reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Kiedy pierwszy start Ariane 6?

dodano: 2024-06-08 12:24
autor: Janusz Sulisz | źródło: Arianespace

Ariane 6 rakieta 360px Długo przygotowywano się do pierwszego startu nowej francuskiej rakiety produkcji Arianespace. Podczas ILA Berlin Air Show. dyrektor generalny ESA Josef Aschbacher ogłosił, że pierwszy start rakiety Ariane 6 odbędzie się 9 lipca 2024 r. z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Drugi start nastąpi do końca roku.

Ariane 6


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

9 lipca inauguracyjny start Ariane 6

Ariane 6 to nowa, europejska rakieta nośna o dużym udźwigu, która ma zastąpić niezwykle udanego poprzednika - Ariane 5. Modułowa rakieta  Ariane 6 ma wielokrotnie odpalany górny stopień, dzięki czemu może wykonywać wiele misji na różnych orbitach podczas jednego lotu.

Dyrektor generalny ESA Josef Aschbacher powiedział:

- Ariane 6 wyznacza nową erę autonomicznych, wszechstronnych europejskich podróży kosmicznych. Ta potężna rakieta jest zwieńczeniem wielu lat poświęcenia i pomysłowości tysięcy ludzi w całej Europie, a po wystrzeleniu przywróci Europie niezależny dostęp do przestrzeni kosmicznej. Miło mi poinformować, że pierwsza próba startu nastąpi 9 lipca.
- Chciałbym podziękować zespołom w terenie za ich niestrudzoną, ciężką pracę, pracę zespołową i poświęcenie na ostatnim etapie inauguracyjnej kampanii startowej. Ariane 6 to europejska rakieta na dzisiejsze potrzeby, którą można dostosować do naszych przyszłych ambicji .


W przypadku Ariane 6 ESA pełni funkcję architekta systemu startowego współpracującego z głównym wykonawcą ArianeGroup przy opracowywaniu rakiety nośnej oraz z CNES przy opracowywaniu segmentu naziemnego. ESA jest operatorem odpowiedzialnym za lot inauguracyjny, natomiast w przypadku kolejnych lotów Arianespace jest dostawcą usług startowych, który sprzedaje i obsługuje wyrzutnię Ariane 6 klientom instytucjonalnym i komercyjnym w celu wynoszenia różnych misji na orbitę.

- Ogłoszenie planowanej daty pierwszego lotu Ariane 6 stawia nas na ostatnim etapie kampanii startowej i jesteśmy w pełni zaangażowani w realizację ostatnich kroków. Lot ten będzie kulminacją lat rozwoju i testów prowadzonych przez zespoły ArianeGroup i jej partnerów w całej Europie. Utoruje drogę do działalności komercyjnej i znacznego rozwoju w ciągu najbliższych dwóch lat. Ariane 6 to potężna, wszechstronna i skalowalna rakieta nośna, która zapewni Europie autonomiczny dostęp do przestrzeni kosmicznej

– powiedział Martin Sion, dyrektor generalny ArianeGroup.

 

 - Dzięki 30 misjom w naszym portfelu zamówień Ariane 6 zdobyła już zaufanie klientów instytucjonalnych i komercyjnych. Przygotowujemy się do drugiego startu Ariane 6 do końca roku, po którym po osiągnięciu prędkości przelotowej nastąpi stały wzrost do około dziesięciu startów rocznie. Stanowi to wspaniałe wyzwanie dla Arianespace i naszych partnerów

– dodał Stéphane Israël, dyrektor generalny Arianespace.


W Kourou na nośniku ładunku Ariane 6 zintegrowano wiele różnorodnych ładunków.

Ostatnim ważnym kamieniem milowym przed premierą jest próba generalna na mokro. Po zakończeniu tych działań grupa zadaniowa Ariane 6 przekaże wspólne aktualne informacje na temat lotu inauguracyjnego.

Źródło: arianespace.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Mini PC Smart TV 4K BOX Zehnder KP-1

Zehnder KP-1 to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy ZEHNDER z...

249 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami Museum 4K i...

299 zł Więcej...