reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

RAI chce odroczenia migracji do DVB-T2

dodano: 2023-12-21 15:57
autor: RO | źródło: Rai/dday.it/hdblog.it/ilgiornale.it

DVB-T2 Italia wŁochy MPEG4 RAI 360px.jpg Włoski nadawca publiczny RAI stara się przełożyć 10 stycznia 2024 roku jako ostateczny termin przejścia jednego z trzech krajowych multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej na standard DVB-T2. Dyrektor generalny Giampaolo Rossi jest technicznie przygotowany na transformację, lecz jest głęboko zaniepokojony wykluczeniem milionów widzów z odbioru popularnych wydarzeń, takich jak turniej piłkarski Euro 2024 i Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu.

RAI [foto: VILTVART / Shutterstock]
nadajnik naziemnej telewizji cyfrowej RAI


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Rossi potwierdził swoje obawy 20 grudnia br. parlamentarnej komisji nadzorującej usługi telewizyjno-radiowe. RAI jest gotowy technologicznie i produktywnie, jednak przejście na DVB-T2 wykluczy z odbioru znaczną liczbę widzów.

Według najnowszego badania Auditel-Censis, wciąż 8,4 miliona włoskich gospodarstw domowych (19 mln Włochów) nie posiada odbiornika obsługującego naziemną telewizję cyfrową drugiej generacji, co oznacza drastyczny spadek oglądalności dla RAI. Jednak z drugiej strony nowy przydział pasma 700 MHz wywarł presję na multipleksy nadawcy, które z jednej strony zwiększyły wydajność transmisji (przejście do MPEG-4), a z drugiej - spadek zasięgu w niektórych częściach Włoch.

Jednak z przemówienia dyrektora naczelnego RAI, Roberto Sergio, również obecnego na posiedzeniu komisji, jasno wynika, że przyszłość RAI w coraz większym stopniu będzie oparta na platformie multimedialnej RaiPlay. Według niego, w najbliższych latach usługi publicznej radiofonii i telewizji czeka migracja z tradycyjnych platform nadawczych do IP. Dzisiaj RaiPlay ma około 24 milionów zarejestrowanych użytkowników.

Przejście wszystkich kanałów RAI na DVB-T2, choć kosztowne, to stanowiłoby rozwiązanie przyszłościowe, które zmusiłoby widzów do wymiany sprzętu i eliminację ciągłych zakłóceń sygnału. Zmiana standardu daje też ostrzejszą jakość obrazu i potencjalnie pozwala uwolnić cenne częstotliwości do innych zastosowań.

Kanały polskiej telewizji publicznej TVP są w DVB-T2/HEVC już w całej Polsce od 19 grudnia 2023 roku.

Źródło: dday.it  hdblog.it  ilgiornale.it

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

339 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2023

12 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

249 zł Więcej...