reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Program 8. PLANETE DOC FILM FESTIVAL

dodano: 2011-03-02 13:34 | aktualizacja: 2011-03-03 15:27
autor: Paulina Nietrzpiel | źródło: Planete

8. PLANETE DOC FILM FESTIVAL 8. PLANETE DOC FILM FESTIVAL (dawniej PLANETE DOC REVIEW) - jeden z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Europie - odbędzie się w dniach 6-15 maja br. w stołecznej Kinotece, Muranowie i Iluzjonie oraz w dniach 6-8 maja w ramach „weekendu z cyfrowym PLANETE DOC” w kinach studyjnych w 20 miastach w Polsce.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Atrakcją tegorocznej edycji będą pokazy jednego z najbardziej oczekiwanych filmów 2010 roku według prestiżowego magazynu „Cahiers du Cinema”, sensacji tegorocznego Berlinale, najnowszego dokumentu Wernera Herzoga „Jaskinia zapomnianych snów” („Cave of forgotten dreams”) nakręconego w trójwymiarowej technice (3D). Jego premiera będzie miała miejsce na festiwalu, a na ekrany polskich kin wejdzie 6 maja.

O nagrodę główną Millennium Award, Nagrodę Magicznej Godziny, Canon Cinematography Award, Green Award, Amnesty International Award, Doc Art Award, Nagrodę Nos Chopina oraz Warsaw Animation Winner zawalczą najlepsze filmy dokumentalne z całego świata, wyprodukowane w ostatnim roku, w tym nowości z Berlinale i Sundance, m. in.:„Baza Armadillo” („Armadillo”) Janusa Metza - największy sukces kina dokumentalnego 2010 roku, pierwszy w historii dokument wyróżniony Nagrodą Międzynarodowego Tygodnia Krytyki na MFF w Cannes, który w samej 5,5-milionowej Danii obejrzało przeszło 155 tysięcy widzów. Oficjalna premiera z udziałem reżysera odbędzie się podczas festiwalu, a na ekrany polskich kin film wejdzie13 maja; biograficzny „Życie Jane” („Jane’s Journey”) Lorenza Knauera o życiu jednej z najbardziej znanych na świecie ikon ekologii, badaczce zachowań szympansów i działaczce społecznej Jane Goodall. Ambasadorkami filmu są m.in. Angelina Jolie i Martyna Wojciechowska, a Jane Goodall będzie gościem festiwalu; nominowany do tegorocznego Oscara „Kraj gazem płynący” („GasLand”) Josha Foxa, określany przez krytyków jako dokumentalny „Erin Brokovich”;
sensacja tegorocznego Berlinale „Chodorkowski” („Khodorkovsky”) Cyrila Tuschiego - wstrząsający dokument o Michaile Chodorowskim, byłym szefie naftowego giganta Jukos, najbardziej strzeżonym więźniu politycznym Rosji, skazanym w zakończonym niedawno procesie na 14 lat łagru za rzekomą kradzież 218 milionów ton ropy z własnej firmy. Autorem ścieżki dźwiękowej jest jeden z najbardziej znanych współczesnych kompozytorów Arvo Pärt; muzyczny film dokumentalny o bogactwie muzyki Neapolu - „Passione” znanego aktora i reżysera Johna Turturro (twórcy nominowanych do Złotego Lwa „Romansów i papierosów”); „Miejsce wśród gwiazd” („Position among the stars”) Leonarda Retela Helmricha - nagrodzona w Sundance („najlepszy film dokumentalny świata 2010”) oraz na festiwalu IDFA (nagroda główna) trzecia część sagi dokumentalnej o niezwykłej rodzinie z Dżakarty. Reżyser, który jako pierwszy w historii zdobył dwukrotnie nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego świata w Sundance (poprzednią nagrodę otrzymała druga część sagi „Kształt księżyca”/„Shape of the moon”), będzie gościem PLANETE DOC i poprowadzi wykład mistrzowski (masterclass) dla branży filmowej. Wszystkie części sagi będzie można zobaczyć po raz pierwszy w Polsce w ramach festiwalowej mini-retrospektywy „3 x Helmrich”; „Oto moje zdjęcie, gdy byłem martwy” („This Is My Picture When I Was Dead”) Mahmouda Al Massada - najnowszy film twórcy „Na przemiał”, nagrodzonego Specjalnym Wyróżnieniem Jury nagrody głównej Millennium Award na 5. edycji festiwalu PLANETE DOC; animowany irański „Zielona rewolucja” („Green Wave”) Alego Samadiego Ahadiego okrzyknięty przez krytyków nowym „Walcem z Baszirem”; „O ludziach, którymi mógłbym być, a może jestem” („People I Could Have Been And Maybe Am”) Borrisa Geretsa - film dokumentalny nakręcony telefonem komórkowym, który po raz pierwszy w historii odniósł tak spektakularny sukces na międzynarodowych festiwalach filmowych (m.in. NTR IDFA Award dla „najlepszego średniometrażowego filmu dokumentalnego”); „Occident” Nikolausa Geyrhaltera - wielki powrót twórcy filmu „Nasz chleb powszedni” („Our daily bread”).

