dodano: 2024-05-23 12:40 | aktualizacja:
2024-05-23 14:48
autor: Anita Kaźmierska |
źródło: satkurier.pl
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Będą 2 nowe kanały na MUX 8
Na bezpłatnym MUX 8 telewizji naziemnej, o zasięgu ogólnopolskim i dostępnym w paśmie VHF, aktualnie nadawane są następujące kanały telewizyjne SD:
Metro (TVN Warner Bros. Discovery),
Nowa TV (
Grupa Polsat Plus),
ViDoc TV (Red Carpet Media Group),
WP (Wirtualna Polska Holding),
Zoom TV (Grupa Kino Polska). To łącznie pięć z siedmiu możliwych do umieszczenia na MUX 8 kanałów - o jeden mniej w porównaniu z MUX-ami w paśmie UHF.
Co więcej, MUX 8 nadal jest dostępny w starszym standardzie
DVB-T z kompresją
MPEG-4, przez co ma mniejszą pojemność niż multipleksy DVB-T2/HEVC. W efekcie oferuje kanały
SD a nie HD. Chociaż niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości
Emitel przełączy ósmy multipleks na nowszy standard emisji. Kolejną wadą MUX 8 jest to, że do jego odbioru często wymagana jest rozbudowa instalacji antenowej w stosunku do tej wykorzystywanej tylko dla multipleksów UHF.
Jakie kanały mogą trafić na MUX 8?
17 maja br. wniosek w konkursie na MUX 8 złożyła TV Republika. Jak poinformował press.pl Tomasz Sakiewicz, prezes zarządu Telewizji Republika, zgłoszony kanał to
Republika o profilu publicystyczno-informacyjnym.
Kolejnym podmiotem, który potwierdził swój udział w konkursie na MUX 8 jest spółka
Polskie Wolne Media, będąca własnością MWE Media. Jej dyrektorem jest Marcin Kowalski, stojący na czele wszystkich spółek telewizyjnych z grupy MWE Networks.
Dotychczas w konkursie na 2 miejsca na MUX 8 wpłynęły
4 wnioski, przekazał wirtualnemedia.pl Tadeusz Kowalski, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Termin składania dokumentów upłynął 20 maja br., jednak zgłoszenia mogą jeszcze napływać drogą pocztową.
Na pewno nie będzie to Telewizja Polsat.
- Analizowaliśmy ten temat i podeszliśmy do tego bardzo poważnie. Wzięliśmy pod uwagę zarówno potencjalne zasięgi i koszty techniczne, jak i koszty kontentowe, natomiast na koniec dnia uznaliśmy, że nie jest to dla nas opłacalne i nie będziemy w tym uczestniczyć - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej Piotr Żak, p.o. prezes zarządu Telewizji Polsat, Grupa Polsat Plus.
Koncesje, których dotyczy wspomniany konkurs, będą obowiązywały przez okres 10 lat. Koszt jednej takiej koncesji to kwota ponad 18 mln zł. Do tego dochodzą koszty związane z opłaceniem dystrybucji sygnału na rzeczy firmy Emitel.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.