reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
 • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Wpływ technologii cyfrowych na stan psychiczny

dodano: 2024-02-11 23:32
autor: Beata Wiśniowska | źródło: satkurier.pl

Pinokio dezinformacja fałsz 360px Nie ma co ukrywać, że w epoce zdominowanej przez technologię i wszystko co cyfrowe, został zapoczątkowany bezprecedensowy postęp, zmieniając sposób, w jaki żyjemy, jemy, pracujemy i komunikujemy się. Jednak w miarę poruszania się po wirtualnym krajobrazie skutki dla zdrowia psychicznego stają się coraz bardziej widoczne. Szczególnie widać to u młodych ludzi, którzy zatracili poczucie świata wirtualnego (cyfrowego) z rzeczywistym, prawdy i fałszu, informacji i dezinformacji (fake newsy). Za to starsi ludzie czują się zagubieni w świecie cyfrowym. Warto zwrócić uwagę na złożoną relację między dobrostanem psychicznym a erą cyfrową, badając pojawiające się wyzwania i oferując strategie dla jednostek i społeczeństwa jako całości.

NASK (platforma X)
Alert dezinformacyjny NASK fake news 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Rewolucja cyfrowa: miecz obosieczny

Rewolucja cyfrowa niewątpliwie przyniosła wiele korzyści, od natychmiastowej komunikacji po łatwy dostęp do informacji. Platformy mediów społecznościowych, społeczności internetowe i narzędzia cyfrowe łączą ludzi na całym świecie. Jednak drugą stroną tej łączności jest szereg wyzwań związanych ze zdrowiem psychicznym, z którymi borykają się jednostki w sferze cyfrowej.

Media społecznościowe a dobre samopoczucie psychiczne

Jednym z najważniejszych aspektów ery cyfrowej jest powszechność mediów społecznościowych.
Chociaż platformy te oferują przestrzeń do interakcji społecznych i wyrażania siebie, wprowadzają także nowy zestaw wyzwań dla zdrowia psychicznego. Ciągłe porównywanie ułatwiane przez wybrane osoby w Internecie, strach przed pominięciem (FOMO) i presja przedstawienia wyidealizowanej wersji własnego życia przyczyniają się do zwiększonego poziomu stresu i negatywnego wpływu na samoocenę.

Świat wirtualny często ustanawia nierealistyczne standardy, tworząc wylęgarnię lęku i depresji.

Ważne jest, aby ludzie zwracali uwagę na interakcje w Internecie i podejmowali kroki w celu ochrony swojego dobrostanu psychicznego.

Niestety w Polsce wybitnie dużo jest ludzi i to czasami będących u władzy, którzy tworzą fałsz, fake newsy i jawną dezinformację w imię politycznych „fruktów" lub pieniędzy. Najgorsze jest to, że nie mają skrupułów i jawnie kłamią, do tego chodzą do kościoła i wcale nie wstydzą się tego, że są traktowani jak faryzeusze. Co więcej występują publicznie, także w mediach i nikt nie weryfikuje ich wypowiedzi online, a oni z tego korzystają aż do bólu. Na szczęście jest wiele stron internetowych (np. Konkret24.pl, Fakenews.pl, Włącz weryfikację (NASK), gdzie można sprawdzić lub zgłosić do sprawdzenia, czy dana informacja jest prawdziwa.

Cyfrowe przeciążenie i psychiczne wypalenie

Era cyfrowa zatarła granice między pracą a życiem osobistym, a stałą łączność zapewniają smartfony i inne urządzenia.

Praca zdalna, oferując elastyczność, doprowadziła również do powstania kultury ciągłej dostępności. Ta ciągła łączność może skutkować wypaleniem, niepokojem i pogorszeniem ogólnego zdrowia psychicznego.

Ogromna presja, aby być zawsze aktywnym (w sieci), zbiera żniwa i to w złym sensie. Odłączenie się od pracy jest trudne, co prowadzi do wypalenia i poczucia totalnego przytłoczenia (informacjami, fake newsami, obrazami). Znalezienie równowagi jest kluczowe, ale nie zawsze łatwe w cyfrowym świecie.

Cyberprzemoc i molestowanie w Internecie

Anonimowość, jaką zapewnia sfera cyfrowa, stała się przyczyną cyberprzemocy i nękania w Internecie.
Młodzi ludzie - szczególnie oni, są narażeni na ryzyko negatywnych skutków dla zdrowia psychicznego w wyniku znęcania się i molestowania w Internecie, co często przenosi się na agresję i mobbing rówieśniczy w szkole. Długoterminowe skutki takich doświadczeń mogą być głębokie i wpływać na poczucie własnej wartości, pewność siebie i ogólne samopoczucie psychiczne.

