reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Wydarzenia 24 mają zmienić się w nowy kanał

dodano: 2023-11-10 08:06
autor: Łukasz Knapik | źródło: wirtualnemedia.pl/satkurier.pl

Wydarzenia 24 Do startu szykuje się kanał W24. Nowa stacja Grupy Polsat Plus ma pojawić się w multipleksie pierwszym (MUX 1) naziemnej telewizji cyfrowej (NTC). Według pojawiających się informacji, nadawca chce zmienić nazwę tego kanału na Wydarzenia 24. Dodajmy, że stacja pod marką Wydarzenia 24 (w latach 2006-2021 pod nazwą Superstacja) jest już w portfolio Grupy Polsat Plus i dostępna jest w ofertach platform Polsat Box, CANAL+ i Orange TV, sieci kablowych i IPTV oraz bezpłatnie w ramach multipleksu czwartego (MUX 4) naziemnej telewizji cyfrowej. Obecny kanał Wydarzenia 24 ma pozostać jednak na rynku, ale pod nową nazwą i z nową ofertą.

Wydarzenia 24


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Grupa Polsat Plus pracuje nad zmianą obecnego kanału Wydarzenia 24 - na jego bazie i na podstawie jego koncesji nadawca chce zbudować nową stację, wynika z nieoficjalnych informacji wirtualnemedia.pl. Projekt ma być już gotowy, a pracował nad nim Pion Informacji i Publicystyki Polsatu, kierowany przez Dorotę Gawryluk. Nie musi to być stricte informacyjna stacja, bowiem koncesja daje możliwość emisji treści o nieco innym charakterze. Poza informacjami i sportem czy programami reporterskimi koncesja Wydarzeń 24 pozwala na nadawanie „kronik kryminalnych i ciekawostek ze świata rozrywki” czy „audycji poradniczych z różnych dziedzin: na przykład prowadzenia domu, zarządzania domowym budżetem, zdrowia, urody, mody i fitness, motoryzacji, technik informatycznych, zwierząt domowych i innych”. Dotychczasową ofertę kanału Wydarzenia 24 - programy informacyjno-publicystyczne - ma przejąć szykująca się do startu stacja W24. Nadawca chciałby, aby kanał W24 zmienił nazwę na Wydarzenia 24 (więcej tutaj).

Obecny konkurs na zagospodarowanie multipleksu pierwszego naziemnej telewizji cyfrowej ogłoszony został przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji (KRRiT) 18 lipca br. Działanie regulatora rynku związane jest z decyzją Telewizji Polskiej o opuszczeniu multipleksu pierwszego (MUX 1) - nadawca ten miał tam kanał TVP ABC, który został przeniesiony na multipleks szósty (MUX 6). W MUX 1 pozostaną obecne już tam stacje Eska TV, Polo TV, Fokus TV (wszystkie Grupa Polsat Plus), TTV (Warner Bros. Discovery), Stopklatka (Grupa Kino Polska//Groupe CANAL+), TV Trwam (Fundacja Lux Veritatis) i Antena HD (MWE Networks).

W konkursie firma Red Carpet Media Group zaproponowała filmowo-serialowy kanał Red Carpet Plus TV, MWE Rodzina (MWE Networks) zgłosiła stacje familijne - Rodzina TVC, Nasza Opoka TV, Dzisiaj TV i Edu Junior, a Telewizja Polsat informacyjny kanał W24. Tę samą stację Telewizja Polsat zgłosiła też w trwającym konkursie Krajowej Rada Radiofonii i Telewizji na trzy wolne miejsca na multipleksie ósmym (MUX 8) naziemnej telewizji cyfrowej, ale - nim rozstrzygnięto konkurs MUX 1 - swój wniosek wycofała. Konkurs na zagospodarowanie MUX 1 wygrał kanał W24 (więcej tutaj).

Dodajmy, że zgodnie z wymogami regulatora rynku, wszystkie zgłoszone w aktualnym konkursie na zagospodarowanie multipleksu pierwszego (MUX 1) kanały miałyby być zupełnie nowymi projektami, które jeszcze nie rozpoczęły nadawania.

Superstacja rozpoczęła nadawanie w 2006 roku. Jej nadawca, spółka Superstacja, należała wówczas do firm Astro i K&R Enterprises. W latach 2007-2009 nastąpiło przejęcie Superstacji przez spółkę Ster, powiązaną z Zygmuntem Solorzem-Żakiem, właścicielem Cyfrowego Polsatu (Grupa Polsat Plus). W 2011 roku kanał został zgłoszony w konkursie na zagospodarowanie multipleksu pierwszego naziemnej telewizji cyfrowej, ale naziemnej koncesji nie uzyskał. W 2015 roku w konkursie na zagospodarowanie ósmego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej Superstacja zgłosiła kanał NonStop 24, ale nie wygrał on i nigdy nie został uruchomiony. W 2016 roku ruszyła Superstacja HD - wersje SD i HD mają identyczne ramówki. W 2018 roku Superstacja została przejęta przez grupę Cyfrowy Polsat. W maju 2021 roku pojawiła się zapowiedź zmiany Superstacji w Wydarzenia 24. We wtorek, 8 czerwca 2021 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wyraziła zgodę na zmianę nazwy, do czego doszło w środę, 1 września 2021 roku. Nowa nazwa nawiązuje do „Wydarzeń”, programu informacyjnego nadawcy, emitowanego na kanałach Polsat, Polsat 1, Polsat 2, Super Polsat, Polsat News i Polsat News 2, a który także pojawił się na antenie stacji Wydarzenia 24 (więcej tutaj).

Dodajmy, że spółka Astro od 2011 roku, bazując na doświadczeniach przy Superstacji, planowała uruchomić kolejny kanał informacyjny - pod nazwą Next 24/7 HD, do czego nie doszło. Stacja rozpoczęła nadawanie w 2022 roku pod nazwą News24, po wyrażeniu zgody przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, na wniosek nadawcy, na zmianę zapisanej w koncesji nazwy Next 24/7 HD na News24 (więcej tutaj).

Po zmianie Superstacji na Wydarzenia 24 stacja dostępna jest w tych samych kanałach dystrybucji co wcześniej. Dostęp do kanału Wydarzenia 24 (SD i/lub HD) mają więc abonenci platform Polsat Box, CANAL+ i Orange TV oraz sieci kablowych i IPTV. Ponadto stacja Wydarzenia 24, inaczej od Superstacji, dostępna jest w ramach multipleksu czwartego (MUX 4, tak zwana TV Mobilna) naziemnej telewizji cyfrowej. W ramówce kanału Wydarzenia 24 widzowie znajdą programy informacyjne i publicystyczne.

W24 ma być kanałem informacyjnym. Stacja jeszcze nie rozpoczęła nadawania, zgodnie z wymogami konkursu. W portfolio nadawcy są ponadto dwie stacje informacyjno-publicystyczne - Polsat News (na rynku od 2008 roku) i Polsat News 2 (od 2004 roku na rynku, początkowo jako TV Biznes, potem Polsat Biznes i Polsat News+). Dostęp do nich mają abonenci platform Polsat Box, CANAL+ i Orange TV oraz sieci kablowych i IPTV.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polonica


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami Museum 4K i...

209 zł Więcej...

Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K CI+ HDR Dolby Vision

Ariva 9000 4K CI+ to uniwersalny odbiornik typu Combo z...

469 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

359 zł Więcej...