reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

30 lat TVP Polonia

dodano: 2023-03-29 10:33
autor: Karolina Dobrowolska | źródło: TVP/satkurier.pl

30 lat TVP Polonia 31 marca 1993 roku oficjalnie nadawanie, po kilku miesiącach emisji testowej, rozpoczął kanał TV Polonia (dziś pod nazwą TVP Polonia). TVP Polonia obok programów informacyjnych nadaje także pozycje o polskiej kulturze i tożsamości. Magazyn informacyjny „Polonia 24”, magazyn turystyczno-lifestylowy „Fajna Polska” czy teleturniej „Polacy to wiedzą” to tylko kilka propozycji programowych zrealizowanych przez TVP Polonia, które są oglądane przez Polaków mieszkających w różnych zakątkach świata.

TVP Polonia TV Polonia


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Pomysłodawczynią utworzenia kanału telewizyjnego dla Polaków przebywających za granicą, była Barbara Borys-Damięcka. Istotną rolę dla anteny odegrał też Jan Nowak-Jeziorański, wieloletni szef sekcji polskiej Radia Wolna Europa, który od początku wspierał i promował TVP Polonia. Jak podkreślał, telewizja ta była najskuteczniejszym sposobem łączenia Polaków z krajem i przeciwstawiania się szybkiemu wynarodowieniu.

Kanał TVP Polonia rozpoczął nadawanie 31 marca 1993 roku.

Stał się trzecią anteną telewizyjną w Polsce, po TVP1 i TVP2. - Program inaugurujący poprowadzili wówczas Magdalena Mikołajczak oraz Sławomir Siejka, a gośćmi specjalnymi byli marszałek Senatu Andrzej Stelmachowski i Jan Nowak-Jeziorański - wspomina dyrektor TVP Polonia, Magdalena Tadeusiak, dodając, że pierwszego dnia emisja programów trwała 11 godzin.

Do najważniejszych zadań TVP Polonia należy niezmiennie podtrzymywanie polskiej tożsamości w kolejnych generacjach Polonii i Polaków mieszkających za granicą, a w szczególności upowszechnianie języka ojczystego oraz znajomości kultury, historii i współczesności. Od 30 lat TVP Polonia jest z Polakami i dla Polaków na całym świecie – w Kutaisi, Miami, Zimbabwe, na Ukrainie oraz wszędzie tam, gdzie słychać język polski.

Dziennikarze TVP Polonia są w sercu najważniejszych wydarzeń społecznych, kulturalnych i gospodarczych. Relacjonują wszystkie istotne wydarzenia polonijne, śledzą zmagania Biało-Czerwonych z różnych stron świata, m.in. podczas igrzysk polonijnych w piłce nożnej w Lesznie.

Co w ofercie TVP Polonia?

TVP Polonia emituje jedyny na rynku medialnym w Polsce, nowoczesny telewizyjny magazyn o Polonii i dla Polonii „Polonia 24”. Polacy na całym świecie otrzymują aktualne informacje o przemianach społecznych i gospodarczych, ekonomii, kulturze, a także o historii i najważniejszych rocznicach, dzięki czemu utrzymują stały kontakt z krajem. Magazyn informuje także o sukcesach Polaków, ich inicjatywach oraz aktywnościach na wszystkich kontynentach. Nie brakuje także rozmów publicystycznych z ciekawymi gośćmi na wybrany temat dnia. Magazyn prowadzą Paulina Drażba, Przemysław Toczek, Agata Konarska, Klaudia Carlos oraz Grzegorz Miśtal.

Ciekawych informacji dostarczają też magazyny, które przygotowują korespondenci TVP Polonia z obu Ameryk, Europy i przebywający u naszych wschodnich sąsiadów – „Wschód”, „Wilnoteka”, „Nad Niemnem”, „Studio Lwów”.

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę antena relacjonuje sytuację na Ukrainie, także mieszkających tam Polaków i pokazuje wsparcie, jakiego Polska udziela ogarniętemu wojną krajowi oraz uchodźcom.

TVP Polonia z dumą pielęgnuje polską tradycję i kulturę. Codziennie emitowany jest m.in. magazyn „Informacje kulturalne”, a raz w tygodniu program „Kulturalni.pl”.

Od 1995 roku organizowana jest uroczysta gala „Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju”, podczas której tę wyjątkową nagrodą uhonorowane są osoby oraz instytucje, które troszczą się na świecie o polską kulturę, sztukę, naukę, edukację, politykę i sport. Wydarzenie to stanowi hołd dla tych, którzy, poprzez swoją działalność, pełnią rolę ambasadorów polskości na całym świecie oraz – bez względu na okoliczności, w jakich się znajdą – z dumą reprezentują Polskę.

