reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Canal+ największym udziałowcem Viaplay

dodano: 2024-02-09 11:43 | aktualizacja: 2024-02-09 22:06
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Viaplay Group/satkurier.pl

Viaplay Viaplay Group ogłosiła 9 lutego br., że pomyślnie ukończyła kompleksowy program dokapitalizowania, który został ogłoszony 1 grudnia 2023 roku. W jego wyniku Grupa CANAL+ stała się posiadaczem 29,33 proc. udziałów (dotychczas 12,01 proc.), a PPF - 29,29 proc. udziałów (wcześniej 9,95 proc.) w Viaplay Group, co czyni te podmioty największymi udziałowcami Grupy. - To nowy początek dla Viaplay Group jako wiodącego dostawcy rozrywki w regionie nordyckim - powiedział Simon Duffy z Viaplay Group.

CANAL+ Viaplay


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Program dokapitalizowania Viaplay Group przewidywał:
  • zastrzyk kapitału własnego w wysokości 4 mld SEK, obejmujący emisję kierowaną akcji o wartości 3,1 mld SEK oraz emisję praw poboru o wartości 0,9 mld SEK;
  • umorzenie istniejących zobowiązań dłużnych w kwocie 2 mld SEK, z czego 0,5 mld SEK zostało zamienione na kapitał własny (tzw. emisja długu na kapitał);
  • zmianę i przedłużenie istniejących zobowiązań wobec banków i obligatariuszy na łączną kwotę 14,6 mld SEK;
  • szereg środków samopomocy mających na celu poprawę płynności i rentowności Viaplay Group.

Viaplay Group potwierdziła, że otrzymała płatności o łącznej wartości 4 mld SEK za 4 mld akcji serii B oferowanych w ramach emisji praw poboru i emisji kierowanej po 1 SEK za akcję. W wyniku rejestracji emisji oraz przekazania akcji inwestorom, Grupa CANAL+ i PPF zwiększyły swoje udziały w Viaplay Group do 29,33 proc. w przypadku CANAL+ i 29,29 proc. w przypadku PPF.
 

- Grupa CANAL+ z zadowoleniem przyjmuje pomyślne zakończenie dokapitalizowania Viaplay. Z solidną strukturą kapitałową, jasnym planem na przyszłość oraz z nowym i zaangażowanym zespołem zarządzającym, Viaplay stworzył grunt pod pomyślną odmianę. Wsparcie ze strony naszej grupy dla Viaplay jest nowym świadectwem naszych ambicji, aby stać się globalnym graczem w branży rozrywki wideo i rozszerzyć zasięg grupy na arenie międzynarodowej, ze szczególnym naciskiem na Europę, Afrykę i Azję, co niedawno również pokazała złożona przez nas oferta nabycia całego kapitału zakładowego grupy MultiChoice Group i nasza ubiegłoroczna inwestycja w wiodącą azjatycką platformę streamingową Viu

- powiedział Maxime Saada, prezes i dyrektor generalny Grupy CANAL+.

Innymi inwestorami emisji kierowanej byli obecni akcjonariusze: Nordea Investment Management (w imieniu swoich klientów) i Handelsbanken Fonder, a także niektórzy posiadacze obligacji MTN Viaplay Group (Alfred Berg Kapitalförvaltning, Atlant Opportunity, Martin Jonsson, Sensor Sverige Select i Sensor Räntefond, SissenerCanopus i Sissener Corporate Bond Fund oraz Trinit).

Wpływy netto z emisji praw poboru i emisji kierowanej w wysokości 3,6 mld SEK, po uwzględnieniu 0,4 mld SEK kosztów związanych z ogólnym programem dokapitalizowania, zostaną wykorzystane na spłatę zaciągniętego kredytu odnawialnego (3,4 mld SEK po dokonaniu odpisu) oraz na finansowanie bieżącej działalność Grupy.
 

- Zakończenie tego złożonego i całościowego programu dokapitalizowania jest kamieniem milowym w odbudowie Viaplay Group i zapewnia silną platformę dla pomyślnej przyszłości. Chciałbym podziękować akcjonariuszom, obligatariuszom, pożyczkodawcom i poręczycielom za dokonane ustępstwa i zobowiązania niezbędne do zabezpieczenia przetrwania Grupy. Oznacza to nowy początek dla Viaplay Group jako wiodącego dostawcy rozrywki w regionie nordyckim

- powiedział Simon Duffy, tymczasowy przewodniczący zarządu Viaplay Group.

- Bardzo doceniamy wsparcie, jakie otrzymaliśmy od wszystkich interesariuszy oraz ich zaufanie do naszej strategii i planu przywrócenia Viaplay Group jako firmy zdrowo dochodowej, silnej finansowo i zrównoważonej operacyjnie. Wyznaczyliśmy już ścieżkę naprzód, a zespół wykonawczy poczynił już znaczne postępy w poprawie wyników operacyjnych i dyscypliny finansowej, a jeszcze wiele przed nami.

