reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Będzie kolejna edycja programu dopłat do dekoderów?

dodano: 2023-07-11 15:45 | aktualizacja: 2023-07-12 17:30
autor: Anita Kaźmierska | źródło: press.pl

program TV+ Po ukończonym w czerwcu ub.r. procesie zmiany standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce, Ministerstwo Cyfryzacji deklaruje, że stale obserwuje oraz analizuje sytuację i w każdej chwili jest gotowe do uruchomienia kolejnej edycji programu dofinansowania zakupu dekodera lub telewizora (tak zwany program TV+), dowiedział się „Presserwis”. Ministerstwo Cyfryzacji informuje też, że w dalszym ciągu dostępna jest strona internetowa o procesie zmiany standardu nadawania: gov.pl/web/dvbt2.

gov.pl
dofinansowanie DVB-T2


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W nowym standardzie DVB-T2/HEVC dostępne są cztery ogólnopolskie multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej: MUX 1, MUX 2, MUX 4 i MUX 6, natomiast MUX 3 i MUX 8 nadal można odbierać w DVB-T/MPEG-4.

Długoterminowy los MUX 8 w paśmie VHF, z czterema kanałami nadawców komercyjnych, nadal nie jest znany, choć wiadomo, że trafią do niego trzy kolejne kanały. Natomiast sprawa MUX 3 z sześcioma kanałami Telewizji Polskiej jest jasna - ma on przejść na nadawanie w DVB-T2/HEVC do końca 2023 roku.

Według danych Krajowego Instytutu Mediów liczba gospodarstw niemających możliwości odbioru telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2/HEVC wynosiła w sierpniu 2022 roku 0,99 mln. Są to najnowsze dostępne dane dotyczące gotowości Polaków do odbioru telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC. We wrześniu 2021 roku, czyli jeszcze przed zmianami w sposobie nadawania, było to 2,27 mln gospodarstw domowych.

Możliwe, że tych około milion gospodarstw domowych nadal nie przeszło na DVB-T2/HEVC, bo wystarcza im to, co oglądają w MUX 3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Historia, TVP Info, TVP Sport) i ewentualnie w MUX 8 (Metro, Nowa TV, WP, Zoom TV). Jednakże to może się zmienić do końca roku, ponieważ Telewizja Polska przejdzie wtedy na DVB-T2/HEVC, a widzom z DVB-T pozostanie jedynie czarny ekran. Do zmiany dojdzie prawdopodobnie dopiero po wyborach parlamentarnych.

Do 26 grudnia ub.r. w ramach rządowego programu dofinansowania zakupu dekodera lub telewizora DVB-T2/HEVC złożono ponad 610 tys. wniosków, z czego zakupionych zostało blisko 537 tys. urządzeń. Program TV+ trwał tylko do 31 grudnia 2022 roku. Dopłata do zakupu telewizora wynosiła 250 zł, a dekodera 100 zł. Łączna kwota dofinansowania wyniosła ponad 67 mln zł.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna w Polsce


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X

Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X - odbiornik UHD...

569 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...