reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Spas Rusev jednak właścicielem Bulsatcom

dodano: 2022-09-28 20:58
autor: RO | źródło: capital.bg

Bulsatcom Po ponad rocznym opóźnieniu udało się zatwierdzić transakcję sprzedaży największej w Bułgarii platformy satelitarnej Bulsatcom. Nowym właścicielem został Spas Rusev. Transakcja przeciągnęła się, ponieważ zakwestionował ją założyciel i udziałowiec Bulsatcom, Plamen Genchev.

Bulsatcom
Bulsatcom


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Według różnych źródeł rynkowych, wartość zakupu waha się pomiędzy 120-130 mln euro. Rusev nie chce ujawniać parametrów finansowych transakcji, twierdząc, że sfinansował ją ze środków osobistych i pożyczek od międzynarodowych instytucji finansowych.

Spas Rusev potwierdził transakcję dla bułgarskiego portalu capital.bg i oświadczył, że będzie dalej rozwijać Bulsatcom. Działa on za pośrednictwem zarejestrowanej w Luksemburgu spółki Viva Corporate, która jest właścicielem lokalnego oddziału Viva Corporate w Bułgarii. Zakupem platformy była zainteresowana czeska grupa inwestycyjna PPF, a jej oferta była zbliżona cenowo. Chęć zakupu wyraziły też Yettel Bulgaria i bTV.

Plamen Genchev, współzałożyciel firmy i akcjonariusz mniejszościowy z udziałem 20%, próbował odzyskać kontrolę nad Bulsatcom. Zakwestionował sprzedaż platformy, argumentując, że wierzyciele zignorowali jego opcję bycia preferowanym nabywcą. Próbował więc ukrócić umowę sprawą arbitrażową w Londynie i wnioskiem o ogłoszenie upadłości w Sofii, co pozwoliło powołać tymczasowego syndyka. Jednak te ruchy najwyraźniej nie zablokowały sprzedaży, a tylko opóźniły transakcję.

2 i pół roku temu został powołany nowy zarząd kierowany przez Stanislava Georgieva, którego głównym celem było przywrócenie działania Bulsatcomu i zatrzymania odpływu abonentów poprzez dodanie nowych usług i mocniejsze wejście w IPTV. Wraz z ożywieniem akcjonariusze dążyli do tego, aby z czasem móc wycofać się z inwestycji. Inwestorami w brytyjskiej Bulsatcom UK Holdco, będącej wyłącznym właścicielem Bulsatcom Investment Limited są fundusze BlackRock i Blantyre Capital, Bułgarski Bank Rozwoju, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Plamen Genchev i jeszcze jeden fundusz - Integral.

Nie jest to pierwsza inwestycja Spasa Ruseva w spółkę telekomunikacyjną. Jest on założycielem Telelink i byłym udziałowcem albańskiego firmy ONE, a także Vivacom (БТК).

Zarządzanie platformą Bulsatcom w obecnej sytuacji będzie wyzwaniem.
Rynek jest niezwykle konkurencyjny, gdyż pozostali gracze Vivacom i A1 BG wypełniają lukę oraz dysponują znacznie lepszą infrastrukturą. Według danych KRS z 2021 r., Bulsatcom jest liderem rynku z ok. 650 tys. abonentów, wyprzedzając Vivacom z bazą 626 tys. klientów i A1 BG z 525 tys. klientów. W zeszłym roku Vivacom przejął kilku regionalnych dostawców telewizji i Internetu. Nie będzie więc zaskoczeniem, jeśli po pewnym czasie Rusev zdecyduje się sprzedać firmę lub jej część konkurencji lub innemu graczowi.

Źródło: capital.bg 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Biznes


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

399 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

299 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...