reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Jest decyzja sądu ws. TVP

dodano: 2024-01-10 10:18 | aktualizacja: 2024-01-10 11:37
autor: Jerzy Kruczek | źródło: satkurier.pl

TVP Telewizja Polska siedziba Woronicza Referendarz sądowy Sądu Rejonowego m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, Tomasz Kosub oddalił 9 stycznia br. wniosek Telewizji Polskiej o wpisanie zmian w zarządzie oraz radzie nadzorczej TVP. Chodzi o powołanie na prezesa Tomasza Syguta oraz rady nadzorczej w składzie Piotr Zemła, Maciej Taborowski i Anisa Gnacikowska.

satkurier.pl
TVP Telewizja Polska siedziba Woronicza


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Z postanowienia wynika, że minister wykonujący uprawnienia korporacyjne skarbu państwa jako akcjonariusza spółek publicznej radiofonii i telewizji nie posiada kompetencji do powoływania nowych rad nadzorczych tych spółek, jako organ nieuprawniony, a kompetencje te posiada Rada Mediów Narodowych.

Jak informuje minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, postanowienie w sprawie oddalenia wniosku o wpis zmian w spółce w zakresie zmiany składu osobowego Rady Nadzorczej TVP nie jest prawomocne.
 

- Na postanowienie przysługuje skarga. Uchwała Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, gdzie 100 proc. akcji spółki reprezentuje w imieniu Skarbu Państwa Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, o powołaniu Rady Nadzorczej pozostaje w mocy, a wszelkie czynności nowej Rady są w pełni zgodne z prawem. Postanowienie Referendarza Sądowego nie odnosi się do otwarcia likwidacji. Spółka TVP jest w trakcie procesu likwidacji, a czynności zarządcze wykonuje powołany przez WZA likwidator spółki TVP S.A. w likwidacji z siedzibą w Warszawie - czytamy w oświadczeniu ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza.

Przypomnijmy, że 19 grudnia br. Bartłomiej Sienkiewicz poinformował o odwołaniu dotychczasowych prezesów zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej oraz ich rad nadzorczych. Jednocześnie minister powołał nowe rady nadzorcze, które z kolei powołały nowe zarządy spółek.

27 grudnia br., w związku z decyzją Prezydenta RP Andrzeja Dudy o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych Bartłomiej Sienkiewicz podjął decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek Telewizji Polskiej, Polskiego Radio oraz Polskiej Agencji Prasowej.

Publikujemy pełną treść uzasadnienia postanowienia z 9 stycznia 2024 r.:
 

W uzasadnieniu wyroku z 13 grudnia 2016 roku Trybunał Konstytucyjny wskazał, iż: „Trybunał dokonał kontroli art. 1 pkt 2 lit. b oraz art. 1 pkt 3 lit. a ustawy nowelizującej wyłącznie w odniesieniu do tej normy przewidzianej w każdym z tych przepisów, która pozbawiła KRRiT — konstytucyjny organ państwa — określonych w ustawie kompetencji bezpośrednio służących realizacji konstytucyjnie powierzonych jej zadań, w tym wypadku kompetencji kreacyjnych w stosunku do organów spółek publicznej radiofonii i telewizji. Przedmiotem kontroli nie były więc normy przewidujące przyznanie tego rodzaju kompetencji innym organom, a jedynie kontroli podlegało samo odjęcie takiej kompetencji po stronie KRRiT". W kontekście powyższego nie można w żaden sposób wnioskować, iż przywoływany wyrok mógłby stanowić podstawę do zakwestionowania samej Rady Mediów Narodowych jako organu powołującego organy wnioskodawcy. A maiori ad minus wyrok TK nie stanowi podstawy do wnioskowania, iż kompetencje te przejął minister wykonujący uprawnienia korporacyjne skarbu państwa jako akcjonariusza spółki.

Rekapitulując, uchwała o powołaniu przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy członków rady nadzorczej spółki i uchwała rady nadzorczej o powołaniu zarządu spółki zostały podjęte przez organ nieuprawniony zgodnie z wyżej przywołanymi przepisami UKRRiTV, a także, z uwagi na zapisy statutu TVP, zgodnie z przepisami samego KSH.

Mając na względzie powyższe, na podstawie art. 23 ust. 1 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym i wyżej przywołanych przepisów, orzeczono jak w sentencji.

Referendarz Sądowy Tomasz KosubMateriał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...