reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

FCC chce, aby operatorzy usuwali stare satelity z orbity

dodano: 2022-09-16 11:12
autor: Jerzy Kruczek | źródło: FCC

Satelita chiński eksplozja kosmos 360px.jpg Amerykańska Federalna Komisja Łączności (FCC), zaniepokojona szybkim wzrostem śmieci kosmicznych na orbicie okołoziemskiej z powodu wycofania tysięcy nowych satelitów, postanowiła wymagać od operatorów satelitarnych oczyszczenia przestrzeni z uszkodzonych satelitów. FCC pracuje nad nowymi przepisami, aby zapewnić, że satelity na niskiej orbicie (LEO) muszą spłonąć w atmosferze nie później niż 5 lat po zakończeniu misji. W ten sposób FCC chce ograniczyć liczbę satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Satelita chiński eksplozja kosmos 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Przepisy miałyby zastosowanie tylko do satelitów lecących na niskiej orbicie okołoziemskiej na wysokości poniżej 2000 km. 
Wszystkie amerykańskie firmy zajmujące się satelitami powinny się do tego stosować, ale zasada ta miałaby również zastosowanie do zagranicznych operatorów satelitarnych wchodzących na rynek amerykański, a więc także SES czy Eutelsat. Według FCC operatorzy satelitarni będą mieli dwuletni okres karencji na przestrzeganie tej zasady. Wyjątki od tej zasady będą dotyczyć tylko w przypadku satelitów wykorzystywanych do celów naukowych.

Obecnie zakłada się, że satelity mają zakończyć swój 25 lat po zakończeniu swojej misji. 
Ta polityka została opracowana przez NASA w 1990 roku, ale w żadnym wypadku nie jest wiążąca, a FCC chce to zmienić. FCC zagłosuje nad nowymi przepisami 29 września. 
Satelity wystrzelone przed wdrożeniem nowych przepisów FCC byłyby zwolnione.

Satelity bliskie ziemi krążą wokół Ziemi na wysokości do 2000 kilometrów. Według stanu na styczeń 2021 r. US Space Surveillance Network wiadomo, że na orbicie jest 21 901 sztucznych obiektów, w tym wiele aktywnych satelitów

W 2022 roku perspektywa dużych konstelacji satelitów komunikacyjnych na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), takich jak Starlink firmy SpaceX czy satelitów OneWeb. Najwięcej obiektów w kosmosie, w tym najwięcej kosmicznych śmieci umieściła Rosja (i ZSRR).

Obecnie na orbicie okołoziemskiej znajduje się około 4800 satelitów i liczba ta szybko rośnie. 
Szacunki sugerują, że do 2025 r. na orbicie pojawi się około 18 000 nowych satelitów, a sam SpaceX ma już pozwolenie na wystrzelenie około 12 000 satelitów.

W praktyce to dopiero początek zaśmiecania kosmosu.
Elon Musk zwrócił się do FCC o pozwolenie na wystrzelenie kolejnych 30 000 satelitów, podczas gdy inne główne konstelacje LEO, takie jak rodzący się Projekt Kuiper Amazona czy istniejący OneWeb, które dostarczą  wiele kosmicznych obiektów (później śmieci) na orbitę. Bez zmian w rzeczywistości już wkrótce nikt nie opanowałby śledzenia śmieci na orbicie i ew. zderzeń.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Signal ST-5155 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5155 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

679 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

319 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...