reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jednak Sojuzy z Gujany

dodano: 2003-02-12 20:37 | aktualizacja: 2003-02-12 21:38
autor: Janusz Sulisz | źródło: Nowosti, Telesatellite.com

soyuz_na-start.jpg Igor Iwanow - rosyjski minister spraw zagranicznych i Antonio Rodota - główny dyrektor ESA - European Space Agency podpisali porozumienie, które gwarantuje starty rosyjskich rakiet Sojuz z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej, i to już od maja przyszłego roku.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Kontrakt podpisany w Paryżu między Rosjanami a Francuzami otwiera "nowe perspektywy dla współpracy między ESA i Rosaviacosmos w sektorze rakietowym począwszy od eksploatacji rakiet Sojuz w Kourou po międzyplanetarne loty z pomocą automatycznych sond".

To ostatnie odnosi się do programu Aurora, którego przygotowywanie rozpoczęto w październiku zeszłego roku. Pierwszą fazą tego 30-letniego programu jest wystrzelenie automatycznych sond na Marsa. Potem mogłoby dojść do realizacji misji z astronuatami, początkowo prawdopodobnie na Księżyc w latach 2020-2025, by później wysłać ludzi na Marsa około 2025-2030.

Co do startów Sojuzów z Kourou, to najbliższy realny termin startów rosyjskich rakiet z Gujany, to dopiero połowa przyszłego roku.

Według ekspertów, rosyjski Sojuz z powodzeniem mógłby zastąpić lukę po wstrzymaniu eksploatacji rakiet Ariane 4 (ostatni start - lot 159 z Intelsatem 907 13 lutego 2003r.). Pozwoliłoby to wynosić na orbitę ładunki o masie do 2,8 ton, co jest niemożliwe podczas podobnej misji tej rakiety z Bajkonuru z powodu geograficznej lokalizacji kazachskiego kosmodromu.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Uchwyt kominowy bezinwazyjny E863M z opaską 5,0m

mocny uchwyt antenowy bezinwazyjny - obejma 5m na komin 

139 zł Więcej...

Multiswitch TechniSat CE 9/8 HD

Markowy (niemiecki) multiswitch TechniSat CE 9/8 HD rozdziela sygnał niezależnie...

290 zł Więcej...

Antena sat dla TIR-a 60 cm

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę dla TIR-owców.

179 zł Więcej...