Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak zapewniają organizatorzy, „Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów Sacroexpo” od ponad 20 lat skupia w Targach Kielce całą branżę sakralną. Wydarzenie przyciąga wystawców i gości z Polski oraz wielu krajów świata. W ubiegłorocznej edycji spotkania branży sakralnej wzięły udział 172 firmy z 8 krajów, a kielecki ośrodek wystawienniczy odwiedziło 2 500 gości (dane za Targami Kielce). W tegorocznej edycji bierze udział 170 wystawców z 7 krajów (z Polski, Austrii, Chorwacji, Hiszpanii, Słowenii, Ukrainy i Włoch).
Jak informują organizatorzy dewocjonalia, gadżety i akcesoria religijne, rzeźby, ikony zawierające wizerunki świętych, oszałamiające przepychem barw witraże, a także najnowsze pozycje książkowe wydawnictw katolickich - to wszystko będzie można znaleźć od 6 do 8 czerwca 2022 roku na targowych stoiskach. Nie zabraknie również prezentacji najnowszych rozwiązań wykorzystywanych w obiektach sakralnych, elementów wyposażenia kościołów, konfesjonałów, organów, aż po wysokiej jakości akcesoria czy szaty liturgiczne. Spotkanie branży sakralnej zawsze odbywa się przy pięknych brzmieniach organów kościelnych.
W tym roku podczas „Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów Sacroexpo” targowi goście będą mogli podziwiać wystawę „Ars Eucharistica”, czyli sztuka w służbie eucharystii organizowaną przez Muzeum Diecezjalne w Kielcach i galerię Prima Porta Antiquities. Ekspozycja podzielona została na część historyczną i liturgiczną. Galeria zaprezentuje 23 obiekty, które przedstawione zostaną w trzech kategoriach: „Ostatnia Wieczerza”, „Ukrzyżowanie” i „Liturgia”. „Ostatnia Wieczerza” to głównie naczynia, które mogły znaleźć się na stole w Wieczerniku. „Ukrzyżowanie” to druga część wystawy, której głównym elementem będzie hełm rzymskiego legionisty i hasta, włócznia, analogiczna do tej, którą przebito bok Jezusa Chrystusa. Pojawią się również sprzęty wymienione w „Biblii” w kontekście ukrzyżowania, jak np. rzymskie kości do gry, czy gwoździe. Ekspozycję zamknie część poświęcona liturgii, prezentująca obiekty z czasów Bizancjum, jak krzyż ceremonialny z XII wieku, czy wisząca kadzielnica z tego samego okresu. Wystawa jest tak stworzona, żeby pokazać pewną historię przedmiotów liturgicznych, aż po współczesność.
W ramach „Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów Sacroexpo” od 17 lat przyznawany jest „Medal Per Artem Ad Deum”. Dotychczas otrzymało go 30 laureatów, w tym m.in. Ennio Morricone, Arvo Pärt, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Penderecki czy Wincenty Kućma. Decyzją Papieskiej Rady ds. Kultury tegoroczna nagroda „Per Artem Ad Deum” trafi do Giuseppe Tornatore:
„za pokazywanie prawdy, która jest emocjonalnym doświadczeniem relacji z Nieskończonym i Niepoznawalnym”. W dorobku artystycznym włoskiego reżysera można znaleźć wiele złożonych metafor i religijnych alegorii, zachęcających widzów na wyprawę w nieznane. Giuseppe Tornatore jest twórcą m.in.: oscarowego filmu „Cinema Paradiso”, filmu „Malena” z Moniką Bellucci w roli głównej czy filmu „Czysta formalność”. Reżyser współpracował z kompozytorem Ennio Morricone, któremu poświęcił swój najnowszy film dokumentalny pod tytułem „Ennio”.
Jednym z wystawców podczas „Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów Sacroexpo” będzie Fundacja Vide et Crede im. św. Jana Pawła II, nadawca kanału telewizyjnego EWTN Polska (stoisko D-75, ZF-2). Stacja dostępna jest dla widzów sieci kablowych i IPTV oraz bezpłatnie w ramach wybranych multipleksów lokalnych naziemnej telewizji cyfrowej (NTC)
(więcej tutaj). EWTN Polska wywodzi się z amerykańskiej grupy Eternal Word Television Network Inc.
(więcej tutaj)
Wystawcami będą ponadto m.in. Instytut Gość Media, wydawca opiniotwórczego tygodnika „Gość Niedzielny” (stoisko E-61)
(więcej tutaj), i Dom Wydawniczy Rafael (stoisko D-17, D-5), dystrybutor filmów Rafael Film
(więcej tutaj).
Organizatorem „Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów Sacroexpo” są Targi Kielce.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.