reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Cyfryzacja w BiH idzie wolno, ale idzie

dodano: 2022-12-26 13:44 | aktualizacja: 2022-12-26 14:26
autor: RO | źródło: dvbportal.net

Bośnia i Hercegowina Cyfryzacja sygnałów telewizyjnych w Bośni i Hercegowinie postępuje powoli. Z punktu widzenia właściciela telewizora, nie ma takiej dynamiki, jakiej każdy by oczekiwał. Przekroczono nawet terminy określone w zezwoleniach, a procentowe pokrycie terytorium ciągnie się i jest dalekie od rzeczywistej sytuacji. W BiH wciąż jest wiele czarnych dziur, do których sygnał cyfrowy nie dociera.

Bośnia i Hercegowina
Bośnia i Hercegowina


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak obecnie wygląda sytuacja z naziemną telewizją cyfrową w Bośni i Hercegowinie oraz co zostało do tej pory zrobione?

Aktualnie w BiH sygnał cyfrowej telewizji naziemnej jest nadawany przez 2 multipleksy.

Multipleks A jest zarezerwowany dla nadawców publicznych. Nadawanie miało się rozpocząć dawno temu, ale spory o własność sprzętu nadawczego między firmą publiczną a nadawcą w Republice Serbskiej tylko skomplikowały sprawę i rozpoczęcie nadawania znacznie się opóźniło. Po wszystkich starciach udało się zainstalować nadajniki DVB-T w trzech miastach: Sarajewo, Banja Luka i Mostar. Choć w planach były inne lokalizacje, to wszystko zostało zawieszone ze względu na konieczność przejścia na nowy standard DVB-T2. Właściwe ministerstwo ogłosiło nawet przetarg na zakup sprzętu do celów dystrybucji Mux A w DVB-T2.

Przetarg miał się zakończyć we wrześniu br., ale termin uległ przesunięciu z powodu skargi firmy BBS d.o.o. (Sarejewo). Wyznaczony nowy termin 7.10.2022 także nie doszedł do skutku, ponieważ nie przekazano informacji, który dostawca został wybrany jako najkorzystniejszy. Ministerstwo Komunikacji i Transportu BiH podeszło do sprawy wyjątkowo nieprzejrzyście, nie podając obywatelom informacji o przetargu publicznym i nie odpowiadając na liczne zapytania uczestników branży, na jakim etapie jest ten przetarg. Z innych źródeł można było się dowiedzieć, że cały proces przydzielania poszczególnych działań w przetargu publicznym "utknął" w Biurze Odwoławczym BiH, które również nie udziela żadnych informacji za pośrednictwem swojej strony internetowej, na której najnowsze artykuły pochodzą z 2021 roku.

Aby przyśpieszyć cyfryzację, rozpoczęto wdrażanie MUX C. W wyniku przetargu publicznego wybrano spółkę Multiplex service BH d.o.o. jako najlepszego oferenta na zarządzanie tym multipleksem. Spółka została założona przez komercyjne stacje telewizyjne NOVA BH, FACE, RTV BN i TELEVIZIJA JEDAN. Zezwolenie zaczęło obowiązywać od 1.11.2019 r., ale zaraz potem z Multiplex service BH d.o.o. wycofało się FACE, a na jego miejsce weszło Dasto Semtel d.o.o.. Po wielokrotnych naruszeniach terminów nadawania, koncesja ostatecznie została anulowana przez Agencję Regulacyjną.

Po nieudanej próbie z MUX C, ogłoszono przetarg na zarządzanie Multipleksem D. Zwycięzcą konkursu została firma Dasto Semtel d.o.o. z miasta Bijeljina. Zezwolenie zaczęło działać od 22.11.2021 r. z okresem ważności 15 lat. Spółka Dasto Semtel d.o.o. podeszła do wszystkiego znacznie poważniej i dziś w BiH ma zainstalowane 23 nadajniki dla każdej z 9 stref cyfrowych. Choć terminy zostały w pewnym stopniu przekroczone, to liczba nadajników stale rośnie, a tym samym rośnie procent pokrycia terytorium BiH sygnałem naziemnej telewizji cyfrowej.

Bośnia i Hercegowina podjęła pewne międzynarodowe zobowiązania w zakresie wyłączenia analogowego sygnału telewizyjnego.
Wyłączenie tego sygnału zostało przyspieszone ze względu na skargi krajów sąsiednich, które  miały zakłócenia swoich transmisji z powodu analogowych sygnałów pochodzących z BiH. Po wyłączeniu wielu nadajników, duża liczba obywateli została pozbawiona odbioru ważnych kanałów ogólnokrajowych. Było to szczególnie ważne z uwagi na fakt, że tylko nieco ponad 40% obywateli BiH ma dostęp do telewizji kablowej.

Źródło: dvbportal.net 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna na świecie


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K - Uszkodzone opakowanie

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

499 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K CI+ HDR Dolby Vision

Ariva 9000 4K CI+ to uniwersalny odbiornik typu Combo z...

449 zł Więcej...