reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
 • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Przedstawiamy platformy: HD+

dodano: 2024-05-25 12:31 | aktualizacja: 2024-05-27 14:59
autor: Rafał Olchowik | źródło: satkurier.pl

HD plus HD+ ręka 360px.jpg HD+ przynosi telewizję w wysokiej jakości obrazu i dźwięku. Platforma oferuje najpopularniejsze kanały komercyjne z Niemiec w HD, a także kilka stacji UHD przez satelity Astra (19,2°E). Ofertą zarządza spółka HD PLUS GmbH. Usługa ruszyła w 2009 r. i ciągle się rozwija wraz z postępem technologicznym.

hd-plus.de
HD+


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
HD+ od 1 listopada 2009 r. oferuje dostęp dla widzów w Niemczech do komercyjnych kanałów telewizyjnych w HD.

Nacisk jest położony na odbiór przez satelitę, jednak od 2021 r. oferta jest dostępna na urządzeniach mobilnych i wybranych telewizorach przez IP bez tradycyjnego połączenia telewizyjnego. Dzięki temu HD+ jest technicznie dostępne dla wszystkich gospodarstw domowych z telewizją w Niemczech. Pakiet HD+ obejmuje ponad 80 kanałów w doskonałej jakości HD: 25 głównych kanałów prywatnych, 3 kanały UHD, w tym RTL UHD i ProSiebenSat.1 UHD, oraz ponad 50 kanałów FTA.

HD+ w szczegółach:

 • Odbiór telewizji w doskonałej jakości HD (1920x1080 pikseli) i UHD (3840x2160 pikseli)
 • Moduł HD+ z kartą do każdego odbiornika HD/UHD z gniazdem CI+ lub telewizora zgodnego ze standardami DVB-S2, HEVC i CI+
 • Odbiornik satelitarny HD+ z kartą (zamiast modułu)
 • Abonament (6 EUR miesięcznie) lub pakiet roczny (75 EUR jednorazowo)
 • Pakiet rozszerzony Vielfalt+ (jako prezent dla wszystkich klientów HD+)
 • Pakiet dodatkowy trendSports w cenie 5,99 EUR miesięcznie (tylko przy umowie na abonament)
 • Funkcja HD+ Komfort
 • Ponowne odtwarzanie programów telewizyjnych (tzw. Restart)
 • Biblioteki multimedialne
 • HD+ TV dla większości telewizorów Smart TV
 • HD+ ToGo dla urządzeń mobilnych (smartfon, tablet)
 • Usługa przesyłania strumieniowego HD+IP
 • HD+ Stream dla osób niebędących klientami platformy

HD+ w tradycyjnym odbiorze satelitarnym

Platforma HD+ jest dystrybuowana na systemie satelitarnym Astra (19,2°E) w standardzie DVB-S2 z kompresją MPEG-4/H.264 (dla HD) i HEVC/H.265 (dla UHD/4K). Oferta jest zaszyfrowana w systemie dostępu warunkowego Nagra MA. Do odbioru konieczna jest antena satelitarna z konwerterem i odbiornik satelitarny z kartą dostępu. W celu łatwiejszego określenia kierunku ustawienia anteny można skorzystać z aplikacji mobilnej (np. SatFinder), której instalacja odbywa się na smartfonie lub tablecie. Po wprowadzeniu niezbędnych danych wyświetla podstawowe parametry dla dokładnego skierowania anteny - od kątów elewacji i azymutu, przez graficzne wskazanie kierunku, aż do optymalnego kąta polaryzacji. W sklepach Google Play czy AppStore dostępne są inne aplikacje do ustawiania anten. Ponadto polecamy poradnik w wydaniu drukowanym SAT Kurier 5-6/2022 i na portalu SAT KurierJak odbierać kanały z satelitów Astra na pozycji orbitalnej 19,2°E?”.

Sprzęt HD+

Wchodzimy na główną stronę internetową www.hd-plus.de. Po kliknięciu „Hardware & Infos” otwiera się link www.hd-plus.de/produkte, gdzie znajduje się zestawienie dedykowanych modułów CI+ i odbiorników satelitarnych. Spośród tych drugich do wyboru są produkty Comag, Humax, Strong czy TechniSat. Dedykowane odbiorniki HD+ można rozpoznać po specjalnym oznaczeniu HD+ na panelu przednim oraz specjalnej etykiecie na opakowaniu.

