reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Wkrótce otwarcie fabryki autobusów wodorowych NesoBus w Świdniku

dodano: 2023-05-16 15:00 | aktualizacja: 2023-05-16 20:26
autor: Anita Kaźmierska | źródło: www.zepak.com.pl/satkurier.pl

NesoBus Grupa Polsat Plus poinformowała, że uruchomienie fabryki autobusów wodorowych w Świdniku, pod marką NesoBus (Nie Emituje Spalin i Oczyszcza), planowane jest na trzeci kwartał 2023 roku. Zdolność produkcyjna tego zakładu ma wynieść 100 autobusów rocznie. Ponadto spółka PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy wygrała w lutym br. przetarg na wykonanie i dostawę 20 autobusów elektrycznych zasilanych wodorem dla miasta Rybnika. Kiedy NesoBusy w innych miastach?

Grupa Polsat Plus
NesoBus Grupa Polsat Plus


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Fabryka autobusów wodorowych NesoBus w Świdniku w trzecim kwartale roku

Wybudowanie fabryki autobusów wodorowych w Świdniku wspierane jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Umowa o dofinansowanie inwestycji ze środków krajowych zgromadzonych w programie „Nowa Energia” została podpisana w grudniu 2022 roku przez NFOŚiGW oraz spółkę PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy. Jest to umowa preferencyjnej pożyczki do kwoty 50 mln zł, z przeznaczeniem na budowę zakładu produkcyjnego oraz wprowadzenie i montaż infrastruktury towarzyszącej, a także stacji tankowania wodoru - co pozwoli zorganizować całą produkcję.

Budowa zakładu produkcyjnego autobusów zasilanych wodorowymi ogniwami paliwowymi wraz z infrastrukturą towarzyszącą została zapoczątkowana w połowie 2022 roku. Inwestycja zlokalizowana jest na terenie Świdnickiej Strefy Aktywności Gospodarczej i będzie w stanie wyprodukować do 100 autobusów rocznie.

NesoBus na ulicach Rybnika jeszcze w 2023 roku

Spółka PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy otrzymała w lutym br. z Urzędu Miasta Rybnika informację o wyborze NesoBusa jako najkorzystniejszej oferty w publicznym postępowaniu przetargowym pn. „Zakup 20 sztuk autobusów elektrycznych zasilanych wodorem”. Był to pierwszy wygrany przetarg publiczny, w którym uczestniczył NesoBus.

Przedmiotem zadania jest wykonanie i dostawa 20 sztuk autobusów elektrycznych zasilanych wodorem dla miasta Rybnika. Termin realizacji został określony na 240 dni (około 8 miesięcy) od czasu podpisania umowy, co oznacza, że NesoBusy powinny zacząć jeździć po ulicach Rybnika jeszcze w tym roku.

Kiedy NesoBusy w innych polskich miastach?

Redakcja satkurier.pl, jako że jej siedziba mieści się w grodzie Kraka, zadała przedstawicielowi Grupy Polsat Plus pytanie, czy Grupa czyni starania, aby NesoBusy wyjechały na ulice Krakowa?
 

- Czynimy starania, aby NesoBusy wyjechały na ulice wszystkich polskich miast w Polsce, ponieważ jest to najbardziej ekologiczny transport, w oparciu o zielony wodór. Z rury wydechowej wydobywa się destylowana para wodna, autobus produkuje energię, nie emituje spalin i co ważne oczyszcza powietrze. Co do decyzji, na ulice których miast NesoBus wyjedzie, to już zależy od poszczególnych miast - powiedział satkurier.pl podczas wtorkowej konferencji wynikowej Maciej Stec, wiceprezes zarządu ds. strategii Grupy Polsat Plus.

Dodajmy, że NesoBusy były już testowane w kilku polskich miastach, m.in. w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu.

Więcej informacji na temat NesoBusów, w tym specyfikację techniczną, można znaleźć pod adresem www.nesobus.pl.

Stacje tankowania wodoru w 6 miastach

Ponadto na trzeci kwartał 2023 roku planowane jest uruchomienie w Rybniku stacji tankowania wodoru. Taka stacja zostanie jeszcze w bieżącym kwartale uruchomiona w Warszawie, a kolejne powstaną w Gdańsku, Wrocławiu, Gdyni i Lublinie (spółka PAK-PCE Stacje H2 otrzyma na ten cel 20 mln zł dotacji NFOŚiGW) - do końca czerwca 2024 roku.
 
Stacja tankowania wodoru przy ul. Tango w Warszawie (obok biurowca Netii), fot. Grupa Polsat Plus

Produkcja, transport i magazynowanie zielonego wodoru

Grupa ZE PAK i Grupa Polsat Plus realizują także projekt budowy elektrolizerni produkującej wodór z wykorzystaniem elektrolizerów alkalicznych oraz typu PEM. Uruchomienie pierwszego elektrolizera 2,5 MW, od firmy Cummins, o wydajności 1000 kg H2 dziennie, planowane jest na drugi kwartał 2023 roku. Kolejny o takich samych parametrach ma zostać kupiony od tego samego dostawcy w czwartym kwartale br.
 
Elektrolizer, fot. Grupa Polsat Plus

Co ciekawe Grupa stworzyła prototyp pierwszego polskiego elektrolizera 0,5 MW. Realizacja tego projektu planowana jest na drugi lub trzeci kwartał 2023 roku. Ten polski elektrolizer będzie w stanie wyprodukować 200 kg H2 dziennie.

Należy dodać, że w użyciu są już trzy wodorowozy - jeden będący w stanie przewieźć 371 kg H2 oraz dwa 1024 kg H2. Natomiast do końca roku dostarczone ma zostać siedem wodorowozów 1024 kg.
 
Wodorowóz, fot. Grupa Polsat Plus


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Technologia wodorowa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X

Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X - odbiornik UHD...

569 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

669 zł Więcej...

Mini PC Smart TV 4K BOX Zehnder KP-1

Zehnder KP-1 to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy ZEHNDER z...

269 zł Więcej...