reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Satelita na wodę? [wideo]

dodano: 2023-03-15 10:32 | aktualizacja: 2023-03-15 12:49
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Pale Blue/satkurier.pl

silnik hybrydowy Pale Blue Japońska firma Pale Blue poinformowała, że z powodzeniem uruchomiła na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) układ napędowy na parę wodną, tzw. resistojet (woda zamieniana jest w parę wodną za pomocą energii elektrycznej, więc de facto jest to napęd elektryczny). System Pale Blue został zainstalowany na nanosatelicie Eye dla projektu Star Sphere i po raz pierwszy przetestowany w kosmosie. W przyszłości firma zamierza wprowadzać kolejne innowacje i rozszerzać komercyjne wykorzystanie swoich wodnych systemów napędowych dla małych satelitów.

Wizualizacja nanosatelity Eye z napędem wodnym Pale Blue / Star Sphere
Star Sphere Eye Pale Blue


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Eye, oparty o wodny system napędowy Pale Blue na pokładzie, został wystrzelony przez SpaceX dnia 3 stycznia 2023 roku i obecnie znajduje się na orbicie LEO. Układ napędowy działał przez około 2 minuty 3 marca 2023 roku, a na podstawie uzyskanych danych firma potwierdziła jego pomyślną pracę.

Projekt Star Sphere, kierowany przez Sony, planuje uruchomienie w 2023 roku usługi satelitarnego obrazowania. Zanim to nastąpi, satelita wykorzysta silnik Pale Blue, aby wejść na docelową orbitę.
 

- Firma Pale Blue z powodzeniem opracowała i przetestowała napędzany wodą silnik, dzięki czemu zrobiła ogromny krok naprzód w kierunku wprowadzenia na orbitę projektu Star Sphere - powiedział Jun Asakawa, dyrektor generalny i współzałożyciel firmy Pale Blue. - Wnosimy duży wkład w ten projekt, który tworzy nowe wartości z perspektywy kosmosu i daje okazję poznania Ziemi i jej środowiska. Będziemy kontynuować innowacje technologiczne, aby tworzyć możliwości mobilności, które są kluczowe dla przemysłu kosmicznego i poszerzania ludzkiego potencjału.

Specyfikacja napędu Pale Blue na pokładzie Eye:
  • Rozmiar: 9 cm x 12,1 cm x 12,1 cm
  • Masa ładunku wodnego: 1,4 kg
  • Moc: 22 W (typowa / testy na Ziemi)
  • Siła ciągu: 5,6 mN (typowa / testy na Ziemi)

Pale Blue to start-up z Uniwersytetu Tokijskiego, założony w 2020 roku. Firma zajmuje się innowacjami w silnikach odrzutowych dla małych satelitów, wykorzystując wodę jako paliwo. Poprzez swoją technologię napędu na bazie wody, Pale Blue dąży do stworzenia ekosystemu kosmicznego, w którym mobilność w kosmosie jest nie tylko przystępna cenowo, ale całkowicie bezpieczna zarówno dla ludzi, jak i otaczającego środowiska.

W porównaniu ze zwykłymi paliwami napędowymi, takimi jak hydrazyna lub ksenon, woda oferuje niezrównany poziom bezpieczeństwa, przystępności cenowej i zrównoważenia środowiskowego. Technologia napędu na bazie wody jest rozwijana od 2014 roku i przeszła rygorystyczne testy naziemne przeprowadzone przez Japońską Agencję Eksploracji Aerokosmicznej (JAXA), a także liczne testy na orbicie.
 
Wizualizacja pracujących w przestrzeni kosmicznej silników Pale Blue, źródło: Pale Blue

Najpopularniejszym silnikiem, jaki oferuje Pale Blue, jest silnik hybrydowy, który łączy w sobie wysoki ciąg silnika na parę wodną i wysoki impuls właściwy silnika na jony wody.

Technologia napędu wodnego Pale Blue ma tę zaletę, że jest przyszłościowa. Ponieważ infrastruktura kosmiczna, taka jak tankowanie na orbicie, dopiero dojrzewa, woda ma wszystkie kluczowe cechy (nietoksyczna, niewybuchowa, pod niskim ciśnieniem, łatwa do utrzymania w stanie ciekłym), aby uczynić ją jedną z najkorzystniejszych do tankowania.
 

Źródło: pale-blue.co.jp 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

690 zł Więcej...

SAT Kurier - 1-2/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2023

12 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami Museum 4K i...

299 zł Więcej...