reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Rodzaje odbiorników DVB-T2/HEVC [wideo]

dodano: 2022-06-08 14:08 | aktualizacja: 2022-06-14 14:10
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 3-4/2022

DVB-T2 HEVC Z uwagi na prowadzoną w Polsce migrację z DVB-T/MPEG-4 do DVB-T2/HEVC nastąpił też nagły boom na odbiorniki DVB-T2. Z tego powodu okres między 28 marca i 27 czerwca 2022 r., a nawet w czasie wakacji, może być szczególnie gorący, bo Polacy będą szukać różnych rozwiązań dotyczących zmian w nadawaniu naziemnej telewizji cyfrowej (NTC). Ci, którzy nie będą mieli tunera DVB-T2/H.265 wbudowanego w płaski telewizor, będą musieli dokupić jakieś zewnętrzne urządzenie – niekoniecznie standardowy dekoder. Zresztą podobny problem mogą mieć właściciele małych hoteli czy pensjonatów, z pokojami wyposażonymi w starsze TV (tylko z DVB-T).

satkurier.pl
Rodzaje odbiorników DVB-T2/HEVC satkurier.pl


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Odbiorniki DVB-T2/HEVC podzieliliśmy na 6 podstawowych rodzajów:
  • Standard
  • HbbTV / Ethernet
  • Combo / Combo 4K / Standard 4K
  • Android TV
  • Mini / Dongle / HDMI Stick
  • Łamany / SCART Box

Każdy z tych rodzajów może być też hybrydowy, czyli obsługiwać DVB-T2 lub DVB-C.

Wybierając odbiornik (urządzenie) dla siebie trzeba zawsze się upewnić, że na 100% będzie miał odpowiedni tuner DVB-T2 z kodekiem H.265/HEVC (a nie H.264/MPEG-4). Bez tego żadne inne zalety nie będą miały znaczenia. O obecności HEVC powinien zapewnić sprzedawca, ale nadal zdarzają się przypadki ofert sprzedaży sprzętu, który nie kwalifikuje się do używania w Polsce. Oczywiście nie musi mieć wszystkich funkcjonalności, np. HbbTV czy DVB-C, bo najczęściej potem się z nich nie korzysta.

Na pewno trzeba się zastanowić, do jakiego celu i gdzie dane urządzenie będzie wykorzystywane, np. w kuchni, w pokoju dziecięcym, dla starszych osób, na działce czy w pensjonacie.

Istotne jest rozważenie ewentualnego łączenia odbioru DVB-T2 z odbiorem satelitarnym (wtedy Combo), Android TV, HbbTV czy korzystaniem z jednego pilota dla bardziej rozbudowanego urządzenia. Wiadomo, że takie urządzenie może być dużo droższe, a czasami jeśli ktoś wybierze odbiornik Combo 4K na Linuksie (550-2200 zł) to może wydać wielokrotność ceny standardowego, prostego dekodera DVB-T2 (89-109 zł). Do tego jeśli ktoś doda do odbiornika Combo 4K jakiś dysk do nagrywania czy lepszy pilot, cena jeszcze wzrośnie. Przy czym tak dobry odbiornik Combo HD lub 4K to już powinien wylądować co najmniej w salonie.

Co innego odbiornik DVB-T2 do kuchni, gdzie zwykle jest mało miejsca, a jest starszy telewizor (czasami nie jest to płaski telewizor). Wtedy trzeba kupić mały lub wręcz niewidoczny, schowany za telewizorem odbiornik DVB-T2. Dlatego wybór powinien być między odbiornikiem HDMI Stick lub tzw. Łamanym ze złączem SCART dla starego „baniaka”. W zasadzie na rynku nie ma odbiorników DVB-T2/HEVC z wbudowanym modulatorem, aby podłączyć taki tuner po kablu antenowym. Musi być minimum SCART, a sensownie jest podłączyć go po HDMI.

