dodano: 2022-12-26 13:44 | aktualizacja:
2022-12-26 14:26
autor: RO |
źródło: dvbportal.net
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak obecnie wygląda sytuacja z naziemną telewizją cyfrową w Bośni i Hercegowinie oraz co zostało do tej pory zrobione?
Aktualnie w BiH sygnał cyfrowej telewizji naziemnej jest nadawany przez 2 multipleksy.
Multipleks A jest zarezerwowany dla nadawców publicznych. Nadawanie miało się rozpocząć dawno temu, ale spory o własność sprzętu nadawczego między firmą publiczną a nadawcą w Republice Serbskiej tylko skomplikowały sprawę i rozpoczęcie nadawania znacznie się opóźniło. Po wszystkich starciach udało się zainstalować nadajniki DVB-T w trzech miastach: Sarajewo, Banja Luka i Mostar. Choć w planach były inne lokalizacje, to wszystko zostało zawieszone ze względu na konieczność przejścia na nowy standard DVB-T2. Właściwe ministerstwo ogłosiło nawet przetarg na zakup sprzętu do celów dystrybucji Mux A w DVB-T2.
Przetarg miał się zakończyć we wrześniu br., ale termin uległ przesunięciu z powodu skargi firmy
BBS d.o.o. (Sarejewo). Wyznaczony nowy termin 7.10.2022 także nie doszedł do skutku, ponieważ nie przekazano informacji, który dostawca został wybrany jako najkorzystniejszy.
Ministerstwo Komunikacji i Transportu BiH podeszło do sprawy wyjątkowo nieprzejrzyście, nie podając obywatelom informacji o przetargu publicznym i nie odpowiadając na liczne zapytania uczestników branży, na jakim etapie jest ten przetarg. Z innych źródeł można było się dowiedzieć, że cały proces przydzielania poszczególnych działań w przetargu publicznym "utknął" w
Biurze Odwoławczym BiH, które również nie udziela żadnych informacji za pośrednictwem swojej strony internetowej, na której najnowsze artykuły pochodzą z 2021 roku.
Aby przyśpieszyć cyfryzację, rozpoczęto wdrażanie
MUX C. W wyniku przetargu publicznego wybrano spółkę
Multiplex service BH d.o.o. jako najlepszego oferenta na zarządzanie tym multipleksem. Spółka została założona przez komercyjne stacje telewizyjne
NOVA BH,
FACE,
RTV BN i
TELEVIZIJA JEDAN. Zezwolenie zaczęło obowiązywać od 1.11.2019 r., ale zaraz potem z
Multiplex service BH d.o.o. wycofało się
FACE, a na jego miejsce weszło
Dasto Semtel d.o.o.. Po wielokrotnych naruszeniach terminów nadawania, koncesja ostatecznie została anulowana przez
Agencję Regulacyjną.
Po nieudanej próbie z
MUX C, ogłoszono przetarg na zarządzanie
Multipleksem D. Zwycięzcą konkursu została firma
Dasto Semtel d.o.o. z miasta Bijeljina. Zezwolenie zaczęło działać od 22.11.2021 r. z okresem ważności 15 lat. Spółka
Dasto Semtel d.o.o. podeszła do wszystkiego znacznie poważniej i dziś w BiH ma zainstalowane 23 nadajniki dla każdej z 9 stref cyfrowych. Choć terminy zostały w pewnym stopniu przekroczone, to liczba nadajników stale rośnie, a tym samym rośnie procent pokrycia terytorium BiH sygnałem naziemnej telewizji cyfrowej.
Bośnia i Hercegowina podjęła pewne międzynarodowe zobowiązania w zakresie wyłączenia analogowego sygnału telewizyjnego.
Wyłączenie tego sygnału zostało przyspieszone ze względu na skargi krajów sąsiednich, które miały zakłócenia swoich transmisji z powodu analogowych sygnałów pochodzących z BiH. Po wyłączeniu wielu nadajników, duża liczba obywateli została pozbawiona odbioru ważnych kanałów ogólnokrajowych. Było to szczególnie ważne z uwagi na fakt, że tylko nieco ponad 40% obywateli BiH ma dostęp do telewizji kablowej.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.