reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Ile nanoplastiku jest w 1l wody w plastikowej butelce

dodano: 2024-01-12 09:58
autor: Janina Dobrowolska | źródło: PNAS/Columbia Climate School

Ile plastiku w 1 litrze wody nanoplastik 360px Wprost należałoby przekazać, że produkcja i sprzedaż wody mineralnej i innych napojów w plastikowych butelkach powinna być zakazana. Dlaczego? Okazuje się, że w 1 litrze wody butelkowanej znaleziono 240 tys. fragmentów plastiku. Naukowcy wykorzystali obrazowanie pojedynczych cząstek do określenia liczby nanoplastików w litrze wody butelkowanej. Wyniki badań są przerażające i niewiele pomoże wprowadzone w Polsce kaucjonowanie butelek PET, bo należałoby przejść wyłącznie na butelki szklane. Podobnie jest z piwem i innymi napojami.

PNAS
Ile plastiku w 1 litrze wody nanoplastik 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Korzystając z zaawansowanej technologii obrazowania, naukowcy ustalili liczbę nanoplastików – kawałków plastiku mniejszych niż 1 mikrometr – w wodzie butelkowanej. Ustalono ponad wszelką wątpliwość, że średnio 1 litr zawiera 240 000 wykrywalnych fragmentów plastiku. Badanie dostarcza bezcennych informacji, które pozwalają rozwiać rosnące obawy dotyczące toksyczności mikroplastików i nanoplastików.

Mikroplastiki to te o wielkości od mniejszej niż 5 mm do mikrometra powstają, gdy tworzywa sztuczne rozkładają się na coraz mniejsze kawałki. W ostatnich latach pojawiły się obawy, że mikroplastiki pojawiają się dosłownie wszędzie na Ziemi – od dna oceanów po szczyty najwyższych gór.

Te wszystkie krążące cząsteczki plastiku są konsumowane przez ludzi, zwierzęta, a nawet rośliny. Obecnie prowadzone są badania nad potencjalnie szkodliwymi skutkami spożycia cząsteczek plastiku.

Na razie te badania te dotyczyły głównie mikroplastików.  Naukowcy z Columbia Climate School w Nowym Jorku wykorzystali postępy w technologii obrazowania, aby zbadać „spawn” - tzw. ikrę mikroplastików – nanoplastików o wielkości mniejszej niż mikrometr, aby sprawdzić, jak często występują one w butelkowanej wodzie, którą wszyscy powszechnie pijemy.

Wcześniej był to po prostu kompletnie niezbadany obszar, a teraz te badania otwierają okno, przez które możemy zajrzeć do świata, który wcześniej był tabu - nieznany.

Naukowcy opracowali technikę zwaną mikroskopią ze stymulowanym rozpraszaniem Ramana (SRS), która polega na badaniu próbek za pomocą dwóch jednoczesnych laserów dostrojonych tak, aby wprawiały określone cząsteczki w rezonans. Technika ta umożliwia analizę mikro- i nanoplastików na poziomie pojedynczych cząstek, zapewniając wysoką specyficzność chemiczną i wydajność. Koncentrując się tylko na 7 popularnych tworzywach sztucznych, naukowcy stworzyli algorytm oparty na danych do interpretacji wyników.

Testując 3 popularne marki wody butelkowanej sprzedawanej w USA (odmówiono podania ich nazw), badacze przeanalizowali je pod kątem obecności cząstek plastiku o wielkości zaledwie 100 nanometrów, które wcześniej były niewidoczne w konwencjonalnym obrazowaniu.

Zaobserwowano od 110 000 do 370 000 fragmentów plastiku w każdym litrze, z czego 90% stanowiły nanoplastiki. Resztę stanowiły większe, ale wciąż bardzo małe – mikroplastiki. Ustalili, którym z 7 konkretnych tworzyw sztucznych są te tworzywa, i sporządzili wykresy ich kształtów, co mogło mieć znaczenie w badaniach biomedycznych.

Powszechny był politereftalan etylenu (PET), co nie jest niczym niezwykłym, ponieważ z niego wykonanych jest wiele butelek na wodę. PET prawdopodobnie przedostaje się do wody po ściśnięciu butelki, wystawieniu na działanie ciepła lub po odkręceniu i ponownym nakręceniu nakrętki.

Jednak w porównaniu z PET naukowcy odkryli większe ilości poliamidu – rodzaju nylonu, który, jak na ironię, prawdopodobnie pochodzi z plastikowych filtrów używanych do oczyszczania wody przed butelkowaniem. Inne powszechnie spotykane tworzywa sztuczne to polistyren, polichlorek winylu i polimetakrylan metylu, z których wszystkie są wykorzystywane w różnych procesach przemysłowych.

Nieco niepokojące jest to, że 7 przetestowanych tworzyw sztucznych stanowiło jedynie około 10% wszystkich nanoplastików, które naukowcy odkryli w wodzie butelkowanej. Nie mieli pojęcia, czym są pozostałe i czy w rzeczywistości są to nanoplastiki. Zakładając, że są to nanoplastiki, twierdzą naukowcy to oznacza to, że w litrze może ich być dziesiątki milionów.

W badaniu opublikowanym w 2022 r. zwrócono uwagę na coraz większą liczbę dowodów na to, że połknięte mikrodrobiny plastiku gromadzą się w tkankach i narządach ssaków i negatywnie wpływają na funkcje endokrynologiczne, reprodukcję, mikroflorę jelitową oraz odpowiedź immunologiczną u szczurów i myszy. Autorzy tego badania doszli do wniosku, że konieczne jest przeprowadzenie dalszych badań w celu określenia potencjalnych zagrożeń stwarzanych przez mikro- i nanoplastiki.

Badacze twierdzą, że związek między kształtem cząstek a składem chemicznym ma „głębokie implikacje” dla problemów toksykologicznych. Zaczęto prowadzić badania, które wykazały, że toksyczność wywołana przez mikro- i nanoplastiki nie jest tylko zależna od dawki, ale jest powiązana z właściwościami fizycznymi i chemicznymi cząstek oraz ich wpływem na interakcje komórkowe i wychwyt. Twierdzą, że dane z obrazowania pojedynczych cząstek, takie jak te zebrane w ramach ich badań, dostarczają informacji niezbędnych do rozwiązania rosnących obaw związanych z toksycznością.

Następnie naukowcy planują przyjrzeć się nie tylko wodzie butelkowanej, ale także innym potencjalnym źródłom nanoplastików, w tym wodzie z kranu, bo tam też nie jest za wesoło, choć wodociągi mogą twierdzić, że mają super dobrą wodę

Badanie opublikowano w czasopiśmie PNAS.

 

Źródło: columbia.edu  pnas.org 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Zdrowie


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 11-12/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2023

12 zł Więcej...

SAT Kurier - 11-12/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2022

12 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-7/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-7/2023

12 zł Więcej...