reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Kodek AVS3 dodany do specyfikacji DVB-AVC

dodano: 2022-07-07 17:28
autor: Anita Kaźmierska | źródło: dvb.org/satkurier.pl

DVB-AVC AVS DVB Project dodał kodek AVS3 do swojej podstawowej specyfikacji dotyczącej kompresji wideo i audio na potrzeby transmisji i streamingu DVB-AVC. Następuje to po dodaniu na początku tego roku VVC i jest to pierwszy przypadek dodania przez DVB kodeka od Audio video coding Standard Workgroup of China (AVS Workgroup). Nowa wersja specyfikacji DVB-AVC została zatwierdzona przez DVB Steering Board i jest już dostępna jako DVB BlueBook A001r20.

DVB-AVC


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Dodawanie nowych kodeków zapewnia, że ​​DVB nadal dostarcza najbardziej wszechstronny i elastyczny zestaw narzędzi do świadczenia usług telewizyjnych nowej generacji, obejmując coraz bardziej zróżnicowany rynek globalny. Te nowe kodeki wideo są ważnymi elementami umożliwiającymi zaoferowanie lepszych wrażeń dla transmisji i streamingu, zwłaszcza w rozdzielczościach 4K i 8K.

Po ukończeniu specyfikacji, zgodnie z harmonogramem, grupa DVB TM-AVC przygotowuje teraz strumienie referencyjne, które zainteresowane podmioty będą mogły wykorzystać do weryfikacji i walidacji (V&V).

Trwają też prace nad dodaniem do specyfikacji kodeka wideo AV1, opracowanego przez Alliance for Open Media.

Ostatnio DVB Steering Board zatwierdziła również aktualizację specyfikacji DVB-DASH, w tym dodanie kodeków wideo VVC i AVS3. Wkrótce pojawi się wersja BlueBook A168.

Więcej o AVS3

AVS3, opublikowany w październiku 2021 roku, to najnowszy członek rodziny standardów kompresji opracowany przez chińską AVS Workgroup. Wyniki dostarczone do DVB wskazują, że jest on w stanie kompresować wideo z około 40-proc. oszczędnością bitrate'u przy tej samej subiektywnej jakości w porównaniu z HEVC. To stawia AVS3 wśród najbardziej wydajnych technologii kompresji wideo na świecie.

Zmieniona specyfikacja DVB-AVC obejmuje cztery punkty zgodności dla AVS3, przy czym minimalnym wymaganiem jest odbiornik bazowy zdolny do obsługi rozdzielczości do 4K (3840 x 2160) z HDR. Trzy dodatkowe punkty zgodności obejmują obsługę wysokich częstotliwości odświeżania (HFR) i rozdzielczości do 8K (7680 x 4320). Parametry kompresji wideo czterech punktów zgodności AVS3 są zbieżne z odpowiednimi punktami zgodności dla VVC w poprzedniej wersji BlueBook (A001r19), zapewniając spójność poziomów usług w różnych kodekach.

AVS Workgroup została założona w 2002 roku, a jej pierwsze generacje kompresji wideo AVS były szeroko stosowane w telewizji HDTV i 4K w Chinach. Rozwój standardu AVS3 rozpoczął się w grudniu 2017 roku, a główny profil został sfinalizowany w marcu 2019 roku. Wysoki profil, obecnie przyjęty w DVB-AVC, został sfinalizowany w sierpniu 2021 roku i opublikowany jako standard branżowy AVS (T/AI 109.2-2021).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Technologia


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

239 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

659 zł Więcej...