reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

DVB-T zagrożona po 2015 roku?

dodano: 2012-02-27 09:45 | aktualizacja: 2012-02-27 13:02
autor: Janusz Sulisz | źródło: Media Broadcast/satnews.de

NTC_popr_niebieskie_www.jpg Niemiecki, techniczny operator usług Media Broadcast opowiada się za zachowaniem status quo, jeśli chodzi o naziemną telewizją cyfrową DVB-T w Europie. Wymaga to długoterminowego zagwarantowania pasm częstotliwości, które obecnie są wykorzystywane do transmisji z nadajników DVB-T. Po decyzji na ostatniej konferencji WRC w Genewie, częstotliwości te są częściowo zagrożone - twierdzi Broadcast Media. Od 2015 roku około 1/3 pasma aktualnie wykorzystywanego dla DVB-T w częstotliwościach 694-790 MHz może być przypisana równolegle dla sieci komórkowych. W opinii wielu uczestników rynku, zagraża to rozwojowi cyfrowej telewizji naziemnej. Byłoby to również zagrożenie dla niekodowanego odbioru sygnałów DVB-T.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Bernd Kraus, dyrektor generalny Media Broadcast, wypowiedział się dość ostro na temat zagrożeń dla NTC:

- Innowacja wymaga wiarygodności planowania. Pilnie potrzebne jest potwierdzenie długotrwałego wykorzystania obecnych częstotliwości transmisji. Wzywamy instytucje europejskie, niemiecki rząd i niemieckie kraje związkowe do wstrzymania realizacji postanowień konferencji WRC-12 dotyczących częstotliwości radiowych. Z umowami zawartymi w Genewie, sygnatariusze uderzą siekierą w korzenie cyfrowego sektora tv naziemnej - ostrzegł Kraus.

- Dostępne pasmo częstotliwości zostało już obcięte kosztem niemieckich nadawców telewizji w 2009 roku, bo około 20% częstotliwości nadawczych zostało przekazanych do sieci komórkowych w Niemczech. Dalsze przekazywanie częstotliwości będzie stronnicze i niewłaściwe - twierdzi Broadcast Media.

NTC jest ważnym elementem w cyfrowej dystrybucji programów telewizyjnych.

Technologia ta umożliwia telewidzom dotarcie do najczęściej oglądanych kanałów telewizyjnych przy niskich kosztach, do tego w poruszających się pojazdach i na urządzeniach przenośnych. Dodatkowe straty częstotliwości(według WRC-12), które są potrzebne dla NTC byłoby nie tylko niedopuszczalne z punktu widzenia konsumentów, ale byłoby >także sprzeczne z zasadami polityki konkurencji wymaganej infrastruktury.

Media Broadcast twierdzi, że nadal chce wnosić ważny wkład w rozszerzenie perspektywy naziemnej telewizji cyfrowej w przyszłości. Nowy standard DVB-T2 oferuje możliwość znacznego zwiększenia liczby kanałów i jakości transmisji. Ponadto, hybrydowe oferty są już możliwe do zastosowania, przenosząc treści z Internetu na ekran telewizora, co umożliwia włączenie dodatkowych usług telewizyjnych.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Hollex ATZ-4 VHF DAB

Telewizyjna antena na pasmo VHF.

49 zł Więcej...

Antena Opticum AX1000+ LTE

Wysokiej jakości telewizyjna antena UHF marki Opticum. Zaprojektowana specjalnie do...

69 zł Więcej...

Moduł DeltaCam Pro Twin REV 2.0 Deltacrypt CI

Uniwersalny moduł dostępu DeltaCAM Twin REV 2.0 Deltacrypt CI z...

520 zł Więcej...
reklama