reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Jednak Sojuzy z Gujany

dodano: 2003-02-12 20:37 | aktualizacja: 2003-02-12 21:38
autor: Janusz Sulisz | źródło: Nowosti, Telesatellite.com

soyuz_na-start.jpg Igor Iwanow - rosyjski minister spraw zagranicznych i Antonio Rodota - główny dyrektor ESA - European Space Agency podpisali porozumienie, które gwarantuje starty rosyjskich rakiet Sojuz z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej, i to już od maja przyszłego roku.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Kontrakt podpisany w Paryżu między Rosjanami a Francuzami otwiera "nowe perspektywy dla współpracy między ESA i Rosaviacosmos w sektorze rakietowym począwszy od eksploatacji rakiet Sojuz w Kourou po międzyplanetarne loty z pomocą automatycznych sond".

To ostatnie odnosi się do programu Aurora, którego przygotowywanie rozpoczęto w październiku zeszłego roku. Pierwszą fazą tego 30-letniego programu jest wystrzelenie automatycznych sond na Marsa. Potem mogłoby dojść do realizacji misji z astronuatami, początkowo prawdopodobnie na Księżyc w latach 2020-2025, by później wysłać ludzi na Marsa około 2025-2030.

Co do startów Sojuzów z Kourou, to najbliższy realny termin startów rosyjskich rakiet z Gujany, to dopiero połowa przyszłego roku.

Według ekspertów, rosyjski Sojuz z powodzeniem mógłby zastąpić lukę po wstrzymaniu eksploatacji rakiet Ariane 4 (ostatni start - lot 159 z Intelsatem 907 13 lutego 2003r.). Pozwoliłoby to wynosić na orbitę ładunki o masie do 2,8 ton, co jest niemożliwe podczas podobnej misji tej rakiety z Bajkonuru z powodu geograficznej lokalizacji kazachskiego kosmodromu.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Mini PC Smart TV 4K BOX Zehnder KP-1

Zehnder KP-1 to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy ZEHNDER z...

249 zł Więcej...