Według danych Krajowego Instytutu Mediów (KIM), poziom przygotowania na nowy standard odbioru telewizji naziemnej wśród gospodarstw korzystających wyłącznie z NTC wynosił w maju 67 proc., co oznacza wzrost o 6 p.p. w porównaniu z okresem marzec-kwiecień br. Liczba gospodarstw niegotowych na DVB-T2/HEVC spadła w maju do 1,32 mln w stosunku do 1,53 mln na koniec kwietnia 2022 roku.
satkurier.pl
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W obszarach objętych pierwszym i drugim etapem przełączeń (odpowiednio przełączenie 28 marca oraz 25 kwietnia), poziom przygotowania do odbioru nowego standardu wśród gospodarstw korzystających wyłącznie z telewizji naziemnej nie zmienił się.
Oznacza to, że około 300 tys. gospodarstw domowych w zachodniej części Polski nie zdecydowało się na przejście na DVB-T2, tzn. albo zostało tylko z MUX 3 z kanałami TVP i MUX 8, albo całkiem zrezygnowało z telewizji naziemnej.
Na obszarze objętym trzecim etapem przełączeń (przełączenie nastąpiło 23 maja) oraz w obszarze, w którym przełączenie nastąpi 27 czerwca (etap 4), odnotowano istotny wzrost poziomu przygotowania gospodarstw na nowy standard nadawania telewizji naziemnej - odpowiednio do 64 proc. i 65 proc.
Z badania KIM wynika, że 600 tys. gospodarstw domowych z południowej i środkowej części Polski nie przeszło dotychczas na DVB-T2/HEVC, mimo zmiany standardu na tych obszarach.
Badanie KIM pokazało też dalszy wzrost wiedzy na temat skutków zmiany standardu nadawania. Przejście na nowy standard kojarzone było w maju br. jeszcze mocniej ze zmianą sprzętu. Na konieczność zakupu dekodera lub telewizora wskazywało odpowiednio 40 proc. i 23 proc. gospodarstw korzystających wyłącznie z NTC. Pozytywne aspekty zmiany - jak zwiększenie liczby programów czy ich lepszą jakość - przywoływał niespełna co trzeci badany w tej grupie - odpowiednio 30 proc. i 29 proc.
Świadomość zmiany standardu nadawania potwierdza obecnie 86 proc. gospodarstw z grupy „wyłącznie NTC”. Głównym źródłem wiedzy pozostaje telewizja - 57 proc. oraz informacja przekazana przez inne osoby - 26 proc.
Krajowy Instytut Mediów prowadzi ciągły pomiar stanu przygotowań gospodarstw domowych na nowy standard telewizji naziemnej od jesieni 2021 roku. Kolejne wyniki badań na ten temat zostaną opublikowane w lipcu.
reklama
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.