reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Święto Bożego Ciała w TV Republika

dodano: 2023-06-06 16:28
autor: Łukasz Knapik | źródło: Telewizja Republika

TV Republika Telewizja Republika (od 9 października 2017 roku) W czwartek, 8 czerwca br. w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Jezusa Chrystusa, czyli w Boże Ciało, TV Republika zaprasza widzów na transmisje mszy świętej z Jasnej Góry i „Koronki do Miłosierdzia Bożego”, relacje z pielgrzymek 1. i 2. („Pielgrzym” i „Credo”) papieża Jana Pawła II do ojczyzny oraz „Koncert z okazji urodzin św. Jana Pawła II”.

TV Republika Telewizja Republika (od 9 października 2017 roku)


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W czwartek, 8 czerwca br. o godzinie 7:00 TV Republika transmitować będzie mszę świętą z Jasnej Góry, z Częstochowy (więcej tutaj), a o godzinie 15:00 odbędzie się transmisja „Koronki do Miłosierdzia Bożego”.

Film „Pielgrzym” kanał pokaże o godzinie 13:35. Produkcja ta przedstawia pierwszą pielgrzymkę papieża Jana Pawła II do ojczyzny, która miała miejsce w dniach 2-10 czerwca 1979 roku. Jak czytamy w opisie, jedno z najważniejszych wydarzeń w 1000-letniej historii naszego kraju. Dziewięć dni, które zmieniły Polskę. Prawie 44 lata temu do Polski przybył największy z Polaków - święty Jan Paweł II na pierwszą pielgrzymkę Ojca Świętego do ojczyzny po wyborze na Stolicę Piotrową. Miliony ludzi na celebracjach, łzy, kwiaty, flagi i wzruszenie na twarzach - tak właśnie Polacy przeżywali przyjazd papieża Karola Wojtyły do ojczyzny. Osoby pamiętające tamte dni przeżyją je na nowo. Młodszym Polakom film pozwoli doświadczyć tych wyjątkowo wzruszających chwil po raz pierwszy. W czerwcu 1979 roku, na przekór komunistycznym władzom, tłumy wiernych wychodziły na ulice i witały swojego papieża. A słowa Ojca Świętego w tym trudnym czasie dawały nam Polakom nadzieję i wiarę (więcej tutaj).

- Ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja - Jan Paweł II, papież - wołam z całej głębi tego tysiąclecia, wołam w przeddzień święta zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch twój, niech zstąpi Duch twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi

- mówił wówczas Jan Paweł II.


Film dokumentalny „Credo”, który zostanie wyemitowany o godzinie 15:20, to relacja z drugiej pielgrzymki Ojca Świętego do Polski, która miała miejsce w 1983 roku. Druga podróż Jana Pawła II do ojczyzny odbywała się w pod hasłem „Polsko, ojczyzno moja”. Przebiegała w znacznie odmiennych warunkach niż pierwsza. Był to okres po zamachu na papieża (w 1981 roku). W Polsce trwał stan wojenny. Jan Paweł II swoją drugą pielgrzymkę do ojczyzny rozpoczął 16 czerwca od przyjazdu do Warszawy. W ciągu siedmiu dni poza stolicą odwiedził kolejno: Niepokalanów, Częstochowę, Jasną Górę, Poznań, Katowice, Wrocław, Górę Świętej Anny i Kraków. Jak czytamy w opisie, papież wlał nadzieję w społeczeństwo sterroryzowane wprowadzonym 13 grudnia 1981 roku stanem wojennym oraz otwarcie wsparł wolnościowe dążenia Polaków. W słowach Jana Pawła II znajdowały się czytelne odniesienia do Solidarności, jako ruchu społecznego - 23 czerwca w Dolinie Chochołowskiej doszło do historycznego spotkania Ojca Świętego Jana Pawła II z Lechem Wałęsą - przewodniczącym Solidarności (więcej tutaj).

O godzinie 19:00 stacja pokaże „Koncert z okazji urodzin św. Jana Pawła II”, który odbył się pod koniec kwietnia br. w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Nowym Targu, z okazji 103. rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Podczas widowiska wystąpiła Mała Armia Janosika. Sanktuarium Świętego Jana Pawła II to szczególne miejsce na Podhalu, związane z kultem papieża Polaka. - To także świątynia z wyjątkową akustyką, w której prawie 150 młodych śpiewaków i muzykantów z zespołu Mała Armia Janosika wyśpiewało co znaczy kochać i być dumnym z Jana Pawła II. To będzie wspaniała i cudowna uczta dla duszy. Każda piosenka, każdy utwór niesie w sobie niepowtarzalną siłę. Wielu widzom łza zakręci się w oku - zachęca nadawca. Mała Armia Janosika z Raby Wyżnej to kapela góralska, zespół folklorystyczny i zarazem grupa artystyczna, zainspirowana kulturą góralską, jak czytamy w komunikacie - wychodząca poza utarte schematy, motywująca do kreatywności w muzyce, poszerzania horyzontów i realizowania własnej pasji. Jej pomysłodawcą jest Damian Pałasz - skrzypek, muzyk i wizjoner (więcej tutaj).
 
Damian Pałasz podczas „Koncertu z okazji urodzin św. Jana Pawła II”, foto: Telewizja Republika
Damian Pałasz podczas „Koncertu z okazji urodzin św. Jana Pawła II”, foto: Telewizja Republika


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum PREMIUMBOX+ H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

399 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

659 zł Więcej...