Na festiwalu, na którym rozpoczęła się światowa kariera „Królika po berlińsku” Bartka Konopki, nie zabraknie polskich akcentów. W tym roku swoje światowe premiery będą miały najnowsze filmy dwóch gwiazd polskiej sztuki dokumentalnej - „Tonia i jej dzieci” Marcela Łozińskiego oraz „Cudze listy” Macieja Drygasa.
W programie znajdzie się również „Katastrofa” Artura Żmijewskiego - poruszający filmowy zapis nastrojów społecznych panujących po katastrofie w Smoleńsku, stworzony przez znanego artystę wizualnego, kuratora przyszłorocznego 7. Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie.

W programie festiwalu pojawią się także nowe sekcje tematyczne - „Na Wschodzie bez zmian” poświęcona sytuacji we współczesnej Rosji oraz „Czasoprzestrzeń” prezentująca filmy, których bohaterami są wyjątkowe miejsca na świecie. Z kolei istniejąca od 2006 roku sekcja „Art Doc”, pokazująca najlepsze filmy poświęcone sztuce, artystom i wydarzeniom artystycznym, zmieni się w tym roku w sekcję konkursową „Doc Art”.
Sensacją tegorocznej edycji będzie cross-gatunkowa sekcja „Love, Sex & Dreams” (LSD). W jej ramach odbędą się nocne pokazy najbardziej kontrowersyjnych filmów ostatnich lat, pokazujących życie bohemy artystycznej i świat mniejszości seksualnych (m.in. porno-horror „Orgia śmierci”/„Orgy of the Heath” w reż. Allana Stephena na podstawie scenariusza Eda Wooda - kultowego twórcy kina klasy B, okrzykniętego „najgorszym reżyserem wszechczasów”).

Oprócz Nagrody Magicznej Godziny, Green Award, Amnesty International Award, Nos Chopina oraz Warsaw Animation Winner, w tym roku wręczone zostaną dwie nowe nagrody. Najlepsze filmy dokumentalne poświęcone sztuce, artystom i wydarzeniom artystycznym zawalczą o Doc Art Award i 2000 euro. Z kolei autorzy najlepszych zdjęć staną do wyścigu o nagrodę Canon Cinematography Award oraz 3000 euro. Będzie to pierwsza w Europie nagroda przyznawana operatorowi zdjęć wręczana na festiwalu filmów dokumentalnych.
Podobnie jak w poprzednich latach, spośród wszystkich filmów, które znajdą się w programie 8. PLANETE DOC, publiczność festiwalu wybierze (drogą głosowania) swojego faworyta. Nagrodę Publiczności i 2000 euro ufunduje jak zwykle telewizyjny kanał dokumentalny PLANETE prezentujący na swej antenie najlepsze festiwalowe filmy.

Podobnie jak w poprzednich latach, również w tym roku projekcjom będzie towarzyszył bogaty program wydarzeń specjalnych (m.in. spotkania z twórcami, warsztaty, debaty, imprezy muzyczne, koncerty).
8. PLANETE DOC odwiedzą znakomici goście - zarówno filmowcy, jak i znane osobistości spoza świata filmu. Gościem specjalnym festiwalu będzie znana na całym świecie ikona ekologii, badaczka zachowań szympansów i działaczka społeczna Jane Goodall. Film biograficzny „Życie Jane” poświęcony tej fascynującej kobiecie znajdzie się w konkursie Green Award, a jego bohaterka spotka się z widzami i wygłosi odczyt w Centrum Nauki Kopernik. W obu spotkaniach udział weźmie Martyna Wojciechowska, ambasadorka filmu „Życie Jane”.
Już po raz drugi festiwal PLANETE DOC odwiedzi ikona eksperymentalnego kina dokumentalnego, nauczyciel Larsa von Triera - Jřrgen Leth. Reżyser przyjedzie do Warszawy ze swoim najnowszym autobiograficznym filmem „Męski erotyk” („Erotic Man”), w którym w poruszający sposób opowiada o melancholii seksualnej dojrzałego mężczyzny. Podczas festiwalu, po ponad 20 latach dojdzie do spotkania „na szczycie” pomiędzy duńskim reżyserem a Janem Nowickim, odtwórcą jednej z głównych ról w filmie Letha „Notatki o miłości”
z 1989 roku. Z okazji wizyty Letha w Polsce na początku maja ukaże się unikalny box DVD „Świat według Jřrgena Letha” z najlepszymi filmami dokumentalnymi duńskiego eksperymentatora. Będzie to już drugie wydawnictwo z tej serii (po wydanym w zeszłym roku „Świecie według Wernera Herzoga”).