Ku zaskoczeniu na razie nie stwierdziliśmy istnienia poprawnie działającego odbiornika z HbbTV dla TVP. Nie ma też żadnego odbiornika Combo na Linuksie, który poradziłby sobie z odbiorem kanałów w HbbTV. Prawdopodobnie chodzi tu o licencje i dużo wyższe koszty. Uważam, że niepotrzebnie zablokowano urzędowo złącze LAN (RJ45) pod pretekstem obowiązkowego posiadania technologii HbbTV. Efekt jest taki, że dostawcy wystraszyli się konsekwencji kar i nie ma ani LAN, ani HbbTV. Prawda jest taka, że czasami LAN mógł służyć do pożytecznych rzeczy, np. zmiany oprogramowania lub odbioru kanałów po sieci.

Dla osób starszych najlepiej kupić odbiornik prosty bez tzw. wynalazków, a do tego z dużymi lub fluorescencyjnymi przyciskami na pilocie – żadnych Linuksów, Androidów czy HbbTV.

W przypadku zastosowania odbiornika DVB-T2 dla pensjonatów czy hoteli trzeba się upewnić, że taki odbiornik posiada odpowiednie ustawienia, np. kanału startowego, blokady menu czy też obsługi odbiornika i TV. Zwykle taki naziemny odbiornik powinien być schowany za telewizorem, aby nie był widoczny, a pilot tunera obsługiwać dwa urządzenia. Oczywiście potrzebny jest odbiornik podczerwieni, ale zwykle takie dongle są w nie wyposażone.

Zwykle niewielu użytkowników korzysta z wyjść cyfrowego audio, bo wystarcza im HDMI i właśnie odbiorniki Mini / Dongle zwykle nie mają takich wyjść z wiadomego powodu (miniaturyzacji urządzenia). One teoretycznie mogą nie spełniać wymagań, ale zwykle reklamowane są jako tzw. hotelowe odbiorniki, a kto chce sobie taki kupić prywatnie, musi być świadomy ograniczeń.

Co ciekawe, niewiele odbiorników obsługujących DVB-T2/HEVC ma optyczne, cyfrowe wyjście audio. Większość ma złącze RCA (koaksjalne).

Rzadkością jest jakiekolwiek gniazdo CI czy też czytnik kart, chyba że jest to bardziej rozbudowany odbiornik Combo na Linuksie. Wyjątkiem jest AB TereBox 2T, ale to może być przydatne dla kablówki (DVB-C) razem z odbiorem DVB-T2.

Coraz rzadziej jest tzw. przelotka ANT OUT do kolejnego urządzenia, bo to już przestało mieć sens. Czasami ktoś może mieć taką potrzebę, więc warto na to zwrócić uwagę. Liczba złącz USB ma mniejsze znaczenie – czasami są 2 takie złącza. Wygodne do nagrywania programów na zewnętrzne pamięci oraz wgrywania oprogramowania.

Istotna może być też sprawa zasilania odbiornika DVB-T2, bo można je podzielić na 3 kategorie: zasilanie 230 V, 12 V lub 5 V – czasami z zewnętrznym zasilaczem. Jeśli ktoś chciałby skorzystać z zasilania 12 V (lub 5 V) z akumulatora na kempingu, na działce czy w ciężarówce, to zaleca się kupno odpowiedniego tunera – najlepiej z niskim poborem prądu.

Polecamy też artykuł pt. „Jak kupić dobry odbiornik DVB-T2?”, gdzie zamieściliśmy przegląd kilkudziesięciu odbiorników DVB-T2/HEVC w Polsce. Natomiast w wydaniu SAT Kuriera 5-6/2022 można znaleźć porównanie odbiorników HDMI Stick i SCART Box.

Na kolejnych podstronach opisujemy każdy z 6 rodzajów odbiorników DVB-T2/HEVC. Zachęcamy też do obejrzenia poradnika wideo.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

629 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

399 zł Więcej...