reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Wikingowie w październiku w National Geographic

dodano: 2022-09-20 07:59
autor: Łukasz Knapik | źródło: The Walt Disney Company

National Geographic W październiku br. kanał telewizyjny National Geographic poleca swoim widzom szczególnie takie produkcje programowe jak „Czas wikingów”, „Porzucone konstrukcje” (sezon 7.), „Najpiękniejsze trasy kolejowe”, „Koszmarna wyprawa” (sezon 15.), „Transportowe megahuby”, „Superteleskop” i „III Rzesza: droga do upadku” (sezon 4.).

„Bomby balonowe i wypadki z bronią jądrową” National Geographic


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak zapowiada nadawca, w październiku br. na kanale National Geographic zapanuje „Czas wikingów” - premierowa odcinkowa produkcja oryginalna stawia historię wojowników północy w świetle najnowszych odkryć. Na antenie stacji zadebiutują również „Najpiękniejsze trasy kolejowe” i „Transportowe megahuby”, które zaspokoją zarówno głód wiedzy, jak głód i podróży.

Czy wiedzieliście, że wikingowie trafili do Ameryki przed Krzysztofem Kolumbem, lub że żyli w Polsce? Premierowa seria „Czas wikingów” (premiera odbędzie się w niedzielę, 2 października br. o godzinie 22:00) stawia znak zapytania przy kształtowanym przez popkulturę wizerunku wojowników północy. Jak zapowiada nadawca, analiza najnowszych badań bioarcheologicznych pozwala ukazać historię wikingów w zupełnie nowym świetle i obalić powtarzane na ich temat mity. Zamiast skupiać się na ich brutalności i imponującej skali podbojów, seria zgłębia sekrety życia codziennego wikingów, ich osiągnięć i umiejętności technicznych, kupieckich czy politycznych.

Jednak kraina wikingów to również widoki, które widzowie będą mogli podziwiać w jednym z odcinków premierowej serii „Najpiękniejsze trasy kolejowe” (premiera odbędzie się w niedzielę, 16 października br. o godzinie 12:00). Kamera National Geographic podąża m.in. torami połączenia kolejowego między Bergen a Oslo, które znane jest z zapierających dech w piersiach  krajobrazów. Sześcioodcinkowa seria zabiera widzów w podróż również do Meksyku czy Szwajcarii, by z perspektywy lotu ptaka podziwiać malownicze krainy przecinane torami kolejowymi w najmniej spodziewanych miejscach.

Tymczasem w serii „Transportowe megahuby” (premiera odbędzie się w czwartek, 20 października br. o godzinie 22:00) widzowie zajrzą za kulisy największych węzłów komunikacyjnych, w których przez całą dobę przemieszczają się tysiące podróżnych i miliony ton towarów. W programie widzowie odwiedzą m.in. długi na 40 km port w Rotterdamie, będący największym tego typu obiektem w Europie, a także potężne lotnisko w Seulu, które rocznie obsługuje ponad 71 milionów pasażerów.

To jednak nie koniec nowości, bo w październiku br. na widzów czekać będą nowe sezony serii „Koszmarna wyprawa” (premiera piętnastego sezonu odbędzie się we wtorek, 18 października br. o godzinie 22:00), „Porzucone konstrukcje” (premiera siódmego sezonu odbędzie się w czwartek, 13 października br. o godzinie 21:00) oraz „III Rzesza: Droga do upadku” (premiera czwartego sezonu odbędzie się w piątek, 28 października br. o godzinie 22:00). Poza tym widzowie zajrzą daleko w głąb kosmosu razem z twórcami filmu dokumentalnego „Superteleskop” (premiera odbędzie się w niedzielę, 23 października br. o godzinie 13:00).

Październik 2022 roku w ofercie kanału National Geographic:

„Czas wikingów” („Vikings: The Rise And Fall”)
emisja: w niedziele (od 2 października br.) o 22:00

Przez ponad 300 lat wikingowie z szaloną skutecznością powiększali zasięg swojego imperium, co było możliwe przede wszystkie dzięki ich wyjątkowej waleczności. Jednak czy przemoc to jedyne, z czym powinniśmy ich kojarzyć? Historia wikingów często przedstawiana jest niczym jednowymiarowy horror, który pokazuje ich wyłącznie od strony rzezi i terroru. Jak zapewnia nadawca, na szczęście rozwój nauki w drugiej dekadzie XXI wieku, szczególnie w zakresie bioarcheologii, sprawił, że możemy odrzucić fałszywe legendy i odkryć prawdę o tym, kim naprawdę byli wikingowie. W sześcioodcinkowym serialu dokumentalnym „Czas wikingów” grupa naukowców (m.in. z Wielkiej Brytanii czy Islandii) przedstawi swoje ustalenia. Widzowie poznają nie tylko historię podbojów, ale również przekonają się, jak wyglądało życie codzienne „zwykłych” wikingów.

