reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

KRRiT nie przekaże TVP pieniędzy z abonamentu RTV [akt.]

dodano: 2024-01-11 10:26 | aktualizacja: 2024-01-11 17:31
autor: Jerzy Kruczek | źródło: KRRiT/satkurier.pl

abonament_rtv_2_360px.jpg Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji poinformowała, że przesuwa termin przekazania w 2024 roku wpływów z opłat abonamentowych do spółek publicznej radiofonii i telewizji oraz że przygotuje mechanizm wypłaty środków z wyłącznym przeznaczeniem tych środków na realizację zadań misji publicznej wykonywanych w ramach procesu likwidacji. Uzasadnia swoją decyzję „chaosem prawnym powstałym w jednostkach publicznej radiofonii i telewizji”.

satkurier.pl
abonament RTV


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
KRRiT podjęła uchwałę w sprawie przesunięcia terminów realizacji harmonogramu z 18 października 2023 roku, ustalonego na podstawie uchwały KRRiT nr 194/2023 z 13 września 2023 roku. Chodzi o termin przekazywania w 2024 roku wpływów z opłat abonamentowych z rachunku bankowego KRRiT do spółek publicznej radiofonii i telewizji, a więc TVP i Polskiego Radia. Mowa o dwóch styczniowych transzach. Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, chodzi o łączną kwotę 76 mln zł.

Treść komunikatu KRRiT z 10 stycznia 2024 roku:

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji oraz w związku z art. 8 ust. 1-3 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych, wobec chaosu prawnego powstałego w jednostkach publicznej radiofonii i telewizji wywołanego decyzjami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; w tym z dnia 27 grudnia 2023 r. oraz 29 grudnia 2023 r., a podjętymi z rażącym naruszeniem prawa, o rozwiązaniu spółek mediów publicznych, postawieniu ich w stan likwidacji, odwołaniu ich organów oraz powołaniu likwidatorów, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji postanawia:

  1. Przesunąć termin wypłaty środków z wpływów abonamentowych w roku 2024 określony harmonogramem z dnia 18 października 2023 r. – terminem przekazywania w 2024 roku wpływów z opłat abonamentowych z rachunku bankowego KRRiT do spółek publicznej radiofonii i telewizji wydanego na podstawie uchwały Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nr 194/2023 z dnia 13 września 2023 r.:
    a. z dnia 11 stycznia 2024 r. na dzień 12 lutego 2024 r.
    b. z dnia 22 stycznia 2024 r. na dzień 12 lutego 2024 r.
  2. Przygotować mechanizm wypłaty środków z wpływów abonamentowych jednostkom publicznej radiofonii i telewizji postawionym w stan w likwidacji potwierdzonej prawomocnym orzeczeniem sądu rejestrowego, z wyłącznym przeznaczeniem tych środków na realizację zadań misji publicznej wykonywanych w ramach procesu likwidacji.


Maciej Świrski, Przewodniczący KRRiT

dr Agnieszka Glapiak, Zastępca Przewodniczącego KRRiT

dr hab. Hanna Karp, prof. AKSiM Członek KRRiT

Marzena Paczuska, Członek KRRiT

Stanowisko KRRiT z 11 stycznia 2024 roku:

10 stycznia 2024 roku KRRiT podjęła uchwałę w sprawie przesunięcia terminu realizacji harmonogramu przekazania środków z abonamentu rtv. Przesunięcie terminu wypłat, wynika ze stanu chaosu prawnego powstałego w jednostkach publicznej radiofonii i telewizji wywołanego decyzjami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Członkowie KRRiT podkreślają, że wobec powstałej sytuacji niepewności prawnej, przyjęcie uchwały było konieczne i wynikało z dbałości o interes publiczny. Uchwała gwarantuje ochronę środków publicznych pochodzących z abonamentu rtv przed ich wykorzystaniem niezgodnie z prawem, przez nieuprawnione do tego osoby.

Jednocześnie członkowie KRRiT stanowczo sprzeciwiają się zarzutom członka KRRiT Tadeusza Kowalskiego o działaniu przez nich na szkodę mediów publicznych.

Twierdzenie Tadeusza Kowalskiego, cytowane w mediach, o ograniczaniu przez KRRiT dopływu środków dla mediów publicznych jest całkowicie nieprawdziwe. Sugerowanie przez niego, że KRRiT „zwiększa stan niepewności ekonomicznej w spółkach. I to jest działanie na ich szkodę” jest nieuprawnione.

Członkowie KRRiT wyrażają zdumienie, że jeden z członków Rady dezawuuje działania podejmowane na rzecz ochrony środków publicznych i dobra mediów publicznych.

Agnieszka Glapiak
Hanna Karp
Marzena Paczuska
Maciej ŚwirskiMateriał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

429 zł Więcej...

Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K CI+ HDR Dolby Vision

Ariva 9000 4K CI+ to uniwersalny odbiornik typu Combo z...

449 zł Więcej...