Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
10 stycznia 2024 r. firma Sateliot poinformowała, że posiada wiążące zamówienia o wartości 150 mln euro od operatorów telekomunikacyjnych chcących skorzystać z planowanej floty nanosatelitów.
Firma potrzebuje większego finansowania na budowę i wystrzelenie 64 takich małych nanosatelitów, które umożliwią połączenie urządzeń poza konwencjonalnymi sieciami naziemnymi. Celem Sateliot jest posiadanie floty 250 satelitów w ciągu 3 lat.
Sateliot, firma wystrzeliwująca pierwszą konstelację nanosatelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) zapewniających zasięg 5G dla IoT (Internet rzeczy), pozyskała finansowanie w wysokości 6 mln euro od Banco Santander.
Firma z Barcelony ma na myśli komunikację służącą szyfrowanej ochronie kluczem kwantowym danych na potrzeby bankowości i podobnych transakcji handlowych. Inne zastosowania obejmują ropę i gaz, technologię rolniczą oraz rybołówstwo i monitorowanie morza.
Sateliot otrzymał już dofinansowanie od Komisji Europejskiej w wysokości 2,1 mln euro. Pod koniec ubiegłego roku w rundzie serii A zebrała 10 mln euro, co w sumie w ciągu ostatnich kilku lat zgromadziło kwotę 28 mln euro.
Po zakończeniu rundy Serii A globalna firma technologiczna Indra jest właścicielem około 10,5 proc. Sateliot. Cellnex, europejski gigant telekomunikacyjny i nadawczy, posiada kolejne 3,5 proc. Dodatkowi inwestorzy w rundzie Sateliot Series A to Seraphim Capital i GateHouse, duński producent oprogramowania satelitarnego.
Firma otworzyła także biuro w San Diego, gdzie Sateliot wziął udział w EvoNexus, akceleratorze startupów sponsorowanym przez Qualcomm i Verizon
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.