reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

EUWP: TV Biełsat i TVP Polonia nie konkurują

dodano: 2013-04-11 12:23 | aktualizacja: 2013-04-11 13:18
autor: Łukasz Knapik | źródło: TV Biełsat/satkurier.pl

EUWP Europejska Unia Wspólnot Polonijnych Europejska Unia Wspólnot Polonijnych (EUWP), organizacja skupiająca europejską Polonię, odniosła się do listu dyrektor TV Biełsat (Belsat) - Agnieszki Romaszewskiej-Guzy, w którym odpierała zarzuty Rady Polonii Świata jakoby białoruskojęzyczna telewizja nadająca z Polski odbierała fundusze TVP Polonia.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W swoim liście członkowie sekretariatu EUWP napisali: - Wiemy, że środki finansowania Telewizji Biełsat i TVP Polonia nie konkurują ze sobą. Nie było też naszą intencją w jakikolwiek sposób zaszkodzić prowadzonej przez Panią Telewizji. Wręcz odwrotnie, pozytywnie oceniamy fakt, że obywatele Białorusi mają szansę odbierać niezależny program telewizyjny, i że odbywa się to przy znacznym udziale naszej ojczyzny - Państwa Polskiego. Pragnęliśmy jedynie dokonać porównania i ukazać jak żenująco skromne kwoty są skierowane dla Telewizji, które pełni misję medialnej łączności z ogromną częścią narodu polskiego żyjącego na stałe lub czasowo poza Polską. Mamy nadzieję, że przyjmie Pani nasze wyjaśnienie i raz jeszcze zapewniam w imieniu sekretariatu EUWP o naszych pozytywnych intencjach.

Przedstawiciele władz organizacji podkreślają, że sprawy funkcjonowania TVP Polonia znajdują się w obszarze zainteresowania przedstawicieli Polonii, bo jest to jedyna stacja interesująca się życiem 20-milionowej diaspory polskiej poza granicami kraju. Zainteresowanie pozostałych polskich mediów tym tematem jest wręcz znikome, żeby nie powiedzieć zerowe - podkreślili.

Pod koniec lutego br. z apelem do polskiego premiera Donalda Tuska o interwencję w sprawie finansowania TVP Polonia zwróciła się Rada Polonii Świata. (więcej tutaj i tutaj) Nie rozumiemy decyzji ministerstwa odpowiedzialnego za współpracę z Polonią i Polakami za granicą, która pozbawia możliwości normalnej pracy TVP Polonia. Pragniemy podkreślić, że MSZ jednocześnie hojnie wspiera telewizję Biełsat (działającą w strukturach TVP telewizję dla Białorusinów) kwotą 17 mln zł - napisano w liście.

W odpowiedzi dyrektor TV Biełsat, Agnieszka Romaszewska-Guzy, podkreśliła, że fundusze na obydwa projekty pochodzą z zupełnie odmiennych źródeł i istnienie TV Biełsat w najmniejszym stopniu nie wpływa na kondycję TVP Polonia. (więcej tutaj)

Przypomnijmy, iż wydanym na początku kwietnia br. komunikacie publiczny nadawca poinformował, iż Telewizja Polska i polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) uzgodniły nowe zasady współfinansowania TVP Polonia. Porozumienie w tej sprawie zostanie podpisane przez prezesa TVP z kierownictwem resortu. (więcej tutaj)


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

829 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 GoSAT GS250T2 H.265 HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GoSAT dla Naziemnej Telewizji...

109 zł Więcej...

SAT Kurier - 1-2/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2022

12 zł Więcej...