reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Ariane 5 z powodzeniem wyniosła 3 satelity [wideo]

dodano: 2022-12-14 11:33
autor: Janusz Sulisz | źródło: Arianespace/ESA

Ariane 5 Arianespace start 2022 360px 13 grudnia rakieta nośna Ariane 5 należąca do Arianespace wyniosła na orbitę 3 satelity z kosmodromu w Kourou (Gujana Francuska), w tym satelitę pogodowego EUMETSAT MTG-I1, który zasadniczo zmieni krótkoterminowe prognozy pogody dla Europy. Rakieta Ariane 5 wystartowała o godz. 17:30 czasu lokalnego (21:30 CET) i około 27 minut po starcie umieściła na orbicie pierwszego z dwóch satelitów telekomunikacyjnych, Galaxy 35, po kolejnych 30 minutach Galaxy 36 i po około 34 minuty satelitę pogodowego MTG-I1.

Arianespace
Ariane 5 Arianespace start 2022 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Po wystrzeleniu były ciekawe momenty, bo zaraz po tym, jak z luku Ariane 5 wypuszczono satelitę MTG-I 1, ten włączył się, zaczął rozkładać panele słoneczne i ustawiać je w kierunku słońca. Ten tak zwany punkt oddychania jest zawsze jednym ze szczególnych momentów dla inżynierów lotniczych i ich kolegów.

Wraz z wystrzeleniem trzech satelitów na orbitę, europejska rakieta nośna Ariane 5 ECA po raz kolejny demonstruje swoje wyjątkowe zdolności adaptacyjne i niezawodność, osiągając drugie co do wielkości wyniki w swojej historii.

Satelita pogodowy EUMETSAT MTG-I1 to nowy satelita do obserwacji pogody nowej generacji, opracowany we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną ESA i zbudowany przez Thales Alenia Space. Galaxy 35 i Galaxy 36 to dwa satelity telekomunikacyjne wyprodukowane przez firmę Maxar (SSL) dla operatora Intelsat.

MTG-I1

System satelitarny Meteosat trzeciej generacji (MTG) będzie wspierał meteorologię w pokonywaniu jednego z największych wyzwań, jakim jest wczesne wykrywanie i prognozowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych, tak aby we właściwym czasie ostrzec ludność, organy ochrony ludności i służby ratownicze. Dane z Meteosat Third Generation Imager (MTG-I1) znajdą zastosowanie w szerokim zakresie zastosowań, od unikania burz przez samoloty i wcześniejszego ostrzegania przed powodziami po dokładniejsze monitorowanie pożarów i mgły. System satelitarny pomoże chronić życie, mienie i infrastrukturę oraz przyniesie korzyści gospodarcze Europie i Afryce.

MTG jest najbardziej złożonym i innowacyjnym geostacjonarnym systemem satelitarnym, jaki kiedykolwiek zbudowano. Po pełnym uruchomieniu europejscy meteorolodzy po raz pierwszy będą mogli monitorować cały cykl życia trudnych warunków pogodowych — od początkowej niestabilności atmosfery do wyładowań atmosferycznych.

MTG-I1 będzie obrazować Europę i Afrykę co 10 minut przy użyciu 16 kanałów widmowych Flexible Combined Imager. Lightning Imager będzie stale rejestrować wyładowania atmosferyczne w chmurach oraz między chmurami a ziemią. Obrazy o wyższej rozdzielczości będą dostępne szybciej, co jest dużym krokiem naprzód w przewidywaniu szybko zbliżających się ekstremalnych warunków pogodowych.

Satelity MTG zostaną pozyskane przez EUMETSAT we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) i będą rozwijane przez konsorcjum przemysłowe kierowane przez Thales Alenia Space we współpracy z OHB. Są one opracowywane zgodnie z wymaganiami określonymi przez EUMETSAT w porozumieniu z użytkownikami jego danych pogodowych. Satelita ma masę startową 3,7 t.

Galaxy 35/36 zastępują Galaxy 3C i 28

Galaxy 35 i Galaxy 36 to kolejne dwa satelity nowej generacji we flocie Intelsat, które zaoferują klientom Intelsatu w Ameryce Północnej możliwości dystrybucji i wyjątkową penetrację sieci kablowej. Dwa satelity, z których każdy waży 6,3 t, zwiększą przepustowość pasma C dla najważniejszych wydarzeń sportowych w USA. Ponadto satelity zapewnią ochronę na orbicie wybranych głównych klientów w północnoamerykańskiej strefie nadawczej.

Galaxy 35 ma zastąpić satelitę Galaxy 3C, a Galaxy 36 ma zastąpić satelitę Galaxy 28.

Drugi najlepszy wynik po wystrzeleniu Syracuse A4 i SES-17 w październiku 2021 r

Wynosząc 10 972 t na orbitę geostacjonarną, rakieta Ariane 5 osiągnęła drugi najlepszy wynik po wystrzeleniu Syracuse A4 i SES-17 w październiku 2021 roku. Ariane 5 została zmodyfikowana na potrzeby tej misji, aby pomieścić 3 satelity w luku bagażowym. Ta potrójna konfiguracja była możliwa dzięki zastosowaniu górnego pierścienia i długiej owiewki ładunkowej, zwiększając objętość dostępną dla satelitów o 20 m3. To trzeci start w potrójnej konfiguracji w historii Ariane 5.

Planowane są dwa kolejne starty Ariane 5

Po zakończeniu tej misji wystrzelone zostaną dwie kolejne rakiety nośne Ariane 5, w tym misja ESA JUICE na lodowe księżyce Jowisza, zanim nowa rakieta Ariane 6 zostanie powierzona obsłudze europejskich misji instytucjonalnych i szybko rosnącemu popytowi na rynku komercyjnym.


 

Źródło: arianespace.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

449 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

239 zł Więcej...