reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Kodek AVS3 dodany do specyfikacji DVB-AVC

dodano: 2022-07-07 17:28
autor: Anita Kaźmierska | źródło: dvb.org/satkurier.pl

DVB-AVC AVS DVB Project dodał kodek AVS3 do swojej podstawowej specyfikacji dotyczącej kompresji wideo i audio na potrzeby transmisji i streamingu DVB-AVC. Następuje to po dodaniu na początku tego roku VVC i jest to pierwszy przypadek dodania przez DVB kodeka od Audio video coding Standard Workgroup of China (AVS Workgroup). Nowa wersja specyfikacji DVB-AVC została zatwierdzona przez DVB Steering Board i jest już dostępna jako DVB BlueBook A001r20.

DVB-AVC


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Dodawanie nowych kodeków zapewnia, że ​​DVB nadal dostarcza najbardziej wszechstronny i elastyczny zestaw narzędzi do świadczenia usług telewizyjnych nowej generacji, obejmując coraz bardziej zróżnicowany rynek globalny. Te nowe kodeki wideo są ważnymi elementami umożliwiającymi zaoferowanie lepszych wrażeń dla transmisji i streamingu, zwłaszcza w rozdzielczościach 4K i 8K.

Po ukończeniu specyfikacji, zgodnie z harmonogramem, grupa DVB TM-AVC przygotowuje teraz strumienie referencyjne, które zainteresowane podmioty będą mogły wykorzystać do weryfikacji i walidacji (V&V).

Trwają też prace nad dodaniem do specyfikacji kodeka wideo AV1, opracowanego przez Alliance for Open Media.

Ostatnio DVB Steering Board zatwierdziła również aktualizację specyfikacji DVB-DASH, w tym dodanie kodeków wideo VVC i AVS3. Wkrótce pojawi się wersja BlueBook A168.

Więcej o AVS3

AVS3, opublikowany w październiku 2021 roku, to najnowszy członek rodziny standardów kompresji opracowany przez chińską AVS Workgroup. Wyniki dostarczone do DVB wskazują, że jest on w stanie kompresować wideo z około 40-proc. oszczędnością bitrate'u przy tej samej subiektywnej jakości w porównaniu z HEVC. To stawia AVS3 wśród najbardziej wydajnych technologii kompresji wideo na świecie.

Zmieniona specyfikacja DVB-AVC obejmuje cztery punkty zgodności dla AVS3, przy czym minimalnym wymaganiem jest odbiornik bazowy zdolny do obsługi rozdzielczości do 4K (3840 x 2160) z HDR. Trzy dodatkowe punkty zgodności obejmują obsługę wysokich częstotliwości odświeżania (HFR) i rozdzielczości do 8K (7680 x 4320). Parametry kompresji wideo czterech punktów zgodności AVS3 są zbieżne z odpowiednimi punktami zgodności dla VVC w poprzedniej wersji BlueBook (A001r19), zapewniając spójność poziomów usług w różnych kodekach.

AVS Workgroup została założona w 2002 roku, a jej pierwsze generacje kompresji wideo AVS były szeroko stosowane w telewizji HDTV i 4K w Chinach. Rozwój standardu AVS3 rozpoczął się w grudniu 2017 roku, a główny profil został sfinalizowany w marcu 2019 roku. Wysoki profil, obecnie przyjęty w DVB-AVC, został sfinalizowany w sierpniu 2021 roku i opublikowany jako standard branżowy AVS (T/AI 109.2-2021).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Technologia


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5679) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

289 zł Więcej...