- Pakiet dokapitalizowania pomaga nam stawić czoła bezpośrednim wyzwaniom, a także daje nam możliwość realizacji naszych długoterminowych ambicji. Zrobiliśmy już szereg ważnych kroków naprzód w realizacji naszej nowej strategii i planu. Zidentyfikowaliśmy szeroki zakres działań naprawczych i kreatywnych, które są wymagane, aby dostosować nasze modele cenowe i partnerskie do celów osiągalnych z komercyjnego punktu widzenia, skoncentrować się na naszych kluczowych rynkach i wyjść z rynków międzynarodowych innych niż podstawowe, ponownie oprzeć podstawę kosztów na poziomie konkurencyjnym, zresetować naszą strategię dotyczącą treści i zapewnić odpowiedzialność we wszystkich obszarach. Współpracujemy z naszymi zespołami i partnerami, aby szybko i skutecznie wdrożyć te środki. Jesteśmy teraz bardziej skoncentrowanym, realistycznym i elastycznym graczem, działającym na rynkach, które dobrze znamy i gdzie odnieśliśmy duży sukces, oferując odpowiednie produkty po przystępnych cenach, które uwielbiają klienci

- powiedział Jørgen Madsen Lindemann, prezes i dyrektor generalny Viaplay Group.

- Mamy znacznie więcej do zrobienia, ale zakończenie procesu dokapitalizowania i zaangażowanie naszych interesariuszy w przyszłość Viaplay Group są absolutnie niezbędne i bardzo doceniane. Jesteśmy całkowicie skupieni na odbudowie wartości dla interesariuszy, kontynuując podejmowanie szerokiego zakresu działań operacyjnych i finansowych w celu zapewnienia wyższego wzrostu, rentowności i płynności.

Oczekuje się, że nowe akcje serii B wyemitowane w ramach emisji praw poboru, emisji kierowanej i emisji długu na kapitał zostaną zarejestrowane w szwedzkim urzędzie 12 lutego 2024 roku. Następnie akcje zostaną przekazane inwestorom i dopuszczone do obrotu na giełdzie Nasdaq w Sztokholmie 16 lutego 2024 roku.

Nadzwyczajne walne zgromadzenie podjęło 10 stycznia 2024 roku uchwałę o obniżeniu wartości nominalnej jednej akcji do 0,06 SEK za akcję, tak aby umożliwić ustalenie ceny subskrypcyjnej na 1 SEK za akcję. W wyniku tej zmiany, emisja praw poboru, emisja kierowana i emisja długu na kapitał Viaplay Group wzrośnie z 158 244 488,00 SEK do 274 747 334,64 SEK. Łączna liczba akcji Viaplay Group wzrośnie z 79 122 244 akcji do 4 579 122 244 akcji, z czego 531 536 to akcje serii A, 4 577 701 208 to akcje serii B, a 889 500 to akcje serii C. Każda akcja serii A uprawnia do 10 głosów, a każda akcja serii B i C daje prawo do 1 głosu. Ogólna liczba głosów w Viaplay Group wzrośnie zatem z 83 906 068 do 4 583 906 068. Viaplay Group posiada 6 782 akcji serii B oraz wszystkie 889 500 akcji serii C. Viaplay Group potwierdzi zmiany w ogólnej liczbie akcji i głosów w komunikacie 29 lutego 2024 roku.

Odpis aktualizujący obejmujący spłatę akcji w ramach emisji długu na kapitał dotyczący obligacji Viaplay Group (ISIN SE0011426220, ISIN SE0012676138 i ISIN SE0013104957) wyemitowanych w ramach programu MTN Viaplay Group, został wdrożony. Płatności odsetek i opłaty za usługę Early Bird zostaną dokonane zgodnie z komunikatem opublikowanym 8 stycznia 2024 roku. Intertrust (Sweden) AB, agent obligacji, potwierdził, że data wejścia w życie (Sw. Ikraftträdandedagen), zgodnie z definicją w zawiadomieniach o zgromadzeniu obligatariuszy z 6 grudnia 2023 roku, nastąpiła oraz że zmienione ogólne i ostateczne warunki (w tym przedłużenie terminu zapadalności obligacji) weszły w życie.

Carnegie Investment Bank AB i Morgan Stanley & Co. International plc działają jako doradcy finansowi Viaplay Group. Gernandt & Danielsson Advokatbyrå KB pełni funkcję doradcy prawnego Viaplay Group, a Linklaters Advokatbyrå AB & Linklaters LLP jest doradcą prawnym Carnegie i Morgan Stanley w związku z dokapitalizowaniem.

Przypomnijmy, że Viaplay ma wycofać się z Polski w połowie 2025 roku.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii VOD/OTT


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...