Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Rossi potwierdził swoje obawy 20 grudnia br. parlamentarnej komisji nadzorującej usługi telewizyjno-radiowe. RAI jest gotowy technologicznie i produktywnie, jednak przejście na DVB-T2 wykluczy z odbioru znaczną liczbę widzów.
Według najnowszego badania
Auditel-Censis, wciąż 8,4 miliona włoskich gospodarstw domowych (19 mln Włochów) nie posiada odbiornika obsługującego naziemną telewizję cyfrową drugiej generacji, co oznacza drastyczny spadek oglądalności dla
RAI. Jednak z drugiej strony nowy przydział pasma 700 MHz wywarł presję na multipleksy nadawcy, które z jednej strony zwiększyły wydajność transmisji (przejście do MPEG-4), a z drugiej - spadek zasięgu w niektórych częściach Włoch.
Jednak z przemówienia dyrektora naczelnego
RAI, Roberto Sergio, również obecnego na posiedzeniu komisji, jasno wynika, że przyszłość
RAI w coraz większym stopniu będzie oparta na platformie multimedialnej
RaiPlay. Według niego, w najbliższych latach usługi publicznej radiofonii i telewizji czeka migracja z tradycyjnych platform nadawczych do IP.
Dzisiaj RaiPlay ma około 24 milionów zarejestrowanych użytkowników.
Przejście wszystkich kanałów
RAI na DVB-T2, choć kosztowne, to stanowiłoby rozwiązanie przyszłościowe, które zmusiłoby widzów do wymiany sprzętu i eliminację ciągłych zakłóceń sygnału. Zmiana standardu daje też ostrzejszą jakość obrazu i potencjalnie pozwala uwolnić cenne częstotliwości do innych zastosowań.
Kanały polskiej telewizji publicznej TVP są w DVB-T2/HEVC już w całej Polsce od 19 grudnia 2023 roku.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.