reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

1,53 mln gospodarstw w Polsce niegotowych na DVB-T2/HEVC

dodano: 2022-05-06 21:32 | aktualizacja: 2022-05-09 12:20
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Krajowy Instytut Mediów/satkurier.pl

DVB-T2 naziemna telewizja cyfrowa NTC Według badań Krajowego Instytutu Mediów, powołanego przez KRRIT, wśród ogółu gospodarstw domowych w Polsce korzystających wyłącznie z naziemnej telewizji cyfrowej wskaźnik gotowości na zmianę standardu nadawania na DVB-T2/HEVC wzrósł z 57 proc. do 61 proc. w okresie od lutego do kwietnia 2022 roku. Nadal jednak 1,53 mln gospodarstw w Polsce niegotowych jest na DVB-T2/HEVC. Pod koniec 2021 roku było to 1,81 mln gospodarstw domowych.

satkurier.pl
DVB-T2 HEVC Polska


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W województwach objętych pierwszym etapem refarmingu (dolnośląskie i lubuskie), wdrożonym 28 marca br., nastąpił znaczący wzrost gotowości gospodarstw na nowy standard – z 51 proc., notowanych w badaniu styczeń-luty br., do 75 proc. w badaniu marzec-kwiecień br. Na tym obszarze około 70 tys. gospodarstw domowych korzystających wyłącznie z naziemnej telewizji cyfrowej nie przeszło na DVB-T2/HEVC, wynika z badania KIM, a więc utraciło dostęp do MUX 1, MUX 2 i MUX 4. Nadal mogą jednak odbierać MUX 8 w paśmie VHF i MUX 3 z kanałami TVP, które nie zostały objęte zmianą standardu nadawania.
 
Kliknij, aby powiększyć

Duże zwiększenie gotowości na zmianę standardu miało miejsce w tym okresie także w obszarze objętym drugim etapem przełączeń (województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie), który odbył się 25 kwietniawzrost z 68 proc. do 73 proc. W tym przypadku 230 tys. gospodarstw domowych nie przeszło na DVB-T2/HEVC.

Relatywnie najsłabiej nadal przygotowane są województwa objęte trzecim (23 maja – lubelskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie) i czwartym (27 czerwca – lubelskie, mazowieckie, podlaskie, warmińsko-mazurkie) etapem przełączeń, w których poziom przygotowania stanowi odpowiednio 56 proc. i 58 proc. Tam niegotowych na DVB-T2/HEVC jest odpowiednio 740 tys. i 500 tys. gospodarstw domowych.
 

Realizowane przez KIM badanie wskazuje jednocześnie, że zwiększa się świadomość zmiany standardu. Wśród gospodarstw odbierających wyłącznie sygnał telewizji naziemnej NTC ponad trzy czwarte badanych potwierdza, że wie o przełączeniu na standard DVB-T2/HEVC (wzrost z 68 proc. do 76 proc).
 

– Z naszych badań wynika, że prowadzona kampania informacyjna kojarzona jest przede wszystkim z pozytywnym przekazem, dotyczącym poprawy oferty programowej telewizji naziemnej. W dalszym planie – z koniecznością podjęcia konkretnych działań. Badani w kontekście zmiany liczą się częściej z koniecznością zakupu nowego dekodera, mniejszy odsetek odbiorców telewizji naziemnej wskazuje na konieczność zakupu telewizora – komentuje Mirosław Kalinowski, dyrektor Krajowego Instytutu Mediów.

Kliknij, aby powiększyć


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna w Polsce


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

449 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

489 zł Więcej...