reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Europol: koniec największego forum hakerskiego

dodano: 2022-04-13 10:44
autor: Dr Hack | źródło: Europol

RAIDForums Europol forum hakerskie 360px Według Europolu międzynarodowi śledczy odkryli jedno z największych forów hakerskich na świecie. Nielegalne forum hakerskie „RaidForums" zostało zamknięte, a  infrastruktura skonfiskowana w wyniku operacji TOURNIQUET, poinformował w Hadze we wtorek 12 kwietnia Europol. Udalo się zatrzymać administratora forum, którym okazał się 21-letni Portugalczyk oraz jego dwóch współpracowników.

Europol
RAIDForums Europol forum hakerskie 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Trzy skonfiskowane domeny powiązane z nielegalnym forum to „raidforums[.]com”, „Rf[.]ws” i „Raid[.]lol”.

Departament Sprawiedliwości USA w Waszyngtonie poinformował, że na platformie RaidForums handlowano danymi milionów ludzi, m.in. numerami skradzionych kart kredytowych czy dostępem do kont bankowych. Według informacji śledczy z USA, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Portugalii, Rumunii i niemieckiego Federalnego Urzędu Kryminalnego byli zaangażowani w operację TOURNIQUET.

Według amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości głównym administratorem forum był 21-letni Portugalczyk. Nie jest jasne, gdzie zatrzymano pozostałych dwóch podejrzanych.

Diogo Santos Coelho (alias „Omnipotent" czyli „Wszechmocny”), wspomniany założyciel i główny administrator, został zatrzymany w Wielkiej Brytanii 31 stycznia br. i oczekuje na ekstradycję do USA. Santos Coelho został oskarżony o spisek, oszustwo związane z urządzeniami dostępowymi i kradzież tożsamości.

Według Europolu „RaidForums” powstało w 2015 roku i miało ponad pół miliona użytkowników.
Na tej platformie sprzedawany był dostęp do dużych baz danych wielu firm amerykańskich. Chodziło o miliony kart kredytowych, rachunków bankowych i danych dostępowych do kont internetowych. Bazy danych, które wyciekły, zostały zebrane za pomocą wcześniejszych włamań i innych nielegalnych sposobów w ciągu ostatnich kilku lat. Forum oferowało do sprzedaży bazy danych skradzionych danych zawierające ponad 10 miliardów unikalnych rekordów osób w USA i za granicą.

Śledczy przygotowywali akcję od roku. Był on koordynowany przez specjalistów Europolu ds. cyberprzestępczości.

W dochodzeniu wzięły udział następujące organy: 

  • Szwecja: Szwedzki Urząd Policji (Polisen)
  • Rumunia: Policja Narodowa (Poliţia Română)
  • Portugalia: policja sądowa (Polícia Judiciária)
  • Niemcy: Federalny Urząd Kryminalny (Bundeskriminalamt)
  • Stany Zjednoczone: US Secret Service (USSS), Federalne Biuro Śledcze (FBI), dochodzenie kryminalne Urzędu Skarbowego (IRS-CI)
  • Wielka Brytania: Narodowa Agencja ds. Przestępczości (NCA)
  • Europol: Europejskie Centrum ds. Walki z Cyberprzestępczością (EC3), Wspólna Grupa Zadaniowa ds. Przeciwdziałania Cyberprzestępczości (J-CAT)
Upadek RaidForums nastąpił w wyniku serii kroków podjętych przez organy ścigania w celu rozprawienia się z cyberprzestępczością w ciągu ostatniego roku. W zeszłym tygodniu władze niemieckie i amerykańskie zamknęły Hydra Market, najdłużej działający rynek darknetu z siedzibą w Rosji, który od 2015 r. jest powiązany z transakcjami o wartości 5 mld dolarów.

Źródło: europa.eu  twitter.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Media społecznościowe


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

489 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...