„Porzucone konstrukcje” 7 („Abandoned Engineering” 7)
emisja: w czwartki (od 13 października br.) o 21:00

Zwiedzanie opuszczonych konstrukcji jest fascynującą, aczkolwiek niebezpieczną przygodą. W programie „Porzucone konstrukcje" z poziomu wygodnej i ciepłej kanapy widzowie przeniosą się do różnych zakątków świata, by razem z National Geographic eksplorować opuszczone budowle, które noszą ślady niezwykłych historii. Seria bada w jakim celu powstały, jakie sekrety skrywają ich ruiny oraz jak ewentualnie zagospodarować je w przyszłości (więcej tutaj).

„Najpiękniejsze trasy kolejowe” („World’s Greatest Train Journeys From Above”)
emisja: w niedziele (od 16 października br.) o 12:00

Stukot kół o szyny i zmieniający się za oknem krajobraz sprawia, że podróże kolejowe działają na wiele osób kojąco. Program „Najpiękniejsze trasy kolejowe" dostarcza równie przyjemnych wrażeń. Za sprawą serii widzowie przeniosą się do takich krajów jak Szwajcaria, Norwegia, Meksyk czy Indie, by móc podziwiać crème de la crème tego transportu, czyli jedne z najwspanialszych tras kolejowych na świecie, obfitujących w nieprawdopodobne wręcz widoki. Wszystko to ukazane z perspektywy lotu ptaka. Poza ujęciami z drona widzowie poznają również historie, jakie stoją za ludźmi obsługującymi infrastrukturę szynową. Dowiedzą się na przykład, dlaczego trasa Copper Canyon w Meksyku była budowana 100 lat oraz co łączy dynamit z pociągami.

„Koszmarna wyprawa” 15 („Banged Up Abroad” 15)
emisja: we wtorki (od 18 października br.) o 22:00

- Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej -  to przysłowie jest na tyle uniwersalne, że okazuje się trafne nawet, jeśli mówimy o więziennictwie. Jednym z największych koszmarów, jakie mogą spotkać przestępców, jest odbywanie kary pozbawienia wolności na drugim końcu świata. Odmienna kultura, bariera językowa i wrogość innych więźniów sprawia, że taki pobyt zamienia się w osobistą gehennę. Jak zapowiada nadawca, „Koszmarna wyprawa” to przede wszystkim dramatyczne historie ludzi, którzy trafili do więzień z dala od swoich ojczystych krajów i tam zapłacili wysoką cenę za przestępcze życie. Wszystkich ich łączy jedno - zrobiliby wszystko, by móc odbywać wyrok w swoim państwie (więcej tutaj).

„Transportowe megahuby” („Giant Hubs”)
emisja: w czwartki (od 20 października br.) o 22:00

W programie widzowie zaglądają za kulisy największych węzłów transportowych. Jednym z takich miejsc jest największy port morski w Europie, położony w okolicach Rotterdamu w Holandii, którego powierzchnia jest porównywalna do takich miast jak Kielce czy Radom. Każdego roku to „miasto w mieście” przyjmuje około 30 000 statków morskich i 120 000 statków śródlądowych. W innym z odcinków widzowie przeniosą się na megalotniska przesiadkowe w Monachium i Seulu. Co pełni kluczową rolę w tak ogromnych węzłach komunikacyjnych, by móc zagwarantować pasażerom najwyższe standardy bezpieczeństwa? W jaki sposób przebiega organizacja  niekończącego się wręcz ciągu startów i lądowań, by zmniejszyć ryzyko opóźnień? Jak zapowiada nadawca, to jedne z wielu pytań, na które odpowiedzi widzowie poznają w tej serii.

„Superteleskop” („Ultimate Space”)
emisja: w niedzielę, 23 października br. o 13:00

Przed widzami prawdziwy cud technologii. Kosmiczny teleskop Jamesa Webba, który od 1,5 roku znajduje się w przestrzeni kosmicznej (około 1,5 mln km od Ziemi), umożliwia obserwacje zarówno odległych o miliardy lat świetlnych galaktyk, jak i gwiazd w Drodze Mlecznej. Teleskop Jamesa Webba różni się od swojego poprzednika, czyli teleskopu Edwina Hubble'a, tym, że zamiast światła widocznego zbiera światło podczerwone. Ta cecha umożliwia mu podglądanie obiektów jeszcze dalej przesuniętych ku czerwieni.

„III Rzesza: droga do upadku” 4 („Hitler’s Last Stand” 4)
emisja: w piątki (od 28 października br.) o 22:00

W 1945 roku niemieccy żołnierze walczyli do ostatniego żołnierza, aby powstrzymać siły alianckie przed wyzwoleniem Europy. Potęga III Rzeczy chyliła się jednak ku upadkowi. W sześcioodcinkowej serii widzowie prześledzą ostatnie chwile hitlerowskich Niemiec. Przypomną sobie sobie m.in. kulisy „D-Day”, czyli słynnego lądowania w Normandii czy amerykańskie natarcie na Linię Zygfryda i późniejsze zdobycie Akwizgranu (więcej tutaj).
 
Kadr z programu „Porzucone konstrukcje”, foto: The Walt Disney Company
Kadr z programu „Porzucone konstrukcje”, foto: The Walt Disney Company


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 1-2/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2023

12 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

669 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

259 zł Więcej...