Opisywana w niniejszym artykule trasa jest namacalnym dowodem na to, że nie tylko Tatry Wysokie potrafią przyprawić o mocniejsze bicie serca. Takiego stanu można doświadczyć również w Tatrach Zachodnich. I nie mówię tu o euforii wywołanej ruchem czy górskimi widokami, lecz o lęku związanym z występowaniem znacznych ekspozycji i trudnych podejść. Zapraszam na wędrówkę przez Rakoń, Wołowiec i niesamowite Rohacze - Ostry i Płaczliwy.
Anita K.
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Punktem startowym tej okrężnej trasy przez Rohacz Ostry(Ostrý Roháč) i Rohacz Płaczliwy (Plačlivé) jest duży Parking Pod Spaloną(Parkovisko Pod Spálenou) w Dolinie Rohackiej(Roháčska dolina) na Słowacji. Cena za cały dzień dla samochodu osobowego wynosi tam 5 euro (stan na listopad 2022 r.). Spalona (Spálená) to jeden ze szczytów grani głównej Tatr Zachodnich, a wspomniany parking stanowi część ośrodka narciarskiego Roháče - Spálená.
Długość całej trasy wynosi 18,4 km, przy przewyższeniu 1085 m i sumie podejść 1520 m. Pokonanie jej nieśpiesznym tempem nie powinno zająć więcej niż 9 godzin. Uwaga! Szlak jest zamknięty od 1 listopada do 14 czerwca, poza odcinkiem prowadzącym z Parkingu Pod Spaloną do Schroniska Tatliaka i poza odcinkiem Rakoń - Wołowiec.
przez Rakoń(Rákoň), Wołowiec(Volovec) i Rohacze(Roháče) - opisywaną w tym artykule;
przez Salatyny (Salatíny), Spaloną (Spálená) i Pachoła(Pachoľa);
przez Banówkę(Baníkov), Hrubą Kopę (Hrubá kopa) i Trzy Kopy (Tri kopy).
Pierwszy etap trasy to przejście zielonym szlakiem turystycznym odcinka kilkuset metrów do Rozdroża Szyndlowiec(Rázcestie Šindľovec). Leśna ścieżka prowadzi w pewnym momencie przez drewniany mostek nad Rohackim Potokiem(Roháčsky potok). W miejscu skrzyżowania szlaku zielonego z czerwonym znajdują się dwie wiaty turystyczne i bufet czynny tylko w sezonie.
Czerwony szlak biegnący Doliną Rohacką nieznacznie wspina się (300 m przewyższenia) asfaltową nawierzchnią aż do Schroniska Tatliaka(Ťatliakova chata). Odcinek ten ma długość 3,6 km i można go potraktować jako rozgrzewkę przed właściwą górską wędrówką.
Po drodze: kilka miejsc odpoczynku (w tym przy polanie Adamcuľa na wysokości 1189 m n.p.m.) i pomnik z napisem „Čo láska vytvorila, to dobrá vôľa nech zachová” (Co miłość stworzyła, to dobra wola niech zachowa) ku czci Alexiusa Demiana, który przyczynił się do wybudowania w 1883 r. pierwszego w tych okolicach schroniska.
Część turystów, którym szkoda czasu na monotonny marsz czerwonym szlakiem, korzysta tu z własnych rowerów lub hulajnóg elektrycznych, które następnie zostawiają pod schroniskiem.
Schronisko Tatliaka
Ťatliakova chata, znajdująca się na wysokości 1374 m n.p.m., stoi nad malutkim Jeziorkiem Tatliaka (Ťatliakovo jazero). Czynna jest wyłącznie w sezonie letnim, od 15 czerwca do 30 października. Po remoncie ukończonym w lipcu 2017 r. dysponuje 25 klasycznymi miejscami noclegowymi w pokojach 2, 4, 5 i 9-osobowych i 17 dostawkami - zobacz cennik.
Obiekt oferuje też restaurację - w części jadalnej z kominkiem znajduje się 40 miejsc, a na zewnątrz 10 stolików dla około 60 osób, drewniana huśtawka i zjeżdżalnia dla najmłodszych. Obok schroniska stoi pomnik ku czci Jána Ťatliaka, określanego nestorem orawskiej i słowackiej turystyki, żyjącego w latach 1876-1946.
Pierwsze schronisko powstało tutaj w 1883 r. z inicjatywy Alexiusa Demiana. Drugi obiekt zaczęto budować, staraniem Jána Ťatliaka, w 1937 r., a ukończono go 1941 r., ale już w grudniu 1944 r. schronisko zostało spalone przez niemieckich żołnierzy. W latach 1946-1947 wybudowano tu nowe schronisko (na 100 miejsc noclegowych), które w wyniku pożaru spowodowanego uderzeniem pioruna uległo zniszczeniu w maju 1963 r. Ocalała tylko wolnostojąca, wybudowana w 1953 r. narciarnia, która następnie została przekształcona w bufet turystyczny. W pierwszych latach XXI w. rozpoczęto rozbudowę obiektu, która trwała do lipca 2017 r.