska W kwietniu br. Urząd Komunikacji Elektronicznej wszcznie postępowanie dotyczące zmiany planu zagospodarowania częstotliwości, tak aby TVP nadal mogła w MUX 3 nadawać w standardzie DVB-T, maksymalnie do 31 grudnia 2023 roku. Ma to związek ze zbrojną napaścią Rosji na terytorium Ukrainy. Celem jest zapobieżenie dezinformacji i zapewnienie nieprzerwanego funkcjonowania Regionalnego Systemu Ostrzegania, bowiem część gospodarstw domowych nadal może nie być przystosowana do odbioru DVB-T2/HEVC.

kot antena NTC naziemna telewizja cyfrowa kotek


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
MUX 3 nadal w DVB-T ze względu na atak Rosji na Ukrainę

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Mariusz Kamiński, zwrócił się pismem do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Jacka Oko, o zmianę rezerwacji częstotliwości dokonanych na rzecz Telewizji Polskiej, przeznaczonych do nadawania w trzecim multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej, tak aby sygnał tego MUX-u mógł być nieprzerwanie transmitowany w standardzie DVB-T (lub standardzie DVB-T2, według wyboru TVP), także po 29 czerwca 2022 roku, aż do dnia 31 grudnia 2023 roku, po czym nadawanie w MUX 3 byłoby realizowane w standardzie DVB-T2.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji powołał się na art. 123 ust. 1 pkt. 3 Prawa telekomunikacyjnego, który mówi, że „Rezerwacja częstotliwości może zostać zmieniona lub cofnięta, w drodze decyzji Prezesa UKE, w przypadku: 3) wystąpienia okoliczności prowadzących do zagrożenia obronności, bezpieczeństwa państwa lub bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Jak informuje UKE, ma to związek ze zbrojną napaścią Rosji na terytorium Ukrainy oraz eskalacją działań dezinformacyjnych o zasięgu międzynarodowym, niosących zagrożenia dla obronności i bezpieczeństwa Rzeczpospolitej Polskiej oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego, a także mając na uwadze istotną rolę telewizji publicznej w ochronie polskiej racji stanu, komunikowania stanowiska naczelnych organów państwa oraz funkcjonowaniu Regionalnego Systemu Ostrzegania. RSO jest realizowane przez Telewizję Polską we współpracy z MSWiA, a jego zasięg działania jest wprost powiązany z zasięgiem MUX 3.

W związku z tym pismem, podjęte zostaną następujące kroki przez prezesa UKE:
  1. 22 marca 2022 roku wszczęte zostało postępowanie dotyczące zmiany ww. decyzji rezerwacyjnej. Jej treść została uzgodniona z przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Witoldem Kołodziejskim. Telewizja Polska nie wniosła uwag.
  2. 24 marca 2022 roku wydana została nowa decyzja rezerwacyjna, która umożliwia korzystanie ze standardu DVB-T lub DVB-T2 dla MUX 3 do 29 czerwca 2022 roku.
  3. Na wniosek Telewizji Polskiej, do 27 marca 2022 roku wydane zostaną nowe pozwolenia radiowe, pozwalające na kontynuowanie nadawania w standardzie DVB-T na MUX 3.
  4. W kwietniu 2022 roku wszczęte zostanie postępowanie dotyczące zmiany planu zagospodarowania częstotliwości w zakresie umożliwiającym nadawanie MUX 3 w standardzie DVB-T lub DVB-T2 do 31 grudnia 2023 roku. Plan zostanie poddany 30-dniowym konsultacjom społecznym.
  5. Wszczęte zostanie postępowanie w sprawie zmiany decyzji rezerwacyjnej z punktu 2. Jej treść zostanie uzgodniona z przewodniczącym KRRiT. Nowa decyzja będzie umożliwiała korzystanie ze standardu DVB-T dla MUX 3 do 31 grudnia 2023 roku.

Oferta programowa MUX 3 bez zmian

Jak informuje UKE, wszystkie te kroki nie obejmują jakichkolwiek zmian programowych na MUX 3, zapewnią także zgodne z planem uwolnienie pasma 700 MHz do 30 czerwca 2022 roku na potrzeby ogólnokrajowej sieci mobilnej.

Aktualnie w MUX 3 dostępne są następujące kanały: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3*, TVP Historia, TVP Info HD, TVP Sport HD oraz Sprawdzam TV (w HD i HEVC).

Telewizja Polska będzie mogła zmienić standard nadawania MUX 3 z DVB-T na DVB-T2 w dowolnie wybranym przez siebie terminie do 31 grudnia 2023 roku, po wcześniejszym uzyskaniu nowych pozwoleń radiowych.

Aktualizacja 25.03.2022 r.:

Telewizja Polska oficjalnie potwierdziła, że czasowo utrzyma nadawanie kanałów na MUX 3 w dotychczasowym standardzie DVB-T/MPEG-4.
 

- Dzięki tej decyzji widzowie, których odbiorniki nie są jeszcze przystosowane do nowego standardu telewizyjnego DVB-T2/HEVC, nie utracą dostępu do najważniejszych programów TVP1, TVP2 czy TVP Info i zyskają więcej czasu na przygotowanie się do tej zmiany - czytamy w komunikacie TVP.

- Mając na uwadze obecną sytuację geopolityczną wynikającą ze zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę oraz nasilonej polityki dezinformacyjnej o zasięgu międzynarodowym, a co za tym idzie konieczność zabezpieczenia nieprzerwanego dostępu obywateli do wiarygodnych źródeł informacji oraz Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO), na wniosek MSWiA Urząd Komunikacji Elektronicznej podjął decyzję o przesunięciu w czasie zmiany standardu nadawania na DVB-T2/HEVC dla MUX 3 - dodano.

- Inwazja Rosji na Ukrainę zbiegła się z migracją naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce do nowego standardu nadawania - DVB-T2/HEVC. Mamy do czynienia z sytuacją wyjątkową, w której musimy nadzwyczajnie reagować. Decyzja o czasowym utrzymaniu standardu nadawania DVB-T dla programów informacyjnych TVP ma na celu zapewnienie nieprzerwanego dostępu widzów do wiarygodnej i rzetelnej informacji - powiedział Jacek Kurski, prezes zarządu Telewizji Polskiej.

- Telewizja naziemna jest od wielu lat najpopularniejszą platformą odbioru sygnału telewizyjnego w Polsce. W obecnych, skomplikowanych czasach najważniejszą powinnością nadawcy publicznego jest zapewnienie obywatelom nieprzerwanego dostępu do wiarygodnych informacji oraz zapewniając pewną i jak najszerszą komunikację. TVP przyjmuje decyzję regulatora ze zrozumieniem. Czasowe utrzymanie dotychczasowego standardu nadawania na MUX 3 zminimalizuje ryzyko pozbawienia części widzów - posiadających odbiorniki starszej generacji dostępu do programów telewizji publicznej, a także Regionalnego Systemu Ostrzegania - mówi Marcin Klepacki, dyrektor Biura Dystrybucji TVP.


* Wersja TVP3 dostosowana do regionu; w SD (poza Warszawą i okolicami, gdzie dostępna jest TVP3 Warszawa HD).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii NTC w Polsce


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

329 zł Więcej...

Konwerter Single Televes LNB

Ostatni model pojedynczego konwertera Universal hiszpańskiej firmy Televes. Charakterystyczna pomarańczowa...

39 zł Więcej...

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...