Jarosław Burdek, dyrektor ds. programowych, zakupu licencji i marketingu Tele5, udzielił wywiadu serwisowi satkurier.pl. Opowiedział w nim o udziale spółki w drugim konkursie na zagospodarowanie pierwszego multipleksu (MUX 1) naziemnej telewizji cyfrowej (NTC), w którym rywalizuje ona o miejsce przeznaczone dla stacji filmowej z planowanym kanałem Kino5 (więcej tutaj). Jego wyniki mamy wkrótce poznać (więcej tutaj).
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak Państwo komentują przebieg konkursu?
Prawdopodobnie już we wrześniu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozstrzygnie konkurs na nowe kanały naziemnej telewizji cyfrowej. 11 nadawców walczy jeszcze o miejsce przeznaczone na kanał edukacyjny oraz filmowy. Spółka Mediasat wystartowała w konkursie na MUX 1 z filmowym kanałem Kino 5 i oczywiście liczymy na wygraną.
Czy w razie ewentualnej porażki będziecie chcieli uruchomić kanał Kino5 w przekazie satelitarnym i kablowym?
Nie mamy tego w planach. Projekt kanału Kino5 przygotowany został specjalnie na potrzeby konkursu.
Co dalej z pierwszym konkursem? Państwo, razem z TV Trwam, odwołaliście się od wyników.
Na ten temat wolę się nie wypowiadać, ponieważ spółka Mediasat jest w sporze sądowym z KRRiT i ze względu na to, iż złożyliśmy wniosek w konkursie na MUX 1 na nowy kanał filmowy.
Proszę o kilka zdań o projekcie Kino5, dlaczego to Wy macie wygrać?
Projekt telewizji Kino5 jest oparty na założeniu stworzenia nowej jakości kanału filmowego, którego oferta nie skupia się wyłącznie na przebojach kinowych z najbardziej popularnymi gatunkami filmowymi jak komedie czy filmy sensacyjne, ale przede wszystkim dostarcza pełną wiedzę i najszerszą gamę możliwości obejrzenia premier i klasycznych filmów polskich oraz kina europejskiego. Kluczowym założeniem projektu jest oparcie go na polskiej produkcji telewizyjnej, co jest bezpośrednią odpowiedzią na zapotrzebowanie polskich widzów, których preferencje coraz bardziej zmierzają w kierunku lokalnej oferty programowej albo takiej, która posiada polski kontekst. Aby osiągnąć zamierzony cel, telewizja Kino5 będzie aktywnie uczestniczyć w przygotowywaniu i realizacji polskiej produkcji telewizyjnej, filmowej i serialowej, wspierać wszelkie akcje społeczne mające na celu ochronę własności intelektualnej polskich twórców (np. kampanie antypirackie) oraz promować przeglądy, festiwale i wszelkie inne imprezy kulturalne związane z polską kinematografią.
W ramówce telewizji Kino5 dominującą rolę pełniły będą najciekawsze i docenione przez krytykę filmy polskie i europejskie, znajdą się także cykle dokumentalne i reporterskie, prezentujące najważniejsze wydarzenia filmowe sezonu ze szczególnym uwzględnieniem produkcji polskich i kina europejskiego. Ważnym elementem ramówki stacji będą także pozycje około filmowe czy traktujące szerzej tematykę filmową, np. program poświęcony prezentacji najciekawszej muzyki filmowej czy cotygodniowy kulturalno-rozrywkowy talk show, w którym prowadzący będą się spotykać z aktorami, twórcami i krytykami filmowymi.
Walory edukacyjne stacji będą podkreślone nie tylko poprzez projekcje specjalnie wyselekcjonowanych tytułów filmowych, ale również dzięki programowi poświęconemu historii rozwoju kina polskiego i światowego.
W ramach podnoszenia walorów interaktywnych stacji i przyjęcia strategii „blisko polskiego widza i jego oczekiwań”, telewizja Kino5 zaproponuje stałe pasmo filmowe, którego zawartość będą mogli wybierać sami widzowie.
W każdej fazie realizacji projektu telewizja Kino5 będzie korzystała ze wsparcia i stałego zaangażowania najznakomitszych polskich twórców filmowych i producentów telewizyjnych.
Dziękuję za rozmowę.
Również dziękuję.
reklama
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.