reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Nadawcy europejscy zachowują pasmo UHF

dodano: 2023-12-19 11:12 | aktualizacja: 2023-12-19 11:46
autor: Jan Borejko | źródło: EBU/ITU

wrc 23 ITU Dubaj 2023 360px Nadawanie telewizji pozostanie jedyną podstawową usługą w zakresie częstotliwości 470–694 MHz w Regionie 1 ITU, który obejmuje Europę, Bliski Wschód, Afrykę i części Azji. Decyzja podjęta podczas Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej ITU (WRC-23) w Dubaju stanowi impuls dla członków EBU, którzy korzystają z pasma UHF w usługach telewizji naziemnej i zastosowaniach PMSE (tworzenie programów i wydarzeń specjalnych).

EBU
ITU WRC EBU telewizja 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Dla Członków EBU ważnych było kilka punktów porządku obrad, w szczególności ten związany z pasmem UHF.

Ostateczna umowa na WRC-23 utrzymuje pierwotny przydział usług nadawczych w paśmie 470–694 MHz w Regionie 1 i zapewnia możliwość świadczenia usług ruchomych na poziomie krajowym.

Status prawny aplikacji PMSE (tworzenie programów i wydarzeń specjalnych), takich jak mikrofony bezprzewodowe, pozostaje niezmieniony.

Podczas WRC-31 przewidziany jest przegląd wykorzystania widma i przyszłych potrzeb.

- To pozytywny wynik dla członków EBU, ponieważ uwzględnia kluczowe elementy stanowiska EBU

– powiedział Antonio Arcidiacono, dyrektor ds. technologii i innowacji EBU. 

- Większość członków EBU korzysta z naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T), a wszyscy z PMSE, a pasmo UHF jest jedynym widmem dostępnym na całym świecie dla tych usług. Decyzja WRC-23 zapewnia stały dostęp do widma i stabilne warunki regulacyjne, które są niezbędne dla inwestycji i ewolucji naziemnej telewizji cyfrowej i PMSE, w tym wprowadzenia nowych technologii, takich jak UHDTV, 5G Broadcast i WMAS (bezprzewodowe wielokanałowe systemy audio).


EBU i jej członkowie wnieśli znaczący wkład w przygotowania do WRC-23 i aktywnie uczestniczyli w konferencji, we współpracy z innymi zainteresowanymi stronami DVB-T (NTC) i PMSE, w tym kilkoma administracjami europejskimi i afrykańskimi.

Ogółem WRC-23 zatwierdziła 43 nowe uchwały, poprawiła 56 istniejących i uchyliła 33 uchwały. Inne kluczowe wyniki WRC-23 obejmują:

  • Przydział dodatkowych częstotliwości dla pasywnych usług satelitarnych badań Ziemi w celu umożliwienia zaawansowanych pomiarów chmur lodowych w celu lepszego prognozowania pogody i monitorowania klimatu.
  • Przydział nowych częstotliwości dla przemysłu lotniczego dla ruchomych usług lotniczych satelitarnych (117,975-137 MHz). Nowa usługa usprawni dwukierunkową komunikację za pośrednictwem systemów satelitarnych innych niż GSO dla pilotów i kontrolerów ruchu lotniczego na całym świecie, zwłaszcza nad obszarami oceanicznymi i odległymi.
  • Przeznaczenie pasm 15,41–15,7 GHz i 22–22,2 GHz w Regionie 1 i niektórych krajach Regionu 3 Regulacji Radiowych dla ruchomej służby lotniczej do zastosowań lotniczych niezwiązanych z bezpieczeństwem. Umożliwi to statkom powietrznym, helikopterom i dronom przenoszenie zaawansowanego cyfrowego sprzętu lotniczego do celów takich jak obserwacja, monitorowanie, mapowanie i filmowanie, a także umożliwi przesyłanie dużych danych z tych zastosowań za pomocą szerokopasmowych łączy radiowych.
  • Podjęcie działań regulacyjnych w zakresie udostępniania łączy międzysatelitarnych. Umożliwi to udostępnianie danych w czasie zbliżonym do rzeczywistego, zwiększając dostępność i wartość danych z instrumentów na potrzeby zastosowań o małych opóźnieniach, takich jak prognozowanie pogody i zmniejszanie ryzyka katastrof.
  • Zatwierdzenie decyzji Międzynarodowego Biura Miar i Wag (BIPM) o przyjęciu uniwersalnego czasu koordynowanego (UTC) jako de facto standardu czasu do 2035 r., z możliwością przedłużenia terminu do 2040 r. w przypadku braku możliwości wcześniejszej wymiany istniejącego sprzętu .
  • Uznanie znaczenia obserwacji pogody kosmicznej w nowej Uchwale i nowym artykule Regulaminu Radiokomunikacyjnego w celu uznania działania czujników pogody kosmicznej w ramach służby pomocy meteorologicznej w celu obserwacji zjawisk pogody kosmicznej, w tym rozbłysków słonecznych, promieniowania słonecznego i zjawisk geomagnetycznych burze, które mogą zakłócać działanie usług radiokomunikacyjnych, w tym satelitów, usług telefonii komórkowej i systemów nawigacji.  
  • Zatwierdzenie zalecenia Rady ds. Regulacji Radiowych umożliwiającego 41 krajom zakup nowych i nadających się do wykorzystania zasobów orbitalnych na potrzeby transmisji satelitarnej. W ostatnich latach kraje te nie były w stanie wykorzystać przydzielonych im szczelin orbitalnych ze względu na takie czynniki, jak brak koordynacji i zakłócenia ze strony innych sieci satelitarnych. Decyzja ma na celu umożliwienie krajom wdrożenia subregionalnych systemów satelitarnych. 

Źródło: www.ebu.ch  itu.int 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna na świecie


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

669 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

569 zł Więcej...