reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Zielony wodór w Grupie Polsat Plus - stan aktualny

dodano: 2023-08-17 15:37 | aktualizacja: 2023-09-11 17:26
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Grupa Polsat Plus/satkurier.pl

zielony wodór Neso wodorowóz Grupa Polsat Plus Wraz z publikacją wyników finansowych za drugi kwartał 2023 roku Grupa Polsat Plus przedstawiła aktualny stan swoich inwestycji w projekty wodorowe. Maciej Stec, wiceprezes zarządu ds. strategii Grupy Polsat Plus, ogłosił zakończenie budowy pierwszej stacji tankowania zielonego wodoru w Warszawie i uzyskanie przez Grupę wszystkich pozwoleń niezbędnych do jej komercyjnego uruchomienia. Kolejne stacje powstają m.in. w Rybniku, Gdańsku i Gdyni. Zaprezentował też prototyp pierwszego polskiego elektrolizera 0,5 MW i pokazał, jak wygląda produkcja pierwszych autobusów wodorowych dla Rybnika.

Stacja tankowania wodoru Neso w Warszawie, fot. Grupa Polsat Plus
Warszawa stacja tankowania wodoru Neso Grupa Polsat Plus


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Rozwój projektów w segmencie czystej energii

W ramach realizacji Strategii 2023+ w obszarze czystej energii Grupa Polsat Plus nabyła spółkę PAK-PCE i dynamicznie rozwija projekty związane z produkcją zielonej energii (ze słońca, wiatru, biomasy, termicznej obróbki odpadów) oraz budową pełnego łańcucha wartości zielonego wodoru.
 

– Prace nad realizacją naszych strategicznych założeń w obszarze czystej, zielonej energii postępują dynamicznie. Trwa rozruch technologiczny dwóch pierwszych farm wiatrowych w Miłosławiu i Kazimierzu Biskupim, a ich komercyjne uruchomienie nastąpi jeszcze we wrześniu br. Finalizujemy także rozbudowę farmy słonecznej w Brudzewie – mówi Maciej Stec, wiceprezes zarządu ds. strategii Grupy Polsat Plus. – Ukończyliśmy budowę pierwszej, ogólnodostępnej stacji tankowania zielonego wodoru w Warszawie i mamy już wszystkie pozwolenia niezbędne do jej uruchomienia. Kolejne stacje powstają m.in. w Rybniku, Gdańsku i Gdyni. Produkujemy pierwsze autobusy wodorowe dla Rybnika i bierzemy udział w kolejnych przetargach, m.in. w Gdańsku, Wałbrzychu i Świdniku – dodaje.

Grupa Polsat Plus chce stać się wiodącym producentem zielonego wodoru

Oprócz dynamicznego rozwoju projektów ukierunkowanych na produkcję czystej energii ze źródeł odnawialnych, Grupa Polsat Plus skupia się również na budowie pełnego łańcucha wartości gospodarki opartej o zielony wodór. W szczególności, aktualnie prowadzony jest proces uruchomienia pierwszego elektrolizera o mocy 2,5 MW od Cummins, który będzie w stanie wyprodukować 1000 kg zielonego wodoru dziennie. Zakupiono też drugi elektrolizer, którego dostawa planowana jest na 2024 rok. Osobno, Grupa Polsat Plus stworzyła prototyp pierwszego polskiego elektrolizera 0,5 MW, który będzie produkował 200 kg H2 dziennie.
 
Elektrolizer, fot. Grupa Polsat Plus
Kompresor wodorowy, fot. Grupa Polsat Plus
Prototyp pierwszego polskiego elektrolizera 0,5 MW, fot. Grupa Polsat Plus
Prototyp pierwszego polskiego elektrolizera 0,5 MW, fot. Grupa Polsat Plus

Zaprojektowany przez Grupę Polsat Plus i PAK-PCE autobus wodorowy, NesoBus („Nie Emituje Spalin i Oczyszcza”), uzyskał homologację europejską, co oznacza, że może być sprzedawany i eksploatowany w całej UE. NesoBus miał swoją premierę w maju 2022 roku. W marcu 2023 roku Grupa Polsat Plus podpisała umowę z miastem Rybnik na wykonanie i dostawę 20 autobusów wodorowych NesoBus, z których pierwsze wyjadą na ulice miasta już jesienią 2023 roku. Grupa złożyła także ofertę przetargową na dostawę 10 autobusów wodorowych wraz z paliwem wodorowym dla Gdańska i obecnie oczekuje na rozstrzygnięcie przetargu. Podobne oferty dotyczą Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Wałbrzycha i Świdnika.
 
Produkcja pierwszych NesoBusów do Rybnika, fot. Grupa Polsat Plus
Produkcja pierwszych NesoBusów do Rybnika, fot. Grupa Polsat Plus

Równolegle prowadzona jest budowa fabryki autobusów w Świdniku, którą Grupa Polsat Plus planuje uruchomić w trzecim kwartale 2023 roku i w której docelowo chce produkować ponad 100 autobusów wodorowych rocznie. W grudniu 2022 roku została podpisana z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) umowa dofinansowania powyższego przedsięwzięcia preferencyjną pożyczką do kwoty 50 mln zł.
 
Kliknij, aby powiększyć, źródło: Grupa Polsat Plus

Grupa Polsat Plus pracuje także nad rozwojem sieci dystrybucji wodoru. Obecnie trwają prace projektowe nad budową i uruchomieniem stacjonarnych stacji tankowania wodoru w 6 miastach w Polsce: w Warszawie (na ukończeniu), Rybniku (III kw. 2023), Gdańsku i Gdyni (IV kw. 2023 lub I kw. 2024), Wrocławiu oraz Lublinie. W lutym 2023 roku spółka zależna PAK-PCE zawarła z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę, zgodnie z którą NFOŚ udzieli dotacji w wysokości 20 mln zł na wybudowanie sieci ogólnodostępnych stacji tankowania wodorem w pięciu miastach w Polsce: Rybniku, Gdańsku, Wrocławiu, Gdyni i Lublinie. Ponadto zawarte zostały umowy na dostawę 4 mobilnych stacji wodorowych oraz 7 wodorowozów 1024 kg z terminami realizacji przypadającymi w 2023 roku. Na dzień publikacji tego artykułu część dostaw została już zrealizowana, w efekcie czego obecnie w eksploatacji znajduje się już 6 wodorowozów.

Na koniec warto dodać, że we flocie Grupy Polsat Plus obecnie użytkowane jest 150 samochodów wodorowych.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Technologia wodorowa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

269 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

449 zł Więcej...