Dobrym rozwiązaniem będzie zakup dedykowanego modułu CI+ z kartą dostępu. Zestaw będzie działał na każdym odbiorniku HD/UHD z gniazdem CI+ lub telewizorze z głowicą DVB-S2 i gniazdem na moduł CI+. Na rynku dostępne są odbiorniki satelitarne Vu+ Solo2, Solo 4K, Uno 4K SE, Ultimo 4K, Zero 4K oraz inne tunery w systemie Linux z CI+. Warto wybrać nowoczesny odbiornik UHD ze specyfikacją DVB-S2X, aby nie tracić dostępu do ciekawej oferty w ultrawysokiej rozdzielczości 4K i być gotowym na ewentualne zmiany w emisji kanałów 4K w przyszłości (zwłaszcza przejście na standard DVB-S2X zamiast DVB-S2). Należy zauważyć, że oficjalnie karty działają w modułach i odbiornikach dedykowanych - karta nie zadziała w czytniku odbiornika niededykowanego.
 
Odbiornik HD+
Odbiornik HD+

Parametry techniczne HD+

Platforma HD+ korzysta z transponderów DVB-S2 na pozycji orbitalnej Astra 19,2°E i systemu dostępu warunkowego Nagra MA (Nagravision 3). Dla kanałów HD używany jest kodek wideo MPEG-4/H.264, a dla kanałów 4K - nowszy kodek HEVC/H.265. Parametry techniczne nadawanych programów mogą się zmieniać w przyszłości. Dlatego przed konfigurowaniem zestawu zalecamy sprawdzenie częstotliwości na oficjalnej stronie internetowej hd-plus.de/hilfe-und-service w sekcji „Empfang” lub wejście bezpośrednio na strony publikujące wykazy satelitarne, np. satkurier.pl. Warto mieć aktualną bazę wszystkich multipleksów satelity Astra (19,2°E), aby nie ograniczać dostępu do kanałów FTA innych nadawców. Widzowie korzystający z modułów CI+ i własnych odbiorników muszą wprowadzić parametry samodzielnie zgodnie z instrukcjami obsługi posiadanych urządzeń. Poniżej podajemy wykaz częstotliwości dla HD+ (stan aktualny na 05.2024 r.):

10,773 GHz, pol. H (SR: 22000, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK; transponder dostawcy BetaDigital)
Welt HD

10,832 GHz, pol. H (SR: 22000, FEC: 2/3; DVB-S2/8PSK; transponder dostawcy SES Astra)
RTL HD, RTLZWEI HD, VOX HD, n-tv HD, RTLup HD, VOXup HD

10,803 GHz, pol. H (SR: 22000, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK; transponder dostawcy BetaDigital)
Deluxe Music HD, Disney Channel HD, SPORT 1 HD

10,964 GHz, pol. H (SR: 22000, FEC: 2/3; DVB-S2/8PSK; transponder dostawcy SES Astra)
TLC HD, MTV HD

10,994 GHz, pol. H (SR: 22000, FEC: 5/6; DVB-S2/8PSK; transponder dostawcy SES Astra)
UHD1 by ASTRA / HD+, Pro7Sat.1 UHD

11,082 GHz, pol. H (SR: 22000, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK; transponder dostawcy SES Astra)
NITRO HD, SUPER RTL HD

11,112 GHz, pol. H (SR: 22000, FEC: 2/3; DVB-S2/8PSK; transponder dostawcy SES Astra)
SAT.1 Gold HD, Eurosport 1 HD

11,391 GHz, pol. H (SR: 22000, FEC: 5/6; DVB-S/QPSK; transponder dostawcy SES Astra)
RTL UHD

11,464 GHz, pol. H (SR: 22000, FEC: 2/3; DVB-S2/8PSK; transponder dostawcy ProSiebenSat.1 Media)
SAT.1 HD, ProSieben HD, Kabel eins HD, SIXX HD, Pro7 MAXX HD, Kabel Eins Doku HD

11,973 GHz, pol. V (SR: 27500, FEC: 3/4; DVB-S/QPSK; transponder dostawcy SES Astra)
Comedy Central HD

12,515 GHz, pol. H (SR: 22000, FEC: 5/6; DVB-S/QPSK; transponder dostawcy M7 Group)
Inplus

12,574 GHz, pol. H (SR: 22000, FEC: 2/3; DVB-S2/8PSK; transponder dostawcy SES Astra)
TELE 5 HD, DMAX HD

12,640 GHz, pol. V (SR: 23500, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK; transponder dostawcy SES Astra)
One Terra HD, Xplore HD, Hip Trips HD, Deluxe Dance by Kontor HD, Deluxe Flashback HD, Just Cooking HD, Deluxe Rock HD, Deluxe Rap HD