Od 2003 roku TVP Polonia przyznaje wyróżnienia najpopularniejszemu polskiemu artyście poza granicami kraju. Statuetki „Artysty bez Granic” otrzymali do tej pory m.in. Irena Santor, Justyna Steczkowska, Maryla Rodowicz, Krzysztof Krawczyk, Roksana Węgiel, zespół Skaldowie czy Golec uOrkiestra.

TVP Polonia prezentuje też własne filmy dokumentalne i reportaże prezentujące sylwetki wielkich Polaków, ale także mówiące o zwykłych ludziach, którym przyszło żyć z dala od ojczyzny, wśród nich są m.in. film dokumentalny „Serce dla Polski. Karolina Kaczorowska”, w reż. Jadwigi Nowakowskiej i reportaże „Dziewczyna ze zdjęcia” Bogny Bender-Motyki, „Emigracja serc. Polki w Czarnogórze” Marzanny Grdeń, „Polki w Gruzji” i „Szlakiem Mickiewicza” Pauliny Drażby czy „Polki w dżungli” Błażeja Pyrki.

Jako swoją misję antena przyjęła prezentowanie pozytywnego wizerunku Polski i Polaków; promocję kraju za granicą – jego walorów turystycznych i przyrodniczych, zmian zachodzących we wszystkich sferach życia w Polsce oraz ukazywanie wkładu Polski i Polaków w rozwój świata.

Cykl „Fajna Polska” pokazuje różne regiony naszego kraju poprzez lokalną kulturę, tradycję, kuchnię czy artystów kojarzonych z danym miejscem. Ciekawą propozycją jest też cykl „Kamperem po Południu”, który opowiada o życiu Polaków mieszkających w krajach leżących za naszą południową granicą. Młody historyk i dziennikarz, Karol Gnat podróżując kamperem na południu Europy, spotyka rodaków mieszkających na Zaolziu, Węgrzech, w Czechach, Słowacji, Rumunii, Bułgarii, Słowenii, Chorwacji i Albanii. Każdy z nich intensywnie angażuje się w sprawy lokalnych społeczności, jednocześnie kultywując polskość.

Widzowie doceniają także teleturniej „Polacy to wiedzą”, prowadzony ze swadą przez znanego i lubianego prezentera TVP, Roberta El Gendy’ego. Lekka forma i rozrywkowy charakter ułatwiają przyswajanie wiedzy o Polsce, której dotyczą pytania. Teleturniej nie tylko łączy Polaków na całym świecie, ale łączy także pokolenia.

TVP Polonia organizuje także wydarzenia i koncerty. Koncert najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek „Wielkie kolędowanie w Chicago” zrealizowany w 2022 roku w Bazylice Świętego Jacka w Chicago, z udziałem wyjątkowych gwiazd polskiej sceny muzycznej. „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza głośno wybrzmiały na koncercie zorganizowanym i transmitowanym na antenie, prosto z Wilna. Na trzecim festiwalu kultury narodowej „Pamięć i tożsamość”, w kategorii specjalnej, jego twórcy zostali wyróżnieni statuetką Złotego Ryngrafu.

Widowiskiem muzycznym „Nie zmarnujcie niepodległości” w reżyserii Bogusława Pawicy TVP Polonia uczciła pamięć o Powstaniu Wielkopolskim. Pamięć o historii i bohaterach jest misją anteny, podobnie jak łączenie Polaków w kraju i za granicą.
 

- Nadajemy 24 godziny na dobę. Jesteśmy nie tylko w telewizji tradycyjnej, ale także w internecie. Tam, gdzie słychać język polski, tam docieramy również i my - do najdalszych zakątków globu - podkreśla dyrektor anteny Magdalena Tadeusiak.

Dzięki streamingowi programy TVP Polonia można oglądać z dowolnego miejsca na ziemi za pośrednictwem strony tvppoloniastream.tvp.pl. Dystrybucja TVP Polonia odbywa się drogą satelitarną, kablową oraz naziemnie na terenie Litwy, a także online. TVP Polonia jest także aktywna w mediach społecznościowych, prowadzi profil na FB, organizując konkursy wiedzy dla Polaków z całego świata.

Dla Polaków na Wileńszczyźnie, w strukturach TVP Polonia, uruchomiono nowy kanał Telewizji Polskiej TVP Wilno, który obecnie jest już kanałem działającym samodzielnie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

249 zł Więcej...