reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Hot Bird 13F i 13G wkrótce na 13°E - zobacz mapę zasięgu

dodano: 2023-05-24 16:55
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 3-4/2023

Eutelsat Hot Bird Już wkrótce rozpocznie się proces przenoszenia kanałów i usług z dotychczasowych satelitów Eutelsat Hot Bird 13B, 13C i 13E na nowe jednostki Hot Bird 13F i 13G. Będzie to dotyczyło między innymi platform Polsat Box i CANAL+ oraz grupy TVN Warner Bros. Discovery. Co się zmieni, jeśli chodzi o zasięg? Czy będzie można używać anten o mniejszej średnicy? Kiedy dokładnie nastąpi migracja? Na te i inne pytania odpowiedzi udzieliła nam Daphné Joseph-Gabriel, Corporate Communications Officer w firmie Eutelsat.

Toys Films/Eutelsat/satkurier.pl
Eutelsat Hot Bird 13F 13G Polsat Box Canal+ TVN Toys Films


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak będzie kształtował się zasięg nowych satelitów Eutelsat Hot Bird 13F i 13G?

Nowe satelity Eutelsat Hot Bird 13F i Eutelsat Hot Bird 13G będą korzystały z najnowszej technologii, a potężny ładunek na ich pokładzie pozwoli im zapewnić jeszcze lepszą jakość usług i jeszcze większą niezawodność. Zasięg satelitarny i jakość sygnału ulegną poprawie dzięki bardziej wydajnej technologii, w szczególności w odniesieniu do Polski (poniżej przewidywana mapa zasięgu – downlink).
 
Przewidywana mapa zasięgu dla satelitów Eutelsat Hot Bird 13F i 13G, © Eutelsat dla satkurier.pl

Dla porównania, mapy zasięgu dla dotychczasowych satelitów Eutelsat Hot Bird można podejrzeć pod tymi linkami: Hot Bird 13B, Hot Bird 13C, Hot Bird 13E.

Kiedy nastąpi przeniesienie usług na nowe satelity Eutelsat Hot Bird 13F i 13G? W szczególności interesują nas terminy dla platform Polsat Box, CANAL+ i grupy TVN Warner Bros. Discovery.

Satelity Eutelsat Hot Bird 13F i Hot Bird 13G rozpoczną świadczenie komercyjnych usług na pozycji orbitalnej 13°E w dwóch fazach. Pierwsza nastąpi pod koniec maja 2023 roku, a druga spodziewana jest na koniec lipca 2023 roku. W tym okresie usługi będą przenoszone stopniowo, w ścisłej współpracy z naszymi klientami.

Czy migracja usług w jakiś sposób dotknie użytkowników końcowych, tj. abonentów platform satelitarnych oraz indywidualnych odbiorców telewizyjnych kanałów FTA?

Rozpoczęcie pracy tych zupełnie nowych satelitów będzie przebiegało w sposób płynny i nie będzie niosło za sobą żadnych problemów dla użytkowników końcowych. Częstotliwości i parametry emisji pozostaną niezmienione.

Jakie anteny satelitarne będą odpowiednie dla odbioru sygnału z tych nowych satelitów na terytorium Polski – 60 czy 80 cm?

W tym regionie będą mogły być używane takie same anteny jak dotychczas, o średnicach czaszy od 60 do 80 cm w zależności od lokalizacji.

Co się stanie z aktualnie wykorzystywanymi satelitami Eutelsat Hot Bird 13B, 13C i 13E? Czy są już jakieś plany na ich dalszą eksploatację?

Po zastąpieniu przez satelity nowej generacji, starsze Hot Birdy, które nadal mają paliwo na pokładzie, zostaną przeniesione na inne pozycje orbitalne, aby nadal świadczyć usługi.

 


Satelita Eutelsat Hot Bird 13F został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną na pokładzie rakiety nośnej Falcon 9 Space X dnia 15 października 2022 roku z centrum kosmicznego znajdującego się na przylądku Canaveral w amerykańskim stanie Floryda. Eutelsat Hot Bird 13G trafił na orbitę niecałe trzy tygodnie później – 3 listopada 2022 roku, również przy współpracy z firmą SpaceX.

Obie te jednostki Hot Bird są zbudowane na w pełni elektrycznej platformie Eurostar Neo firmy Airbus. Będą przekazywać ponad 1000 kanałów telewizyjnych dla widzów w Europie, Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-7/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-7/2023

12 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...