reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Rodzaje odbiorników DVB-T2/HEVC [wideo]

dodano: 2022-06-08 14:08 | aktualizacja: 2022-06-14 14:10
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 3-4/2022

DVB-T2 HEVC Z uwagi na prowadzoną w Polsce migrację z DVB-T/MPEG-4 do DVB-T2/HEVC nastąpił też nagły boom na odbiorniki DVB-T2. Z tego powodu okres między 28 marca i 27 czerwca 2022 r., a nawet w czasie wakacji, może być szczególnie gorący, bo Polacy będą szukać różnych rozwiązań dotyczących zmian w nadawaniu naziemnej telewizji cyfrowej (NTC). Ci, którzy nie będą mieli tunera DVB-T2/H.265 wbudowanego w płaski telewizor, będą musieli dokupić jakieś zewnętrzne urządzenie – niekoniecznie standardowy dekoder. Zresztą podobny problem mogą mieć właściciele małych hoteli czy pensjonatów, z pokojami wyposażonymi w starsze TV (tylko z DVB-T).

satkurier.pl
Rodzaje odbiorników DVB-T2/HEVC satkurier.pl


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

HbbTV / Ethernet

Odbiornik z HbbTV podłączony do internetu umożliwia korzystanie z aplikacji TVP GO. To bezpłatna platforma telewizyjna Telewizji Polskiej. Oparta jest ona na technologii HbbTV (Hybrid Broadband Television) i pozwala widzom w łatwy sposób przenieść się do świata multimedialnej rozrywki.

Dzięki połączeniu tradycyjnej telewizji z Internetem, TVP GO oferuje dodatkowe treści i bardziej interaktywną rozrywkę. Można nie tylko oglądać kanały Telewizji Polskiej na żywo, ale także zatrzymywać, przewijać, oglądać od początku oraz ponownie obejrzeć programy nadawane w ciągu ostatniego tygodnia. Jest również dostęp do bogatej biblioteki treści na życzenie, okazjonalnych quizów i kanałów wirtualnych.

Rozporządzenie w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych mówi, że od 1 stycznia 2021 roku odbiornik posiadający możliwość podłączenia do Internetu, musi umożliwiać wykorzystywanie HbbTV co najmniej w wersji 2.0.1, a HbbTV ma być aktywne domyślnie w momencie zakupu odbiornika cyfrowego. Wymagane jest też, aby użytkownik mógł łatwo włączać i wyłączać HbbTV.

Całe szczęście, że zmieniono wersję HbbTV na starszą, bo miała być 2.0.2. Dodatkowo usunięto zapisy traktujące o braku obligatoryjności dla HbbTV. Tym samym HbbTV obsługiwać muszą wszystkie odbiorniki NTC (w tym telewizory) umożliwiające podłączenie do Internetu. Efekt jest taki, że dostawcy masowo zrezygnowali z dostarczania tunerów z gniazdem LAN (Ethernet), by nie narażać się na kary. Skutkiem tego na rynku de facto nie ma poprawnie działającego zewnętrznego odbiornika DVB-T2 z HbbTV.

PLUSY:
  • musi mieć mocniejszy procesor, więc teoretycznie szybszy w działaniu
  • dzięki HbbTV użytkownik powinien mieć więcej kanałów, np. TVP Historia 2 czy TVP Kultura 2
  • pozwala na dołączenie do kanału telewizyjnego interaktywnej aplikacji, która rozszerza funkcjonalność danego kanału
  • opcjonalnie: zakupy, głosowanie, trailery i inne

MINUSY:
  • droższy ze względu na licencję i procesor
  • problemy z poprawnym działaniem 2.0.1 dla TVP 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

239 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...