dodano: 2023-12-19 11:12 | aktualizacja:
2023-12-19 11:46
autor: Jan Borejko |
źródło: EBU/ITU
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Dla Członków EBU ważnych było kilka punktów porządku obrad, w szczególności ten związany z pasmem UHF.
Ostateczna umowa na WRC-23 utrzymuje pierwotny przydział usług nadawczych w paśmie 470–694 MHz w Regionie 1 i zapewnia możliwość świadczenia usług ruchomych na poziomie krajowym.
Status prawny aplikacji PMSE (tworzenie programów i wydarzeń specjalnych), takich jak mikrofony bezprzewodowe, pozostaje niezmieniony.
Podczas WRC-31 przewidziany jest przegląd wykorzystania widma i przyszłych potrzeb.
- To pozytywny wynik dla członków EBU, ponieważ uwzględnia kluczowe elementy stanowiska EBU
– powiedział Antonio Arcidiacono, dyrektor ds. technologii i innowacji EBU.
- Większość członków EBU korzysta z naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T), a wszyscy z PMSE, a pasmo UHF jest jedynym widmem dostępnym na całym świecie dla tych usług. Decyzja WRC-23 zapewnia stały dostęp do widma i stabilne warunki regulacyjne, które są niezbędne dla inwestycji i ewolucji naziemnej telewizji cyfrowej i PMSE, w tym wprowadzenia nowych technologii, takich jak UHDTV, 5G Broadcast i WMAS (bezprzewodowe wielokanałowe systemy audio).
EBU i jej członkowie wnieśli znaczący wkład w przygotowania do WRC-23 i aktywnie uczestniczyli w konferencji, we współpracy z innymi zainteresowanymi stronami DVB-T (NTC) i PMSE, w tym kilkoma administracjami europejskimi i afrykańskimi.
Ogółem WRC-23 zatwierdziła 43 nowe uchwały, poprawiła 56 istniejących i uchyliła 33 uchwały. Inne kluczowe wyniki WRC-23 obejmują:
- Przydział dodatkowych częstotliwości dla pasywnych usług satelitarnych badań Ziemi w celu umożliwienia zaawansowanych pomiarów chmur lodowych w celu lepszego prognozowania pogody i monitorowania klimatu.
- Przydział nowych częstotliwości dla przemysłu lotniczego dla ruchomych usług lotniczych satelitarnych (117,975-137 MHz). Nowa usługa usprawni dwukierunkową komunikację za pośrednictwem systemów satelitarnych innych niż GSO dla pilotów i kontrolerów ruchu lotniczego na całym świecie, zwłaszcza nad obszarami oceanicznymi i odległymi.
- Przeznaczenie pasm 15,41–15,7 GHz i 22–22,2 GHz w Regionie 1 i niektórych krajach Regionu 3 Regulacji Radiowych dla ruchomej służby lotniczej do zastosowań lotniczych niezwiązanych z bezpieczeństwem. Umożliwi to statkom powietrznym, helikopterom i dronom przenoszenie zaawansowanego cyfrowego sprzętu lotniczego do celów takich jak obserwacja, monitorowanie, mapowanie i filmowanie, a także umożliwi przesyłanie dużych danych z tych zastosowań za pomocą szerokopasmowych łączy radiowych.
- Podjęcie działań regulacyjnych w zakresie udostępniania łączy międzysatelitarnych. Umożliwi to udostępnianie danych w czasie zbliżonym do rzeczywistego, zwiększając dostępność i wartość danych z instrumentów na potrzeby zastosowań o małych opóźnieniach, takich jak prognozowanie pogody i zmniejszanie ryzyka katastrof.
- Zatwierdzenie decyzji Międzynarodowego Biura Miar i Wag (BIPM) o przyjęciu uniwersalnego czasu koordynowanego (UTC) jako de facto standardu czasu do 2035 r., z możliwością przedłużenia terminu do 2040 r. w przypadku braku możliwości wcześniejszej wymiany istniejącego sprzętu .
- Uznanie znaczenia obserwacji pogody kosmicznej w nowej Uchwale i nowym artykule Regulaminu Radiokomunikacyjnego w celu uznania działania czujników pogody kosmicznej w ramach służby pomocy meteorologicznej w celu obserwacji zjawisk pogody kosmicznej, w tym rozbłysków słonecznych, promieniowania słonecznego i zjawisk geomagnetycznych burze, które mogą zakłócać działanie usług radiokomunikacyjnych, w tym satelitów, usług telefonii komórkowej i systemów nawigacji.
- Zatwierdzenie zalecenia Rady ds. Regulacji Radiowych umożliwiającego 41 krajom zakup nowych i nadających się do wykorzystania zasobów orbitalnych na potrzeby transmisji satelitarnej. W ostatnich latach kraje te nie były w stanie wykorzystać przydzielonych im szczelin orbitalnych ze względu na takie czynniki, jak brak koordynacji i zakłócenia ze strony innych sieci satelitarnych. Decyzja ma na celu umożliwienie krajom wdrożenia subregionalnych systemów satelitarnych.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.