reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

OneWeb: 582 satelity na orbicie [wideo]

dodano: 2023-03-10 12:20 | aktualizacja: 2023-03-10 14:03
autor: Janusz Sulisz | źródło: OneWeb

oneweb satelita satellites 360px.jpg 9 marca SpaceX przy pomocy swojej rakiety Falcon 9 wyniósł kolejny ładunek dla OneWeb. Operator OneWeb później potwierdził, że wszystko było w porządku z partią 40 satelitów. Rakieta Falcon 9 wystartowała z Space Launch Complex 40 w Cape Canaveral na Florydzie 9 marca o godzinie 14:13 czasu florydzkiego (19:13 UTC). Satelity zostały rozmieszczone na niskiej orbicie okołoziemskiej w serii trzech oddzielnych sekwencji w ciągu 1 godziny i 35 minut. Pierwszy stopień rakiety bezpiecznie wrócił, tym razem na ląd. Lądowanie pierwszego etapu w Landing Zone 1 na Cape Canaveral miało miejsce około 8 minut po rozpoczęciu misji. Pierwszy stopień, oznaczony jako B1062, zakończył swój 13. lot w kosmos.

SpaceX
Falcon 9 Oneweb start marzec 2023 SpaceX 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Był to trzeci start OneWeb przy pomocy rakiet Falcon 9 od SpaceX. Operator OneWeb ma w marcu jeszcze jeden start, w którym użyje indyjskiej rakiety.

To jak dotąd była to 17. i przedostatnia misja OneWeb, ponieważ operator ma ukończyć konstelację satelitów LEO pierwszej generacji (Gen 1) i zapewnić globalny zasięg w 2023 r. z 582 satelitami na orbicie (2 satelity są uszkodzone). Misja OneWeb 18 uzupełni globalny zasięg swojej po starcie rakiety GSLV Mk.3  zaplanowanym na marzec 2023 r. wraz z ISRO/NSIL.

Umowa ze SpaceX była zaskoczeniem dla wielu obserwatorów branży satelitarnej, ponieważ OneWeb jest pośrednim konkurentem na rynku usług szerokopasmowych. SpaceX sprzedaje usługę Starlink bezpośrednio konsumentom, podczas gdy OneWeb sprzedaje ją przedsiębiorstwom i dostawcom usług internetowych w celu zapewnienia łączności dla całych firm lub społeczności.

SpaceX już zrealizował już 3 misje dla OneWeb, z powodzeniem dostarczając 120 satelitów OneWeb na orbitę. Wcześniejsze starty odbyły się w lukach dwóch rakiet Falcon 9 w dniach 8 grudnia 2022 r. i 9 stycznia 2023 r.

Dodatkowo 22 października 2022 r. indyjska rakieta GSLV Mk.3 wyniosła 36 satelitów OneWeb.

- Start umożliwia OneWeb dalsze rozszerzanie możliwości łączności w miarę powiększania floty satelitów i dążenia do uruchomienia usług dla większej liczby partnerów na całym świecie

- przekazała firma.

- OneWeb ma już działające rozwiązania łączności w kluczowych lokalizacjach na całym świecie i wprowadza nowe obszary online, współpracując z wiodącymi dostawcami, takimi jak VEON, Orange, Galaxy Broadband, Paratus, Telespazio i nie tylko. OneWeb i jej partnerzy nieustannie koncentrują się na misji likwidowania przepaści cyfrowej i zapewniania łączności internetowej większej liczbie niepołączonych i niedostatecznie obsługiwanych wiejskich i odległych społeczności i firm.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K - Uszkodzone opakowanie

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

499 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...