reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

35mm.online z biblioteką dźwięków

dodano: 2023-03-29 20:33
autor: Anita Kaźmierska | źródło: 35mm.online

35mm.online Muzyka filmowa, rozrywkowa, poważna, ale też szum deszczu, odgłos stemplowania znaczków na poczcie czy żywiołowa reakcja kibiców po strzeleniu bramki przez wspieraną przez nich drużynę. Na platformie streamingowej 35mm.online ruszyła fonoteka, łącząca wyjątkowe nagrania muzyczne i rozbudowaną bibliotekę dźwięków. To prawdziwa gratka nie tylko dla melomanów, ale także dla amatorów filmowej kuchni.

35mm.online
35mm.online


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Pierwsze materiały muzyczne zrealizowane w studiach WFDiF i Polskiego Radia trafiły na 35mm.online na początku tego roku. Wówczas użytkownicy zyskali dostęp do unikatowych nagrań - klasycznych, jazzowych, bluesowych i filmowych - w wykonaniu najlepszych muzyków z lat 1950-80.

Od tego czasu oferta fonoteki znacznie się wzbogaciła. Każdy, kto interesuje się procesem tworzenia filmów wie, że na warstwę dźwiękową dzieła składa się nie tylko muzyka, ale też ścieżki dialogowe oraz cały wachlarz odgłosów tła, dodawanych w procesie postprodukcji. Dzięki bibliotece dźwięków, uruchomionej właśnie na platformie 35mm.online, te niezwykle interesujące dla pasjonatów sztuki filmowej materiały fonograficzne są dostępne masowemu odbiorcy.

Do tańca, ku refleksji

Muzyka w fonotece 35mm.online dostępna jest w podziale na 5 gatunków: filmowa, rozrywkowa, ludowa, poważna i masowa. Dodatkowo użytkownicy mogą korzystać z gotowych kolekcji, prezentujących utwory połączone wspólnym mianownikiem - nastroju, klimatu czy rytmów.

W kategorii „muzyka filmowa” posłuchać można wyjątkowych nagrań, pochodzących głównie z produkcji dokumentalnych, powstałych na przestrzeni kilkunastu lat - od połowy lat 50. do końca 60. Wśród nich znalazły się kompozycje Zbigniewa Rudzińskiego, Jana Krenza czy Tadeusza Bairda.

„Muzyka rozrywkowa” prezentuje kompozycje idealne na czas wolny – zarówno do tańca, jak i relaksu – w tym jazzowe, bluesowe czy pełne latynoamerykańskich rytmów.

„Muzyka ludowa” to natomiast głównie taneczne, folkowe nagrania. Tradycyjne polskie tańce: mazury, kujawiaki, oberki, krakowiaki i polonezy zabrzmiały w opracowaniu i wykonaniu Polskiej Kapeli Ludowej Feliksa Dzierżanowskiego.

W kategorii „muzyka poważna” słuchacze odnajdą nie tylko dobrze znane arcydzieła takich mistrzów, jak Fryderyk Chopin i Jan Sebastian Bach, ale też mniej znane przeciętnemu odbiorcy kompozycje muzyki dawnej.

„Muzyka masowa” to najmniej liczna, ale szczególnie istotna z historycznego punktu widzenia kategoria. Użytkownicy znajdą w niej m.in. patriotyczne utwory z okresu powstania listopadowego czy pieśni rewolucyjne.

Plener, wnętrza, człowiek

Biblioteka dźwięków udostępniona na platformie 35mm.online liczy blisko 8000 różnorodnych próbek fonograficznych. Stanowią one zasoby WFDiF, wykorzystywane w setkach zrealizowanych przez Wytwórnię na przestrzeni dekad filmów fabularnych, dokumentów czy Kronik Filmowych. Materiały podzielono na 9 kategorii tematycznych: balistyka, człowiek, miasto, plener, przemysł, sport, sygnały, transport oraz wnętrza.

Kategoria „balistyka” gromadzi dźwięki wystrzałów z broni, odgłosy samolotów, czołgów czy walk ulicznych.

Rozmowy, kroki, gwar hotelowego holu lub restauracji, ale również przemówienia – m.in. Władysława Andersa z 1961 roku czy Lecha Wałęsy z 1989 – zgromadzono w kategorii „człowiek”.

„Miasto” to dźwięki ulicy, zajezdni autobusowych i miejskich podwórek, natomiast „plener” – deszczu, śpiewu ptaków czy skrzeczenia żab.

W kategorii „przemysł” znalazły się m.in. odgłosy maszyn i narzędzi budowlanych, a „sport” to np. materiały ze stadionów czy wyścigów konnych.

„Sygnały” gromadzą często kilkusekundowe dźwięki, takie jak świst strzały, bicie serca czy stukot maszyny do pisania.

„Transport” to z kolei m.in. szum silników samochodowych, skrzypienie karoserii autobusu i pisk kół hamującego auta.

Natomiast „wnętrza” gromadzą odgłosy ze szpitalnych korytarzy, biur, sal sądowych czy pocztowych urzędów.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Platformy streamingowe


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...