Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Raport firmy konsultingowej Ernst & Young (EY) przewiduje lukę w wykorzystaniu łączy szerokopasmowych do 2040 roku.
18% domów nadal będzie bez szybkiego połączenia internetowego, jeżeli nie zostaną podjęte działania. Według kampanii
Broadcast 2040+, rozpoczętej w 2022 r. przez 5 organizacji mających wspólną obawę, rząd nie podjął zobowiązania gwarantującego dostępność telewizji i radia po 2034 roku.
Nadawcy telewizyjni nie mogą się doczekać, aż
porzucą tradycyjną telewizję naziemną DTT (
Freeview) i satelitarną DTH (
Freesat,
Sky). Główne telewizje
BBC,
ITV,
Channel 4 i
Channel 5 połączyły siły, aby stworzyć
usługę Freely - alternatywną ofertę telewizyjną w streamingu. Operatorzy
Sky i
Virgin Media uruchomili własne platformy oparte na streamingu.
Przejście na transmisję strumieniową zmniejsza koszty dla nadawców, ponieważ nie muszą ponosić kosztów za obsługę telewizji naziemnej i mogą zrezygnować z umów na dzierżawę transponderów satelitarnych.
Streaming umożliwia im pozyskiwanie danych użytkowników i analiz, co można później wykorzystać do zarabiania na usługach lub sprzedaży stronom trzecim.
Jednak raport firmy konsultingowej
EY mówi, że Wielka Brytania nie jest gotowa na przyjęcie telewizji wyłącznie online. W dodatku wiele gospodarstw wyraziło obawy, że w kolejnych latach będzie otrzymywać gorszą jakość tradycyjnych usług.
Z raportu wynika, że 5,5 mln domów w Wielkiej Brytanii (18% wszystkich domów) do 2040 roku w dalszym ciągu będzie pozbawiona dostępu do szybkiego łącza szerokopasmowego.
Główną barierą będzie brak podłączenia i koszt usługi. Problem ma dotyczyć osób starszych, niepełnosprawnych i o niskich dochodach. Obecnie 31% wśród starszych użytkowników powyżej 65. roku życia nie korzysta z Internetu.
Spółka zależna BT - Openreach planuje w ciągu kilku najbliższych lat wdrożenie pełnego światłowodu w większej części swojej sieci. Jednak obecne plany wdrożenia nadal nie obejmują każdego obszaru centrali telefonicznej w kraju,
Program Broadcast 2040+ prowadzi kampanię na rzecz utrzymania usług telewizyjnych i radiowych.
Obecnie licencje na obsługę multipleksów naziemnej telewizji
Freeview są ważne do końca 2034 roku.
Na Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej 2023 (WRC-23), która odbyła się w zeszłym roku, uzgodniono, że Wielka Brytania i inne kraje europejskie mogą w dalszym ciągu wykorzystywać częstotliwości naziemne, choć ma zostać to jeszcze omówione na kolejnej konferencji w 2031 roku.
Naziemna telewizja cyfrowa
Freeview stała się domyślnym sposobem dostępu do telewizji bezpłatnej po przejściu na nadawanie cyfrowe w latach 2007-2012. Wszystkie główne kanały są transmitowane z ponad 1100 nadajników i docierają do 98% gospodarstw domowych.
Cyfrowa telewizja satelitarna
Freesat lub
Sky (na rynek wprowadzana jako
Sky Digital) to alternatywne opcje odbioru telewizji. Satelita w niektórych częściach Wielkiej Brytanii jest obecnie jedynym sposobem uzyskania dostępu do kanałów FTA, ponieważ
Freeview oferuje jedynie ograniczony wybór kanałów z nadajników naziemnych.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.