Satelity Starlink dla T-Mobile z funkcjami Direct to Cell [wideo]
dodano: 2024-01-05 11:12
autor: Janusz Sulisz |
źródło: T-Mobile US/SpaceX
Firma SpaceX rakietą nośną Falcon 9 wyniosła na orbitę pierwsze 6 satelitów Starlink dla T-Mobile z funkcjami Direct to Cell. Dzięki temu abonenci posiadający większość zwykłych telefonów komórkowych będą mogli dzwonić, wysyłać SMS-y i przeglądać treści bezpośrednio z satelitów, nawet w martwych strefach. SpaceX chce zapewnić zapewnić usługi komercyjne Direct to Cell w USA jeszcze w 2024 r.
Starlink
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
SpaceX i T-Mobile przetestują 6 satelitów Starlink, które mogą kontaktować się z telefonami komórkowymi
Telefony komórkowe to jedna z największych zmian technologicznych ostatnich 50 lat.
Telefony przekształciły się z stacjonarnych urządzeń, które miały swoje własne miejsce w domu, w wielofunkcyjne kieszonkowe superkomputery z aparatem, kamerą, nawigacją, które zmieniły cały świat w połączenie lokalne, stanowią największe źródło informacji w ręce i są poniekąd pewnego rodzaju plagą związaną z mediami społecznościowymi.
Smartfony stały się częścią naszego życia do tego stopnia, że niektórzy ludzie uzależnili się od nich, a wychodzenie z domu bez telefonu komórkowego może wywołać atak paniki. Dlatego dla niektórych zaskakujący jest fakt, że większość powierzchni Ziemi wcale nie jest objęta zasięgiem sieci komórkowej.
Jest to szczególnie widoczne w USA, Kanadzie czy Australii, które zajmują rozległe obszary i jest tam znacznie więcej dzikiej przyrody, niż wielu ludziom się wydaje i nie ma szans, by kiedykolwiek postawiono tam maszt telefonii komórkowej. Ponadto istnieje wiele regionów charakteryzujących się bardzo nierównym terenem górskim oraz parkami narodowymi i innymi obszarami, na których przepisy i regulacje zabraniają wznoszenia masztów telefonii komórkowej.
W USA jest wiele dużych obszarów, w których zasięg sieci komórkowej jest zerowy.
Niektóre z nich znajdują się w odległości godziny jazdy od większych miast. Oznacza to konieczność obejścia się bez telefonu lub inwestycję w bardzo kosztowny abonament na telefon satelitarny i sieć.
To się zmieni dzięki po starcie rakiety Falcon 9 w dniu 2 stycznia
Wystrzelono 21 satelitów Starlink w dniu 2 stycznia 2024 r. o godz. 19:44 (3:44 UTC) z pola startowego SLC-4E w bazie sił kosmicznych Vandenberg w Kalifornii. Pierwotnie start był planowany na połowę grudnia, ale SpaceX napotkał nieujawnione problemy w okresie poprzedzającym start i musiał przełożyć misję.
SpaceX przewiduje wyniesienie około 840 satelitów Starlink z możliwością bezpośredniego połączenia z komórką w ciągu najbliższych 6 miesięcy.
Wśród tych 21 satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) są już pierwsze 6 satelitów Starlink z funkcją Direct to Cell, która umożliwi wielu zwykłym smartfonom dzwonienie lub wysyłanie SMS-ów, jeśli tylko mają dobry widok na niebo, nawet jeśli znajdują się na środku pustyni, w w górskiej dolinie lub nad morzem.
Te nowe satelity Starlink przechodzą obecnie proces testowania i rozruchu przed wprowadzeniem ich do użytku komercyjnego.
Rozpocznie się to od wiadomości tekstowych, a następnie w miarę dojrzewania technologii i rozwoju sieci pojawią się usługi głosowe i transmisji danych. Chociaż usługa Direct to Cell na razie będzie testowana na terenie USA, oczekuje się, że rozszerzy się na Japonię, Australię, Nową Zelandię, Kanadę, Szwajcarię, Chile i Peru.
Aktualnie już 5 operatorów komórkowych jest już zaangażowanych w wprowadzenie technologii Direct to Cell, w tym KDDI (Japonia), Optus (Australia), One NZ (Nowa Zelandia), Rogers (Kanada) i inni, a w przyszłości będzie ich więcej.
SpaceX chce zapewnić zapewnić usługi komercyjne Direct to Cell w USA jeszcze w 2024 r.