reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Koniec świadczenia usług z Badr 4

dodano: 2023-12-19 20:15 | aktualizacja: 2023-12-19 20:49
autor: RO | źródło: parabola.cz/satkurier.pl

Badr 8 Arabsat Airbus Defence and Space Operator satelitarny Arabsat uwolnił satelitę telekomunikacyjnego Badr 4, przenosząc wszystkie transmisje na najnowszego satelitę Badr 8. To już ostatnia z większych zmian na pozycji orbitalnej 26°E, mająca na celu wymianę przestarzałej floty satelitarnej, w ramach której działały Badr 4, Badr 5 i Badr 6. Aktualnie usługi dla wszystkich klientów Arabsat będą realizowane z Badr 7 i Badr 8.

arabsat.com
Arabsat


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Arabsat we współpracy ze swoimi klientami przeniósł cały ruch z satelity Badr 4 na pokład Badr 8.

Wszystkie transpondery zostały już przełączone, a parametry techniczne nie zmieniły się. Jednak warunki odbioru uległy poprawie lub pogorszeniu w marginalnych strefach zasięgu. Wiązka EMENA w Polsce ma mocniejszy sygnał z Badra 8, a stabilny odbiór udaje się uzyskać na antenach 90-130 cm. Najlepsze warunki na południowym-zachodzie kraju.

Satelita Badr 8 został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną z kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie przez rakietę nośną Falcon 9 amerykańskiej firmy Space X. Miało to miejsce 27 maja 2023 roku. Satelitę wyposażono w 6 wiązek pasma Ku: FSS MENA, FSS EMENA, BSS MENA, BSS EMENA, BSS Nord West Africa i BSS Central Asia. Europa jest objęta wiązkami FSS EMENA i BSS EMENA. Ich pokrycie będzie podobne do zasięgu, jaki dotychczas miał w Europie satelita Badr 4. Więcej o odbiorze z satelity Badr 8.

Czas eksploatacji Badr 4, Badr 5 i Badr 6 na orbicie dobiegł końca.
Satelity od momentu wyniesienia mają obliczoną żywotność na okres 15 lat. Termin ważności Badr 5 kończy się w 2025 roku, a Badra 6 minął już w wakacje 2023 r. i na przełomie września i października doznał poważniejszej anomalii - zaczął inklinować. Pierwsze problemy z działaniem odnotowano na początku 2023 roku. Najstarszy satelita Badr 4 przekroczył czas życia jeszcze w 2021 roku i wydaje się, że z trzech satelitów jest w najlepszym stanie technicznym (nie inklinuje, trzyma się swojej pozycji).

Źródło: parabola.cz 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

119 zł Więcej...

SAT Kurier - 1-2/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2023

12 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

249 zł Więcej...