Kampanie edukacyjne i uświadamiające są niezbędne do zwalczania cyberprzemocy, a platformy muszą wziąć na siebie odpowiedzialność za wdrażanie solidnych środków zapewniających bezpieczeństwo użytkowników.

Strategie radzenia sobie z wyzwaniami związanymi z cyfrowym zdrowiem psychicznym

Chociaż wyzwania stawiane przez erę cyfrową są znaczące, istnieją strategie, które jednostki mogą zastosować, aby chronić swój dobrostan psychiczny:
 • Uważne korzystanie z technologii: ćwicz świadome i celowe korzystanie z urządzeń cyfrowych. Ustaw granice czasu przed ekranem, zwłaszcza przed snem, aby poprawić jakość snu i ogólne zdrowie psychiczne.
 • Cyfrowy detoks: okresowo odłączaj się od urządzeń cyfrowych i mediów społecznościowych. Cyfrowy detoks może pomóc zmniejszyć stres, poprawić koncentrację i zwiększyć jasność umysłu.
 • Pielęgnuj zdrowe nawyki w Internecie: podchodź selektywnie do treści konsumowanych online. Stwórz pozytywne i wspierające środowisko cyfrowe, obserwując konta promujące dobre samopoczucie i przestając obserwować te, które przyczyniają się do negatywnych uczuć.
 • Szukaj profesjonalnego wsparcia: jeśli wyzwania cyfrowe znacząco wpływają na zdrowie psychiczne, poszukiwanie profesjonalnego wsparcia ma kluczowe znaczenie. Specjaliści zajmujący się zdrowiem psychicznym mogą zapewnić wskazówki i strategie radzenia sobie dostosowane do indywidualnych potrzeb.
 • Promuj umiejętności cyfrowe: edukuj poszczególne osoby, zwłaszcza młodych ludzi, na temat znaczenia umiejętności cyfrowych. Obejmuje to zrozumienie potencjalnych zagrożeń związanych z interakcjami online, rozpoznawanie cyberprzemocy i rozwijanie odporności na negatywne emocje w Internecie.
 • Zachęcaj do otwartej komunikacji: wspieraj otwarte rozmowy na temat zdrowia psychicznego zarówno w przestrzeni fizycznej, jak i cyfrowej. Przełamanie piętna otaczającego zdrowie psychiczne zachęca jednostki do szukania pomocy w razie potrzeby.
Wezwanie do odpowiedzialności społecznej

Oprócz strategii indywidualnych istnieje zbiorowa odpowiedzialność za sprostanie wyzwaniom związanym z cyfrowym zdrowiem psychicznym na poziomie społecznym.

Co jest tu ważne?
 • Odpowiedzialność za platformę: platformy mediów społecznościowych i dostawcy usług cyfrowych muszą traktować priorytetowo dobro użytkowników. Niezbędne jest wdrożenie funkcji promujących pozytywne interakcje online i zwalczających cyberprzemoc.
 • Ustawodawstwo i regulacje: Rządy i organy regulacyjne powinny uchwalać i egzekwować przepisy mające na celu ochronę osób fizycznych przed molestowaniem w Internecie i zapewnienie odpowiedzialnego korzystania z technologii.
 • Programy edukacyjne: Włącz edukację w zakresie cyfrowego dobrostanu do programów szkolnych. Wyposaż uczniów w umiejętności i wiedzę umożliwiające bezpieczne i odpowiedzialne poruszanie się po cyfrowym świecie.
 • Zasady dotyczące miejsca pracy: Pracodawcy powinni ustanowić jasne zasady dotyczące komunikacji cyfrowej i oczekiwań w zakresie pracy zdalnej, aby zapobiegać wypaleniu zawodowemu i priorytetowo traktować zdrowie psychiczne pracowników.

Wniosek: Równoważenie równania cyfrowego

Kiedy korzystamy z udogodnień i łączności oferowanych przez erę cyfrową, konieczne jest uznanie ich wpływu na dobrostan psychiczny i zajęcie się nim. Zrównoważenie równania wymaga połączenia indywidualnej uważności, odpowiedzialności społecznej i ciągłych badań, aby zrozumieć i złagodzić pojawiające się wyzwania.

Wspierając krajobraz cyfrowy, w którym priorytetem jest zdrowie psychiczne, i wdrażając strategie pozwalające poruszać się po zawiłościach ery cyfrowej, możemy dążyć do wykorzystania pozytywnych aspektów technologii, jednocześnie chroniąc dobrostan psychiczny jednostek w naszym coraz bardziej połączonym świecie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Zdrowie


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

669 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

690 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

409 zł Więcej...