reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

BLOG: Prognozy technologiczne na 2022 rok

dodano: 2022-03-27 22:46 | aktualizacja: 2022-03-31 12:24
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 1-2/2022

Prognozy technologiczne na 2022 rok Kiedy rok temu pisaliśmy o szalonym roku 2020, wszyscy mieliśmy nadzieję, że w 2021 roku uda się przezwyciężyć covidowe problemy na całym świecie, w tym w Polsce. Dotknęło to wiele osób i firm, a pośrednie decyzje, dotacje spowodowały inflację, wzrost kosztów, cen paliw, procesorów, kart graficznych, itd. Stąd braki części do samochodów, elektroniki, załamanie różnych dróg logistycznych. A wydawałoby się, że rok to niewiele i to w jakże szybko zmieniającym się świecie. Nie należy więc wykluczyć pojawienia się nowości technologicznych. Trzeba pamiętać o tym, że to, co kiedyś wymyślano wiele lat, teraz przychodzi niezwykle szybko. Jednak pojawienie się nowych technologii wcale nie oznacza, że w rok czy dwa lata zostaną skutecznie spopularyzowane czy sfinalizowane w celu zastosowania. Jesteśmy dopiero na początku rewolucji, w której sztuczna inteligencja napędza uprzemysłowienie biofarmaceutyki i opieki zdrowotnej. Jak może wyglądać życie po pandemii?

technologia prognozy


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Testują 10G i 6G, a nie ma jeszcze pełnej sieci 5G

Wydawało się, że pandemia pokaże potencjalną wartość technologii 5G, ale niestety w Polsce i Europie jakby jej nie dostrzeżono. Niby jest reklamowana, ale to tylko pozory faktycznych możliwości. Jak dzieci mają się uczyć zdalnie czy pracownicy pracować poza firmą, skoro zwykłe LTE często nie działa jak należy? A gdzie tam mowa o sieci 5G i telefonach 5G, które są za drogie i operatorzy nie chcą do nich dokładać, więc klienci unikają ich zakupu chyba, że muszą?

Jedynie w Chinach technologia 5G rozwija się ekspresowo. W Pekinie ruszył 5G Express – pierwszy na świecie pociąg dużych prędkości z wagonem studia telewizyjnego, pozwalający na organizację transmisji na żywo z wykorzystaniem sieci 5G.

Comcast jako pierwszy potwierdził, że korzystał z najnowszej technologii 10G, a przecież w wielu krajach technologia 5G mocno kuleje. Najbardziej zaawansowane w rozwoju technologii 5G są Chiny – przy czym technologie 5G i 10G to zupełnie coś innego! Amerykański operator Comcast ujawnił pomyślny test prototypu kablowego modemu 10G (opartego na DOCSIS 4.0 i tzw. vCMTS) wykorzystującego podstawową technologię, która zapewni wielogigabitowe prędkości dziesiątkom milionów domów.

Na razie to był pierwszy na świecie test laboratoryjny tzw. 10G. Wykorzystano modem kablowy Full Duplex DOCSIS 4.0 system-on-chip (SoC) zbudowany przez firmę Broadcom. Zapewnił on prędkości wysyłania i pobierania szybsze niż 4 Gb/s (gigabity na sekundę), zasilany przez technologię sieci 10G. Prawda jest taka, że na razie w Polsce raczkujemy zarówno z 5G, jak i światłowodami, ale na świecie, szczególnie w Chinach jest inaczej. Tam 5G, fotowoltaika i wiatraki to priorytet.

Wsteczny dla zielonych technologii w Polsce

Wydawałoby się, że pandemia wywołała jakże potrzebne działania przyjazne dla klimatu. Niestety w Polsce niewłaściwie zrozumiano to proelekologiczne podejście, bo od 1 kwietnia 2022 r. zmieniają się zasady rozliczania instalacji fotowoltaicznych. Co ciekawe, niemal na całym świecie doskonale rozumie się, że trzeba robić wszystko, by iść w kierunku poprawy klimatu. Oczywistością jest tam budowa i dotacja dla OZE, a nie liczenie, czy ktoś czasami nie oszuka rządu. Na szczęście Polacy pojmują to lepiej niż rząd, bo świadczą o tym liczby przyłączonych domowych instalacji fotowoltaicznych. Rośnie też liczba aut hybrydowych i elektrycznych, choć do obiecanki 1 miliona „elektryków” bardzo daleko. Chińczycy robią to w rok, a my chyba nigdy.

Energia odnawialna wyprzedzi inne źródła energii w 2022 r. i później, dzięki nowym inwestycjom, innowacjom, rozwiązaniom technologicznym, zwiększonej konkurencji oraz wsparciu politycznemu w USA i UE. W tym roku mieliśmy do czynienia z częstszymi poważnymi zdarzeniami pogodowymi na całym świecie ze względu na skutki zmiany klimatu. Aby złagodzić te skutki, potrzebujemy solidnej sieci energetycznej, która może lepiej wspierać wzrost energii odnawialnej. Spodziewam się również, że zobaczymy zwiększone wydatki rządowe na zrównoważoną infrastrukturę, inteligentne sieci, gospodarkę wodną i pojazdy elektryczne.

Miejmy nadzieję, że rok 2022 to rok, w którym przejście na energię odnawialną naprawdę zacznie się rozwijać, a nie będzie umacniać rządowe spółki energetyczne, by były jeszcze większymi monopolami. Bo jakie są tego efekty, to widać po podwyżkach energii i gazu – chyba nie tędy droga.