12,670 GHz, pol. V (SR: 23500, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK; transponder dostawcy SES Astra)
Just Fishing HD, Crime Time HD, SERIEN + HD, Deluxe Lounge HD, Red Adventure HD

11,185 GHz, pol. V (SR: 22000, FEC: 2/3; DVB-S2/8PSK; transponder dostawcy SES Astra)
SPORTDIGITAL FUSSBALL HD, SPORT1+, sportdigital EDGE, WAIDWERK, ClipMyHorse.TV - kanały będące częścią pakietu dodatkowego trendSports

Aktywacja HD+

Na stronie głównej www.hd-plus.de klikamy pole AKTIVIERE DEIN HD+. Otwiera się strona HD+ Aktivierung o linku www.hd-plus.de/reload/senderpaket/kartennummer. W przypadku klienta HD+ Sat należy wprowadzić numer karty, następnie PIN, dane użytkownika i zatwierdzić. Dla klientów HD+ IP proces aktywacji przewidziano pod hasłem „Für HD+ IP-Kunden”. Należy wsunąć moduł CI+ z kartą do wolnego gniazda CI+ w odbiorniku, a następnie wybrać kanał RTL HD. Proces autoryzacji powinien potrwać do kilku minut. Aby przedłużyć ofertę na stronie głównej, należy kliknąć pole VERLÄNGERE DEIN HD+ i postępować zgodnie ze wskazówkami. W przypadku problemów można napisać do operatora, korzystając z formularza kontaktowego (Kontaktformular) lub dzwoniąc bezpośrednio na infolinię 089 90 40 97 97 (codziennie od 10:00 do 22:00). Aktualne informacje o aktywacji zawsze można znaleźć na stronie internetowej operatora www.hd-plus.de.

Połączenie HD+ z ofertą Canal+ czy Polsat Box

Przy istniejącej antenie satelitarnej 75-90 cm, która odbiera polską platformę DTH z satelity Eutelsat Hot Bird 13°E, należy wymienić konwerter satelitarny na Monoblock Twin lub Monoblock Quad (wybór należy do użytkownika, ponieważ LNB musi posiadać wolne wyjście dla drugiego dekodera). Monoblock to dwa konwertery w jednej obudowie, umieszczone obok siebie wraz z wbudowanym przełącznikiem DiSEqC. Monoblock został zaprojektowany z myślą o jednoczesnym odbiorze najpopularniejszych w Polsce satelitów Eutelsat Hot Bird 13°E i Astra 19,2°E z jednej anteny satelitarnej.

Jak zainstalować i ustawić Monoblock?
Przyjmując 13°E jako pozycję główną, lewy promiennik Monoblocka (patrząc od tyłu czaszy) mocujemy w obejmie konwertera. Prawy promiennik będzie jako ten „zezujący” na 19,2°E. Następnie jednym kablem łączymy dekoder dla HD+, drugim kablem - Canal+ lub Polsat Box. W odbiorniku należy odpowiednio przydzielić porty DiSEqC, wybierając instalację dwóch pozycji orbitalnych (DiSEqC 1 [A] dla 13°E, DiSEqC 2 [B] dla 19,2°E). Metodą prób i błędów można przełączać porty w menu tunera i obserwować wskaźniki poziomu sygnału. Prawidłowe ustawienie sygnałów DiSEqC będzie wówczas, gdy na obu pozycjach orbitalnych uzyskamy sygnał. Czasami może być konieczna regulacja kąta skręcenia konwertera w uchwycie (tzw. skew) dla słabszych częstotliwości, czyli lekki obrót konwertera w lewo lub prawo.

Obie platformy mogą działać niezależnie na dwóch telewizorach lub mogą być podłączone bezpośrednio do jednego telewizora - wówczas konieczne jest posiadanie wolnego portu HDMI w TV, a przełączanie między dekoderami odbywa się z pilota TV.
 
Instrukcja ustawienia konwertera typu Monoblock na odbiór satelitów Eutelsat Hot Bird 13°E i Astra 19,2°E
Instrukcja ustawienia konwertera typu Monoblock na odbiór satelitów Eutelsat Hot Bird 13°E i Astra 19,2°E


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Platformy na świecie


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

239 zł Więcej...

Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K CI+ HDR Dolby Vision

Ariva 9000 4K CI+ to uniwersalny odbiornik typu Combo z...

449 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...