reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

WBD sprzedaje Formułę E do Liberty Global

dodano: 2024-06-14 15:02 | aktualizacja: 2024-06-14 16:18
autor: Anita Kaźmierska | źródło: WBD/Liberty Global/satkurier.pl

Liberty Global Formuła E Liberty Global przejmie udziały posiadane przez Warner Bros. Discovery w Formule E - klasie wyścigów samochód w pełni elektrycznych. Po sfinalizowaniu transakcji całkowity udział spółki Liberty Global w Formule E osiągnie 65 proc., co oznacza, że przejmie ona pakiet kontrolny.

Eurosport/Getty Images
Formuła E Eurosport Getty Images


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Formuła E to jedyne zatwierdzone przez FIA mistrzostwa świata w wyścigach samochodów elektrycznych. W 10. sezonie, Formuła E może poszczycić się jednym z najbardziej różnorodnych kalendarzy w światowym sporcie, obejmującym 16 wyścigów w najbardziej znanych lokalizacjach miejskich na świecie na czterech kontynentach. Obecnie, z 11 zespołami i 22 światowej klasy kierowcami na starcie, Formuła E jest miejscem docelowym dla największych talentów w sportach motorowych na świecie, w tym zespołów Jaguar TCS Racing, Nissan, TAG Heuer Porsche i NEOM McLaren.

Podczas ostatniego wyścigu E-Prix w Monako, Formuła E zaprezentowała swój nowy samochód na sezon 11. - GEN3 Evo, który może przyspieszyć do 97 km/h w 1,82 s, czyli około 30 proc. szybciej niż obecny samochód Formuły 1 i szybciej niż jakikolwiek inny samochód zatwierdzony przez FIA.
 

- Przede wszystkim chciałbym podziękować Warner Bros. Discovery za wsparcie i wskazówki, jakie zapewniali Formule E przez ostatnie 9 lat. Liberty Global ma udokumentowane doświadczenie w budowaniu i rozwijaniu przedsiębiorstw, a ich inwestycja w nas następuje w idealnym momencie, gdy planujemy okres wykładniczego wzrostu - mówi Jeff Dodds, dyrektor generalny Formuły E. - Osobiście znałem zespół kierowniczy Liberty i współpracowałem z nim przez ponad dekadę, jestem podekscytowany możliwością dalszego korzystania z ich wiedzy i zasobów. Jest to mocne potwierdzenie ogromnego potencjału naszego sportu.

- Jesteśmy podekscytowani przejęciem pakietu kontrolnego w Formule E, biznesie, w który po raz pierwszy zainwestowaliśmy prawie 10 lat temu. Formuła E ma ogromny potencjał dalszego wzrostu, integrując najbardziej zaawansowane standardy zrównoważonego rozwoju w sporcie. Inwestycja stanowi kontynuację naszego podejścia polegającego na zdyscyplinowanej rotacji kapitału w całym naszym portfelu przedsięwzięć oraz naszej strategii dokonywania długoterminowych inwestycji w bardzo atrakcyjne biznesy - mówi Mike Fries, dyrektor generalny Liberty Global.

Co z transmisjami Formuły E w Eurosporcie?

W styczniu 2024 roku WBD poinformował, że przedłużył prawa do transmisji wszystkich E-Prix Formuły E, a wieloletnia umowa obejmuje ponad 50 rynków w Europie, w tym Polskę. Według Variety, umowa dotyczy okresu aż 10 lat. Discovery i Eurosport pokazują każdy sezon Formuły E od jej powstania w 2014 roku. Najbliższy wyścig Formuły E, w ramach 13. rundy, już 29 czerwca (Portland, Stany Zjednoczone). Transmisja na kanale Eurosport 1 oraz platformach Player i Max.

Do sfinalizowania transakcji nabycia Formuły E przez Liberty Global potrzebna jest zgoda organów regulacyjnych. Przewiduje się, że do zamknięcia transakcji dojdzie przed końcem tego roku. Nie powinno to wpłynąć na kwestię przydzielonych już praw do transmisji - umowy są wiążące.

Dodajmy, że nadal na zatwierdzenie czeka transakcja nabycia Dorna Sports, wyłącznego posiadacza komercyjnych praw do Motocyklowych Mistrzostw Świata MotoGP, przez Liberty Media Corporation. Amerykańska spółka Liberty Media jest właścicielem Formuły 1. Jest to całkiem osobny podmiot od Liberty Global, który to powstał z połączenia międzynarodowego ramienia Liberty Media i UnitedGlobalCom.

Liberty Global to takie marki, jak: Virgin Media O2 w Wielkiej Brytanii - 50/50 joint venture z Telefonicą, Sunrise w Szwajcarii, VodafoneZiggo w Holandii - 50/50 joint venture z Vodafone, Telenet w Belgii, Virgin Media w Irlandii i UPC na Słowacji.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Motosport


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Miernik Signal ST-5155 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5155 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

699 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

449 zł Więcej...