Technologia dezynfekcji

To nowość pokazana m.in. podczas targów CES 2022 – mowa o technologii dezynfekcji, która będzie szybko się rozwijać, szczególnie kiedy będziemy przechodzić z trybu pandemicznego do trybu endemicznego. Przykładem są tu słuchawki Tone Free firmy LG, wprowadzone na rynek w 2021 r., wyposażone w podstawkę ładującą, która generuje światło ultrafioletowe i dezynfekuje wkładki douszne, eliminując 99,9% bakterii przy każdym ładowaniu. Prawdopodobnie zobaczymy więcej innowacji w przestrzeni oczyszczaczy powietrza, a także zaawansowanych technologicznie masek na twarz i tego typu rozwiązań.

Quantum computing wszystko będzie kwantowe

Quantum computing jest wciąż na stosunkowo wczesnym etapie rozwoju, ale widać prawdziwy postęp w tej technologii. W 2022 r. będziemy nadal obserwować szybko rozwijający się ekosystem, zwiększający inwestycje i przyspieszający przełomowe badania naukowe. Tylko w 2021 r. ogłoszone inwestycje w start-upy komputerów kwantowych przekroczyły 1,7 mld dol., co stanowi ponad dwukrotność kwoty zebranej w 2020 r. Komercjalizacja komputerów kwantowych nabiera tempa.

Wszystko będzie kwantowe, nie tylko komputery. Mowa jest o bateriach kwantowych, Internecie kwantowym, itd. To zupełnie inny świat – kwantowy! Obliczenia kwantowe, komunikacja i bezpieczeństwo będą stanowić o szybszej i bezpieczniejszej przyszłości.

Obliczenia kwantowe i zabezpieczenia będą się łączyć w zupełnie inny sposób niż klasyczne sieci komunikacyjne, które przesyłają strumieniowo bity i bajty w celu dostarczania informacji głosowych i danych.

Technologia kwantowa jest zasadniczo oparta na niewyjaśnionym zjawisku w fizyce kwantowej – tzw. splątaniu między cząstkami, które umożliwia im dzielenie stanów. W przypadku sieci kwantowych zjawisko to można wykorzystać do udostępniania lub przesyłania informacji. Co więcej perspektywa połączenia zestawów mniejszych komputerów kwantowych w ogromny komputer kwantowy jest kusząca i już wykorzystywana przez ośrodki naukowe i wojskowe w wielu krajach, m.in. w Chinach czy USA.

Najważniejsze jest jednak to, że sieci kwantowe mogą umożliwić nowy rodzaj bezpiecznego połączenia między urządzeniami cyfrowymi, czyniąc je całkowicie niewrażliwymi na włamania. Może to prowadzić do lepszej ochrony transakcji przed oszustwami. Ponadto ta wyższa jakość bezpiecznej łączności może również chronić komunikację głosową i transmisję danych przed wszelkimi zakłóceniami lub podsłuchiwaniem. Wszystkie te możliwości zmieniłyby kształt Internetu, który znamy i używamy dzisiaj.

Nic się nie zmieniło: bezpieczeństwo w sieci to podstawa

Cyberbezpieczeństwo nie jest jakąś nową technologią, biorąc pod uwagę, że istnieje już od jakiegoś czasu, ale ewoluuje tak samo, jak najnowsze technologie. Zagrożeń przybywa, bo tworzą je nie pojedyncze osoby czy grupy hakerów, a państwa i ich służby specjalne, wyposażone w nową cybernetyczną broń.

Najgorsze kiedy tego typu „broń cybernetyczna” wykorzystywana jest w celach niezwiązanych z terroryzmem czy faktycznym wrogiem, a przeciwnikiem politycznym. Wiadomo, że chodzi o sławnego izraelskiego Pegasusa, który jest tylko przykładem zastosowania w przypadku smartfonów Apple, a nikt nie mówi co w przypadku telefonów Android oraz które kraje mają własne systemy tego typu.

Najważniejsze trendy technologiczne w 2022 r. będą koncentrować się na ciągłym ograniczaniu rozwoju oprogramowania ransomware. Niestety coraz częściej cyberataki nie dotyczą już przypadkowych komputerów. Teraz to już duże incydenty, które bezpośrednio zakłócające codzienne życie, ograniczając zdolność do kupowania paliwa, w sklepach czy utrudniając dostęp do opieki zdrowotnej. Hakerzy chcą szybko zarobić znaczne sumy pieniędzy, więc w 2022 r. cyberataki staną się coraz częstsze i bardziej niszczycielskie. Hakerzy będą mieli jeszcze więcej możliwości uzyskania dostępu do cennych danych przez ujawnione luki w zabezpieczeniach.

WNIOSKI

Sztuczna inteligencja (AI) i uczenie maszynowe, przetwarzanie w chmurze i 5G to najważniejsze technologie na rok 2022 i kolejne lata. Liderzy wielu firm technologicznych potwierdzili, że z powodu pandemii przyspieszono przyjęcie chmury obliczeniowej (60%), sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (51%) oraz 5G (46%). Przeważająca część zgodziła się z wnioskiem, że sztuczna inteligencja będzie napędzać większość innowacji w prawie wszystkich sektorach przemysłu w ciągu najbliższego roku i późniejszych latach.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Janusz Sulisz


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Inverto 120 jasnoszara

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze jasnoszarym....

399 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami Museum 4K i...

299 zł Więcej...