Organizowane wspólnie z MEDIA Desk Polska wykłady mistrzowskie (masterclass) dla profesjonalistów z branży filmowej poprowadzą m.in. znany holenderski reżyser i operator, tegoroczny zwycięzca festiwalu Sundance Leonard Retel Helmrich oraz Janus Metz i Michael Haslund - reżyser i konsultant Duńskiego Instytutu Filmowego przy filmie „Baza Armadillo”. Analiza procesu produkcji tego dokumentu, nagrodzonego przez Krytyków w Cannes, będzie przyczynkiem do dyskusji o tym, czy w Polsce mógłby powstać taki obraz.
W programie znajdzie się również spotkanie „Imperium pixelozy – potęga dokumentów komórkowych”, podczas którego zaprezentowane zostaną najlepsze filmy komórkowe stworzone w ramach projektu „EXPERYMENT DE-PL”, organizowanego przez Goethe-Institut jako część festiwalu „Sąsiedzi 2.0”. Ponadto widzowie będą mogli obejrzeć nagrodzony na licznych festiwalach „komórkowy” dokument „O ludziach, którymi mógłbym być, a może jestem” („People I Could Have Been And Maybe Am”) Borrisa Geretsa (m.in. nagroda na IDFA w Amsterdamie). Spotkanie poprowadzi Cezary Ciszewski z ruchu „Miasta w komie”.

Kolejnym ważnym punktem programu festiwalowego będą debaty poświęcone najbardziej gorącym problemom globalnym i lokalnym - autonomii energetycznej (debata organizowana wspólnie z Greenpeace odbędzie się równolegle w kilku miastach w Polsce w ramach „weekendu z cyfrowym PLANETE DOC”), zbrojnej obecności Polski w Afganistanie, konfliktowi na Bliskim Wschodzie, obecnej sytuacji w Rosji oraz przyszłości jedzenia w Europie.

5 maja 8. PLANETE DOC otworzy pokazywany na ostatnim festiwalu Sundance tzw. „live documentary” „Utopia w Czterech Odsłonach” („Utopia in Four Movements”) Sama Greena (twórcy nominowanego do Oscara „The Weather Underground”) i Dave’a Cerfa - niesamowita mieszanka filmowej opowieści snutej na żywo przez samego reżysera oraz żywiołowej muzyki w wykonaniu 3-osobowego zespołu The Quavers. Z kolei w pierwszym dniu festiwalu (6 maja) będzie pokazywany dokumentalne animowane show „Wojna płci” („Battle of sexes”), które poprowadzi dwójka znanych twórców animacji Signe Baumane i dwukrotnie nominowany do Oscara Bill Plympton. Publiczność zadecyduje, przedstawiciel której z płci zaprezentuje na dużym ekranie bardziej seksowne i zabawne animacje.

Podobnie jak w zeszłym roku, w dniach 6-8 maja 2011 odbędzie się „weekend z cyfrowym PLANETE DOC”, w ramach którego wybrane filmy z programu festiwalu trafią do kin na terenie całego kraju i zostaną pokazane jednocześnie w 20 miastach w Polsce. Dzięki temu nowatorskiemu, unikalnemu na skalę europejską projektowi, tysiące widzów będą mogły obejrzeć wybrane filmy w tym samym czasie co warszawska publiczność, a tym samym wziąć udział w największym święcie filmu dokumentalnego w Polsce i poczuć się prawdziwymi mieszkańcami globalnej wioski.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Komunikaty


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

629 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum PREMIUMBOX+ H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

249 zł Więcej...