reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

KazSat 1 zdążył zarobić 18 mln dol.

dodano: 2009-04-14 17:38 | aktualizacja: 2009-05-10 15:50
autor: Janusz Sulisz | źródło: comnews.ru

Pierwszy, kazachski satelita KazSat 1 zanim uległ awarii na orbicie (103E), zdążył zarobić 18 mln dol.,  powiedział szef Narodowej Agencji Kosmicznej Kazachstanu (Kazkosmos), Talgat Musabayev. Koszty budowy i wyniesienia to 65 mln dol., a 6 mln dol. kosztowała stacja kontroli i uplink w Kazachstanie.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Mimo negatywnych opinii międzynarodowych specjalistów, z utrzymaniem satelity KazSat 1 przez prawie 2 lata nie było aż tak źle, a według konserwatywnych szacunków, satelita wygenerował blisko 18 mln dol. zysku.

Kazachowie twierdzą, że i tak się opłaciło zbudować swojego satelitę, mimo jego utraty, bo nie wszystkie 65 mln dol. przeznaczone na budowę i obsługę satelity KazSat 1 można uznać jako utracone. W tym 6 mln dol. z tej kwoty zostało przeznaczone na budowę naziemnej stacji kontroli lotu w Akkole. Obecnie trwają starania w celu otrzymania ubezpieczenia za satelitę KazSat 1 w związku z awarią.

KazSat 1 został wyniesiony na orbitę 18 czerwca 2006 roku z kosmodromu Bajkonur zbudowanego przez Rosjan na terenie Kazachstanu. Niestety 8 czerwca ubiegłego roku, satelita  z powodu awarii w pokładowym komputerze nie reagował na sygnały z centrum kontroli lotu w Akkole. Pod koniec października, specjalistom z Kazachstanu i Rosji udało się częściowo odzyskać satelitę KazSat 1. Jednakże, już 2 grudnia poinformowano, że pierwszy satelita kazachski został całkowicie utracony. Kazachowie myślą już o nowym satelicie KazSat 2.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

319 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

339 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

459 zł Więcej...