reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

T-Mobile przestrzega przed oszustami

dodano: 2023-01-09 10:43
autor: Jan Borejko | źródło: T-Mobile

T-Mobile plafon logo 2021 360px T-Mobile poinformował, że w ostatnim czasie otrzymał wiele zgłoszeń dotyczących działań oszustów podszywających się pod jego firmę. Przesyłany do użytkowników komunikat zachęca do wzięcia udziału w ankietach, które umożliwią wygranie wartościowych nagród, w tym najnowszych smartfonów.

oszustwo kradzież danych phishing


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Zaobserwowane oszustwa polegają m.in. na tym, że użytkownik otrzymuje wiadomość z informacją o możliwości wygrania urządzenia (Samsung lub iPhone), w zamian za wypełnienie ankiety dotyczącej satysfakcji świadczonych przez T-Mobile usług. W kolejnym kroku wysyłana jest do niego wiadomość z informacją o właściwym wypełnieniu ankiety oraz linkiem kierującym do strony z nagrodą. Następnie klient proszony jest o podanie swoich danych osobowych, bankowych i o dokonanie płatności za przesyłkę.

Takie działanie to element phishingu, czyli metody wyłudzania danych poprzez podawanie się za inną osobę lub instytucję, a w tym przypadku T-Mobile Polska.

T-Mobile przestrzega przed podawaniem danych, które miałyby posłużyć do opłacenia przesyłki lub klikaniem w jakiekolwiek linki, znajdujące się w treści takich wiadomości/reklam/stron internetowych. To wyłudzenie danych, dające przestępcom możliwość sklonowania telefonu i wyciągnięcia poświadczeń z aplikacji bankowych, co może doprowadzić do nieautoryzowanych przelewów i wyczyszczenia konta bankowego.

Jeżeli otrzymamy podobną wiadomość należy zwrócić uwagę nie tylko na styl, w jakim została napisana (a w tym widoczne błędy językowe), ale też z jakiego adresu/numeru ją otrzymaliśmy oraz gdzie odsyła nas link, jeśli już w niego kliknęliśmy. „Czerwonką lampkę” powinna nam zapalić również treść, wskazująca na to, że musimy podać wrażliwe dane i pozostało nam niewiele czasu na zgłoszenie lub, że nagrody są limitowane.

T-Mobile prosi o zachowanie czujności oraz zgłaszanie tego typu sytuacji na adres: boa(małpa)t-mobile.pl.
  • W przypadku otrzymanej wiadomości SMS, T-Mobile prosi o przesłanie screenu pełnej wiadomości, z widocznym jej adresatem oraz linkami.
  • W przypadku otrzymanej wiadomości mail, przesłanie pliku z oryginalną wiadomością w formacie .eml lub .msg jako załącznik. Otwórz podejrzaną wiadomość, następnie File/Plik -> Save as/Zapisz jako. Otrzymany plik załącz w mailu wysłanym na adres boa(małpa)t-mobile.pl.

Poniżej przykład takiej wiadomości.
 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telkomy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

259 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

339 zł Więcej...